• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Уште полошо... За без пари не третираш како Фемина.
А ако си сериозен, преземањето од страна на Маѓар Телеком беше условено со многу технички иновации И пораст на бројот на претплатници. 20г. подоцна не е ни првото ни второто.
Не е точно дека нема иновации.

Оптиката што ни е нас достапна во Грција и Србија е мисловна именка. И цените наши се подобри од српските и грчките.

Макс Тв е најдобрата иптв платформа во регионот by a long shot.

4г во Србија е такоџе мисловна именка, во Грција има покриеност ама не како какo нас, за телеком наш зборам.

Дека Телеком е златна кокошка тоа е точно, ама да останеше државно 100% ќе беше бетер од српско МТС(читај очај).
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,503
3,252
Како ги сметаат тие проценти на покриеност, по популација или по географска површина?
Лесно е да покриеш 30% со оптика ако се знае дека скоро пола од населението живее на една урбана површина, додека за другите одоколу ќе има ронки.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Не е точно дека нема иновации.

Оптиката што ни е нас достапна во Грција и Србија е мисловна именка. И цените наши се подобри од српските и грчките.

Макс Тв е најдобрата иптв платформа во регионот by a long shot.

4г во Србија е такоџе мисловна именка, во Грција има покриеност ама не како какo нас, за телеком наш зборам.

Дека Телеком е златна кокошка тоа е точно, ама да останеше државно 100% ќе беше бетер од српско МТС(читај очај).
Сите работи што ги наведе се проекти од пред 15г. Од тогаш наваму е само молзење на кравата
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Како ги сметаат тие проценти на покриеност, по популација или по географска површина?
Лесно е да покриеш 30% со оптика ако се знае дека скоро пола од населението живее на една урбана површина, додека за другите одоколу ќе има ронки.
Така и за мобилните рачунаат. По жители
 

Војвода

Unstoppable
26 октомври 2012
2,139
3,393
Скопје
Војвода's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k @4.5ghz - 1.2v || Noctua D14
Motherboard
Asus z97-A
Storage
OCZ Vector 128gb (OS) + Samsung 840 pro 512gb + WD Blue 320gb + WD Blue (EZEX) 1TB
PSU
Antec TPC 650w 80+ Gold
RAM
2x8gb DDR3 G-Skill Sniper CL11 @2400mhz
Video card
XFX RX 580 GTS
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum/Logitech G400S/Logitech mx310
Keyboard
Asus Strix Tactic Pro ( CherryMX Brown)
Audio
E-MU 0202 + Marantz sr5500 + DIY speakers + Eltax Atomic A 10 sub + SteelSeries 9h
Monitor
Dell U2414H 1080p @74hz
OS
Windows 10 Enterprise LTSB
Интернетот, достигнува Интернет брзина и до 100 мегабита (10 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци, додека максимумот на VDSL Интернетот е 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци.
8 битови прават 1 Бајт.
100мегабита не се 10 мегабајти, туку 12.5 мегабајти.
Чисто да си знаеш за во иднина, сепак сме на Ит форум. :)Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
8 битови прават 1 Бајт.
100мегабита не се 10 мегабајти, туку 12.5 мегабајти.
Чисто да си знаеш за во иднина, сепак сме на Ит форум. :)Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Така ќе да е, и одземи од загубата, особено загубите кај бакарот од еден продолжеток на друг продолжеток, па се до крајниот корисник, и ќе ги добиеш тие бројките кои јас ги објавив.

Се разбира, може да биде и без загуба, јас по навика велам дека од Вип ТВ имам кабелски Интернет со брзина од 5 мегабајти во секунда, а во пракса знае да крене и до 6 мегабајти во секунда.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Така ќе да е, и одземи од загубата, особено загубите кај бакарот од еден продолжеток на друг продолжеток, па се до крајниот корисник, и ќе ги добиеш тие бројките кои јас ги објавив.

Се разбира, може да биде и без загуба, јас по навика велам дека од Вип ТВ имам кабелски Интернет со брзина од 5 мегабајти во секунда, а во пракса знае да крене и до 6 мегабајти во секунда.
PPP технологијата е дигитална, не работи како аналоген сигнал врзан паралелно. Тоа што 100 мегабита не завршуваат со 12.5 мегабајта е ради TCP overhead, IP MTU, MSS, самите IP хедери итн. Без загуба неможе да биде, минимална би била при употреба на UDP.

Она што никако не им одговара на телеком е тоа што бакарот е во сопственост на државата, граден во времето на ПТТ. Се додека се користат бакарни парици за сообраќај, телеком ќе плаќа процент на државата. Затоа не верувам во ништо од вестиве за VDSL, нив највеќе им се исплати поставување на оптика на ниво на држава, а до тогаш ќе видиме.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
PPP технологијата е дигитална, не работи како аналоген сигнал врзан паралелно. Тоа што 100 мегабита не завршуваат со 12.5 мегабајта е ради TCP overhead, IP MTU, MSS, самите IP хедери итн. Без загуба неможе да биде, минимална би била при употреба на UDP.

Она што никако не им одговара на телеком е тоа што бакарот е во сопственост на државата, граден во времето на ПТТ. Се додека се користат бакарни парици за сообраќај, телеком ќе плаќа процент на државата. Затоа не верувам во ништо од вестиве за VDSL, нив највеќе им се исплати поставување на оптика на ниво на држава, а до тогаш ќе видиме.
И јас користев ADSL Интернет едно време од Македонски Телеком и знам колку влечеше, вистина е дека влечеше понекогаш и до 1.2 или до 1.3 мегабајти во секунда, но над 80% од времето Интернет брзината варираше помеѓу 800 и 900 килобајти во секунда, а понекогаш помеѓу 900 килобајти и 1 мегабајт во секунда, но многу ретко го достигнуваше технички пропишаниот максимум.

Секако дека најмногу им се исплати на Македонски Телеком проширување на оптичката телекомуникациска мрежа, но ете гледаш од презентацијата, покриеноста е 30%, додека со VDSL Интернетот покриеноста е 20%.

Но VDSL Интернетот има предност бидејќи не бара одново копање и пуштање кабли како оптичкиот Интернет, туку ги користи истите бакарни кабли кои ги користи ADSL Интернетот - кој како што може да се види од презентацијата, има 100% покриеност, а единствено треба да се смени опремата во централата и кај крајниот корисник.

А кај крајните корисници - вклучувајќи и мои соседи кои од поодамна користат ADSL Интернет од Македонски Телеком, а неодамна им се случил некаков дефект - слаб Интернет или слаба MaxTV телевизија, освен преработката на приклучокот кај корисникот, за секој случај им ги даваат и тие новите Speedport Entry 2 рутери кои поддржуваат и ADSL и VDSL Интернет, што значи дека крајниот корисник веќе е подготвен за VDSL Интернет, единствено треба опремата и во централата да се смени и корисникот да побара миграција од ADSL кон VDSL Интернет.

Бидејќи ќе мора да се изначекаме додека покриеноста на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком да порасне над 30%, па над 50%, па над 70% или 80%, во меѓувреме VDSL Интернетот има предност бидејќи не бара ниту копање, ниту пуштање на нови кабли, туку само менување на опремата во централата и кај крајниот корисник.

Секако дека не е замена за оптичкиот Интернет, но оди разбери се со швабите кои одлучиле дека ова е нивната привремена алтернатива додека да се прошири оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Не е точно.

Оптика имам од пред 7 години, 4G од пред 2-3 години.
Оптика? Ајде кој памти повеќе од кога ја најавуваа... Башка што е мизерна покриеноста.
А 4G не беше прв VIP? Индо поголема покриеност?

Маѓар Телеком го доби Телеком по поевтина цена СО ОБВРСКА технички да го унапреди. И тоа донекаде го правеше првите 5-10г. А кога во централите ги исфрлија Ericsson, Cisco и ги заменија со Huawei...
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Оптика? Ајде кој памти повеќе од кога ја најавуваа... Башка што е мизерна покриеноста.
А 4G не беше прв VIP? Индо поголема покриеност?

Маѓар Телеком го доби Телеком по поевтина цена СО ОБВРСКА технички да го унапреди. И тоа донекаде го правеше првите 5-10г. А кога во централите ги исфрлија Ericsson, Cisco и ги заменија со Huawei...
За 4Г се чекаше укинување на Аналогната телевизија, пошто воглавно 4Г користи 800Мхц, која беше користена за Аналогна телевизија во Европа (ПАЛ/СЕКАМ), па така повеќето оператори започнаа во тоа време да нудат 4Г.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
230
177
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Seagate Momentus 500gb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
VDSL Интернетот дали ќе има лимит за download како и сите други на бакар и оптика? смешни лимити за оптика од 600гб на пример? ако има такви лимити џабе VDSL и брзини до 300мб/с
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
VDSL Интернетот дали ќе има лимит за download како и сите други на бакар и оптика? смешни лимити за оптика од 600гб на пример? ако има такви лимити џабе VDSL и брзини до 300мб/с
Можеби со Телеком не се знае, но се надевам дека останатите оператори кои нудат АДСЛ со нивната инфраструктура ќе можат да користат ВДСЛ, како на пример Вип Лајт, Неотел, ТоталТв.
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
78
91
VDSL Интернетот дали ќе има лимит за download како и сите други на бакар и оптика? смешни лимити за оптика од 600гб на пример? ако има такви лимити џабе VDSL и брзини до 300мб/с
Ќе ги има истите постоечки лимити кај сите пакети,покрај 10 пати зголемениот upload,главна придобивка на VDSL е значително пoнискиот ping во споредба со ADSL,<20ms споредено со 90ms+ кај ADSL.
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
167
191
Дечки вреди ли ова Хибрид? Има ли некој што веќе користи ВДСЛ, што најлошо можам да очекувам?
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Си видел негде понуда од Телеком за VDSL?
Наводно го нудат. Другар прашал во салон и му било понудено како замена за оптика(бидејќи кај него сеуште нема пуштено оптички кабел). Ова за миграција со магента пакетот.
 

CyberMen

Gaining Experience
3 ноември 2012
167
191
Си видел негде понуда од Телеком за VDSL?
Се пожалив на стариот модем, бидејќи беше тиња (ZTE H201L) имав. Дојде сервисер и го смени во овој модем:

... кој наводно подржува VDSL/ADSL и ми рече дека можам да се префрлам на VDSL одма.
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
899
743
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Ако е до телеком тие ќе постават во секоја зграда, но проблемот е до куќниот совет на зградите. Несмеат да поставуваат кабли без одобрение на куќен совет.
Не баш, телекоњ се многу променети последниве неколку години. Тераат некаква корпоративна нарцисоидност, демек нема избор, само они се на пазарот. Жалосно е Македонија и покрај тоа што е мала неможе да има солидна мрежна инфраструктура.

Досегашното искуство со АДСЛ на републичко ниво ми кажува дека функционираат на принцип: Ако пројде, пројде. - Многу проблеми, многу прекини (особено во ноќните часови), неконстантна брзина, ужасна техничка поддршка и што уште не.
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
293
305
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Core 2 Duo CPU E750 & defoult cooler
Motherboard
MSI P43
Storage
WD Caviar Green Sata II 640GB
PSU
NoName
RAM
4GB
Video card
NVIDIA GeForce GTS 250
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Samsung SincMaster 2233BW
VDSL со брзините кој што го кажувате (30/10 Мб/с) се возможни и стабилни само ако сте оддалечени од централата максимум 1км. Не воздушно, него физички, те. кабел. Земете го овој параметар во предвид. Значи што поблиску тоа подобро!
 

Frozen.

Gaining Experience
4 октомври 2015
121
149
Баш ме заинтересиравте ова со VDSL па бев преѓе прашав до салонот бидејќи го имам рутерот горе споменатиот, но наводно оваа можност била исклучиво за нови корисници,а во врска со брзината ќе се осетела минимална разлика од моменталната (12 мегабити).
 

dejanili

Intern
29 јануари 2008
5
0
Ако е до телеком тие ќе постават во секоја зграда, но проблемот е до куќниот совет на зградите. Несмеат да поставуваат кабли без одобрение на куќен совет.
Ако е до куќниот совет, јас сум во сопствена куќа, пред неколку години ја реновираа улицата и поставија инфраструктура со подземни црева за три оператори. Околните згради кој се на истата улица и земаат од истиод главен довод за оптика им се одобруваат баранјата и им поставуваат без проблем, ние во куките како црни овци сме кога ке се спомне оптика да постават.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,879
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно