Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VDSL @Телеком МК

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.257
1.441
Очигледно дека кај многу има можност за 60/30 брзина, но Телеком намерно не ги почитува условите од понудата каде пишува дека доколку нема можност ќе испорача помала брзина
Screenshot_2024-03-03-17-53-38-292_com.microsoft.skydrive.jpg
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
И кај мене вика 150/40 дека крепи брзини на бакар/VDSL, али тие опорни се дека максимум што може е 60/10, на L пакет. Не можело 60/30 M, али можело 60/10 на L. Кој кого пенетруше тука?Како да не. Кажете ми вие мене, по кој стандард вие тестирате дали е квалитетен бакарот?

Погледнете го атачментот 135516

Објасними зошто упорно ми велат дека неможе 60/30 да истрпи линијава?

* и тоа оваа брзина е во Недела кога сите се по дома и закачени на интернет.
Јави се на 122 нека ти пуштат 60/30 на М пакетот ако се префрлиш, види со друг рутер дали ќе повлечи без проблеми. Ако кај тебе пуштат многу поголема брзина, ќе имаат и другите проблеми со интернетот кој постои во станиците од Телеком, а истиот се решава со оптика едноставно.
Погледнете го атачментот 135517
Кајмене многу повеќе оди... ама шта речи.
Како за тест, сум имал искуство на ВДСЛ 100со60 без проблем да функционира кај мене!
Ама јбг многу глупава дешавка телекомска, налет друго до некни имав мислам 52-30 мислам.
100/10 можи да се направи профил, ама имаат нешто кај Телеком што не дозволува да се оди до таков профил. Во други земји имаат таков профил, ама во Макеоднија нема за жал и нема да има заради проблемите кои што ги имаат Телеком.
 
И

Избришан член 42370

Гостин
Јавувано, прекујавувано е. Не постоело едноставно опција за 60/30 на VDSL, така ме фарбаат. Им реков во ред, плаќам M, пратетеми 60/10 на М пакетов, ако не може 60/30. Ама и таква опција неможело, само ако сум мигрирал на поголем пакет можело, во случајов L, а имам потреба од повисика брзина.

Имам 2-3 пати за истово пишувано уназад во темава. Телеком е монопол, и не еб***** како сакаат. Не ги укрувувам агентите, неможе логички муабет да се направи, читаат од скриптите како што им е напишано и нема бегање од тоа.

Риби во орање се наоѓаат? Се наоѓаат.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Се скапав вртење на Телеком страната, барав инфо за ВДСЛ -М пакет со интернет, за тоа сега колку им е брзината во тој тарифен модел.
Не најдов ништо освен податокот дека за таа и таа тарифа, се обезбедуваат до Максимум 60-30.
Дали пакетите се всушност, сменети п тргнато е тоа 30-5 во М тарифа или?
За ВДСЛ скоро никаде нема да најдеш инфо на телеком страната и пдф документите. Пакетите се исти кизнајт од кога
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
446
319
Идиотизам, плаќам скоро скоро 4000 месечно, а не добивам ништо во смисол на квалитет и брзина!
Кој ги знаел какви се, да знаев воопшто немаше да потпишам договор.
НЕОТЕЛ, ми понуди многу подобра понуда за ВДСЛ интернет 50/10! ама јбг ај ке се истрпат уште некој месец :D
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Идиотизам, плаќам скоро скоро 4000 месечно, а не добивам ништо во смисол на квалитет и брзина!
Кој ги знаел какви се, да знаев воопшто немаше да потпишам договор.
НЕОТЕЛ, ми понуди многу подобра понуда за ВДСЛ интернет 50/10! ама јбг ај ке се истрпат уште некој месец :D
И тоа е прашање преку друг оператор дали ќе одобрат, преку Неотел можи да земиш само што ќе им плаќаат рента тие на Телеком, ама знаеш па ако им текни можи ќе го одбијат барањето како сакаат така прават.
Ако земиш еве интернет од Неотел, земи си и MOVE TV еве ја препорачуваат многу луѓе и јас се мислам да земам во иднина како прва плаќања телевизија ќе ми дојде, бидејќи си гледам бесплатно наши канали и преку интернет нешто филмови.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
362
449
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10
Ако си на ВДСЛ и ако линијата дозволува телеком ќе ти ја зголеми брзината 50/10 без да те известат.
Првично добиваш пакет 30/5, и ако се увиде дека имаш добра линија ќе се зголеми брзината.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И тоа е прашање преку друг оператор дали ќе одобрат, преку Неотел можи да земиш само што ќе им плаќаат рента тие на Телеком, ама знаеш па ако им текни можи ќе го одбијат барањето како сакаат така прават.
Ако земиш еве интернет од Неотел, земи си и MOVE TV еве ја препорачуваат многу луѓе и јас се мислам да земам во иднина како прва плаќања телевизија ќе ми дојде, бидејќи си гледам бесплатно наши канали и преку интернет нешто филмови.
Јас не успеав да добијам ВДСЛ преку А1. Автоматски бев одбиен од Телеком (во салонот од А1 одма ми кажаа дека ќе бидам одбиен) демек немало техничка можност. Да ја скратам приказната за која имав пишано во темава..кога се префрив на телеком на ВДСЛ немаше никаков проблем и нормално имаше техничка можност (види чудо)
Мислењето е автоматски споено:

Ако си на ВДСЛ и ако линијата дозволува телеком ќе ти ја зголеми брзината 50/10 без да те известат.
Првично добиваш пакет 30/5, и ако се увиде дека имаш добра линија ќе се зголеми брзината.
Мислам дека Optipro веќе бил на ВДСЛ со 50/10 брзина ама кога обновил договор го вратиле на 30/5 и му рекле дека не може 50/10. Нека каже сам може грешка сум
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
446
319
Ако си на ВДСЛ и ако линијата дозволува телеком ќе ти ја зголеми брзината 50/10 без да те известат.
Првично добиваш пакет 30/5, и ако се увиде дека имаш добра линија ќе се зголеми брзината.
Ja имав 50/10 брзината цела година, од кога го продолжив договорот за мобилниот телефон, идотите уште наредниот ден ме вратија на 30/5.
100 пати се јавив, 100 пати добив различен одговор од различни агенти, и сватив дека дефинитивно таму кај нив се е сведено на „кој што сака прави“
Мислењето е автоматски споено:

Мислам дека Optipro веќе бил на ВДСЛ со 50/10 брзина ама кога обновил договор го вратиле на 30/5 и му рекле дека не може 50/10. Нека каже сам може грешка сум
Точно, и тоа договор за број од мобилен телефон, а не договор за интернет и тв..
Мислењето е автоматски споено:

И плус и тоа, не го добивам целосно како што стои во апликацијата.... асед.JPG
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ja имав 50/10 брзината цела година, од кога го продолжив договорот за мобилниот телефон, идотите уште наредниот ден ме вратија на 30/5.
100 пати се јавив, 100 пати добив различен одговор од различни агенти, и сватив дека дефинитивно таму кај нив се е сведено на „кој што сака прави“
Мислењето е автоматски споено:


Точно, и тоа договор за број од мобилен телефон, а не договор за интернет и тв..
Мислењето е автоматски споено:

И плус и тоа, не го добивам целосно како што стои во апликацијата.... Погледнете го атачментот 135521
Ако користиш и ТВ таман е...јас кога бев на 30/5 добивав 26-28мб (без ТВ)
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Атачменти

 • Screenshot 2024-03-03 221628.jpg
  Screenshot 2024-03-03 221628.jpg
  67,7 KB · Прегледи: 47

snowkit

Intern
21 август 2015
72
46
Здраво,
Случајно да не знае некој дали телеком нуди DSL bonding за да имаш побрз интернет.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Телеком и нивните чудни бројки хахаха
 

Атачменти

 • 434297983_724228743240927_6717449261807457735_n.jpg
  434297983_724228743240927_6717449261807457735_n.jpg
  85,3 KB · Прегледи: 37

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И на АДСЛ ништо подобро
Мислењето е автоматски споено:

Ja имав 50/10 брзината цела година, од кога го продолжив договорот за мобилниот телефон, идотите уште наредниот ден ме вратија на 30/5.
100 пати се јавив, 100 пати добив различен одговор од различни агенти, и сватив дека дефинитивно таму кај нив се е сведено на „кој што сака прави“
Мислењето е автоматски споено:


Точно, и тоа договор за број од мобилен телефон, а не договор за интернет и тв..
Мислењето е автоматски споено:

И плус и тоа, не го добивам целосно како што стои во апликацијата.... Погледнете го атачментот 135521
@Optipro уште си на 30/5 или те вратија на 50/10 ?
 

Атачменти

 • ADSL.jpg
  ADSL.jpg
  76,1 KB · Прегледи: 26

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Дечки моментално сум на АДСЛ и максимално добивам 12/1 дл/ул. Треба да продолжам договор. Дали можам да барам да ме мигрираат на ВДСЛ барем кога нема оптика уште кај мене. Низ градов има оптика, ама ете кај мене на улицата нема. Којзнае кога ке стигнат да пуштат оптика, па барем да ми кренат брзина до кај 30-тина даунлоад да може да се користи интернетот како што треба.
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Дечки моментално сум на АДСЛ и максимално добивам 12/1 дл/ул. Треба да продолжам договор. Дали можам да барам да ме мигрираат на ВДСЛ барем кога нема оптика уште кај мене. Низ градов има оптика, ама ете кај мене на улицата нема. Којзнае кога ке стигнат да пуштат оптика, па барем да ми кренат брзина до кај 30-тина даунлоад да може да се користи интернетот како што треба.
Подај за VDSL и речи му да испитаат, се дури не испитаат и не проверат за сигурно дека кај тебе има VDSL не потпишувај договор. Може да 30 Mbps да ти испорачаат сигурно, само убаво е да продадеш барање.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
362
449
dashbog's setup  
Processor & Cooler
i5 6500
Motherboard
Asrock B250 Pro 4
Storage
1TB NVME + 3TB HDD
PSU
Cooler Master 650W
RAM
8GB
Video card
RX580 8GB
Case
SAMA Yuhui
Mouse
Logi M310
Keyboard
Logi K540
Audio
Logitech Z333
Monitor
Dell 27"
OS
Windows 10
Ако до сега не си на ВДСЛ голема е веројатноста дека нема техничка можност за такво нешто. Каде што имаше можност ги префрлија скоро сите и без нивно знаење.

Во секој случај прашај си во салон да проверат на која оддалеченост си и дали може да те префрлат на ВДСЛ. Распрашај се и што треба за оптика, нека знаат дека си заинтересиран за оптика пред се.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Дечки моментално сум на АДСЛ и максимално добивам 12/1 дл/ул. Треба да продолжам договор. Дали можам да барам да ме мигрираат на ВДСЛ барем кога нема оптика уште кај мене. Низ градов има оптика, ама ете кај мене на улицата нема. Којзнае кога ке стигнат да пуштат оптика, па барем да ми кренат брзина до кај 30-тина даунлоад да може да се користи интернетот како што треба.
Зависи на која далечина од пошта си. Ако си под 1,5км имаш голема шанса за ВДСЛ ама ако си над 1,5км..тешко. Сепак поднеси барање за проверка на линијата за ВДСЛ. Јас иако сум 900м далеку од пошта се измачив 4 месеци дури добив ВДСЛ, во зграда сум каде веќе користеа ВДСЛ ама кога побарав јас се правеја мутави...техничка покриеност бла бла..абе луѓе има вдсл неколку стана до мене и дури направив и спид тестој в комшии за да сум сигурен дека има ВДСЛ и им ги кажав сликите салон...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Зависи на која далечина од пошта си. Ако си под 1,5км имаш голема шанса за ВДСЛ ама ако си над 1,5км..тешко. Сепак поднеси барање за проверка на линијата за ВДСЛ. Јас иако сум 900м далеку од пошта се измачив 4 месеци дури добив ВДСЛ, во зграда сум каде веќе користеа ВДСЛ ама кога побарав јас се правеја мутави...техничка покриеност бла бла..абе луѓе има вдсл неколку стана до мене и дури направив и спид тестој в комшии за да сум сигурен дека има ВДСЛ и им ги кажав сликите салон...
1.7km сум одалечен од базата. До кај 800 метри има достапност за вдсл, така да ништо. Барем така ми има кажано @Rejzerot кога ми има проверено во систем.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
1.7km сум одалечен од базата. До кај 800 метри има достапност за вдсл, така да ништо. Барем така ми има кажано @Rejzerot кога ми има проверено во систем.
Под 1км е пожелно иако некој има ВДСЛ и над 1,2-1,5км ама понестабилна е конекцијата и ретко ставаат ВДСЛ на таа далечина. мислам веднаш ќе те одбијат спрема далечината ама пробај си ја среќата. Јас како кажав на 900м сум ама видов мака дури добив ВДСЛ...
 

Rejzerot

Practice makes perfect
19 мај 2022
650
1.124
Скопје
1.7km сум одалечен од базата. До кај 800 метри има достапност за вдсл, така да ништо. Барем така ми има кажано @Rejzerot кога ми има проверено во систем.
Нема шанси на 1.7 вдсл, мах 800 метри,и на 1км не местат, зашто ке утепаат дисконекции.
 

miroclick

Intern
8 јули 2024
1
0
Скопје
(Можеби прашањево не е за тука, извинете однапред.)

Дали некој знае кои се администраторските / management корисничко име и лозинка на Speedport Entry 2i од Телеком?

Имам еден кој не е веќе во употреба (стар истечен/раскинат договор). Сакам да го искористам како рутер преку друг модем/мрежа зашто гледам дека има таква опција во корисничките подесувања (Uplink Mode - WAN преку LAN1 портата), но многу од останатите функции се оневозможени во корисничкиот профил. Пробував различни reverse engineering методи, без никаков успех, пристап преку SSH и Telnet е оневозможен, config.bin file-овите се енкриптирани, може да се пристапи само преку UART до CLI каде исто така бара username и password.
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
376
369
www.youtube.com
(Можеби прашањево не е за тука, извинете однапред.)

Дали некој знае кои се администраторските / management корисничко име и лозинка на Speedport Entry 2i од Телеком?

Имам еден кој не е веќе во употреба (стар истечен/раскинат договор). Сакам да го искористам како рутер преку друг модем/мрежа зашто гледам дека има таква опција во корисничките подесувања (Uplink Mode - WAN преку LAN1 портата), но многу од останатите функции се оневозможени во корисничкиот профил. Пробував различни reverse engineering методи, без никаков успех, пристап преку SSH и Telnet е оневозможен, config.bin file-овите се енкриптирани, може да се пристапи само преку UART до CLI каде исто така бара username и password.
корисничкото име e admin кај сите ако не се лажам a под него имаш лозинка, на задна страна на рутерот ти пишува све само заврти го
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
корисничкото име e admin кај сите ако не се лажам a под него имаш лозинка, на задна страна на рутерот ти пишува све само заврти го
Тој бара админски усер и пасворд ама мислам дека нема шанси да дојде до нив
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.277
Мислења
977.750
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно