1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пред 2 години водев еден тим билдинг за Т и еден од директорите уште тогаш ми спомна дека ќе се праи тоа. Коа го прашав шо е фората, вика никој у Хрватска (на пример) не ти дозволува да се копа Дубровник (на пример) за да се стави оптика па така се ставаат рутери кои вадат ѕверски брзини на бакар.
  Ова за мене е екстра важно затоа што несакам да ми копаат по дома за оптика.

  Следно прашање, ова е кај нас веќе фо функција?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Малку е непрегледна страната на телеком, ама некој рече достапни биле новите рутери за новите корисници, е сега освен рутерот они мораат да направат некои промени и прилагодување во регионалните централи, веројатно реон по реон, колку ќе бидат брзи не знам.
   
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  2,920
  3,264
  18 Април 2007
  Оптика је мајка. Топла препорака за оптика.

  Јас за на работа ја меркам оптиката од Телекабел пошто за 1000че добиваш 40/40, е сеа за стабилност каква е незнам, али ваљда не е ужас.

  Во Т за пар 500 плус (1500 ден вкупно) добивам 8/1 АДСЛ и фиксна ИП - мизерија.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Како што реков, оптика ми носат до врата, а од таму до рутер ми е цел стан, буквално.
   
 5. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  306
  132
  20 Април 2008
  Машко
  @skullmonkey ондак прашај ги дали може да ти носат до прозорец...
   
  На zirkach му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  И јас го имав истиот проблем, се мислев за оптика 6 месеци не сакав да копам во гланц нов стан. Проблемот го решив со тоа што ги извадив лајсните па го поминав кабелот по подот без да копам никаде, кабелот е армиран со челик и е тенок 2-3мм и е доста отопрен на механички влијанија.
  Оптиката не се споредува со ништо, 1 мс латенци, за гејмање закон, и брзината како на договорот 40/40 цело време.
   
  На Krkac и Sukhoi им се допаѓа ова.
 7. zirkach

  zirkach
  Gaining Experience

  160
  90
  12 Февруари 2015
  Машко
  56к макс ама на 52к се конектирав :)
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не ма лајсни нема копање и бушење ;)
  Сите опции потрошени.

  До прозор не носат. Не било отпорно на атмосферски влијанија.
   
 9. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,764
  5,730
  7 oктомври 2011
  kalfa
  телекабел имаа 3 врсти кабел, самоносив и многу дебел со сајла, надворешен еден дупло подебел и со 2 заштити и обичниот индор кој го користат кој е исто доста цврст.
   
 10. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  476
  509
  15 Септември 2012
  Машко
  Недоразбирање.

  На места дефинирани како недвижно културно наследство е забрането изведување на градежни работи без финансирање на истражувања на тоа наследство на тоа место.
  Телекомуникациските фирми се шконтари насекаде во регионов и ги заобиколуваат тие трошоци. Затоа во стариот град во Дубровник висат напојни (струјни) и телефонски кабли насекаде...
  Не станува збор за копање кај тебе дома. Тоа ти е личен избор: сакаш сокриј го кабелот под малтер или сокриј го под подна лајсна или тепих, или нека го над тепих... Монтерите ќе се бунат ако им дадеш налог да го оставиш незаштитен кабелот и да остане подложен на оштетување од влезот во домот до местото каде сакаш да биде поставен нивниот рутер.
   
 11. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Момци бе :)
  Па зар мислите дрка не дум испитал се? :)
  Бакарен брз модем ми е закон. Понеделник ќе прашам.
   
 12. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  957
  563
  3 Јули 2007
  Ова ти е исто како Близу доксис 3, во телеком варијанта.
   
 13. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
  Ај распрашајте се и дајте некое подетално инфо, може да се префрламе и да земаме нови рутери/модеми, што брзини ќе нудат за S, M, L пакетите итн?
   
  На toplel и Ceco им се допаѓа ова.
 14. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  66
  88
  19 Јули 2013
  Машко
  Прашано во Гевгелија, ќе било можно префрлање на вдсл од почеток на декември.

  На прашање каква е процедурата ми рекоа само барање се поднесува, и доколку модемот поддржува вдсл (а за мојот рекоа поддржува) со “два” клика на компјутер се завршува работа.

  Јас сум на Магента 1 М и нема потреба од нов договор. Ниту е точно дека вдсл е можен исклучиво за нови корисници или обновени договори.

  Тоа се моите информации.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  olikomerc, skullmonkey, CyberMen и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Пробав да најдам нешто на сајтов на Т од мобилен ама се измучив.
   
 16. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,274
  1,043
  26 Април 2013
  Машко
  И со најде?

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,826
  2,973
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не.
   
 18. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  9
  7
  30 Март 2009
  Еве документ од Телеком за VDSL интернет :)
   

  Прикачени датотеки:

  На Necromancer, shifty, Sukhoi и уште 3 други им се допаѓа ова.
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,501
  3,404
  11 Декември 2008
  Машко
  Фала на инфо. Кој модел на модем/рутер имаш?
   
 20. Nethervor

  Nethervor
  Gaining Experience

  66
  88
  19 Јули 2013
  Машко
  goran_oh, olikomerc и на CyberMen им се допаѓа ова.
 21. CyberMen

  CyberMen
  Gaining Experience

  154
  174
  3 ноември 2012
  Машко
 22. psy-galactic

  psy-galactic
  Intern

  9
  7
  30 Март 2009
 23. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  [​IMG]
  Мислам дека и ова рутерче (ZXV10 H102L) е ВДСЛ, гледам го користат во Хрватска (Искон), го има по огласи.
   
 24. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  И да е - побарај на форумов да прочиташ колку е катастрофа вајрлесот
   
  На goran_oh и Sukhoi им се допаѓа ова.
 25. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  975
  595
  8 Август 2017
  Машко
  Можеби, но ете гледам сите телеком оператори во регионот го користат, веројатно не е до толку лошо :) .
   

Сподели

Вчитување...