• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VDSL @Телеком МК

dicapo

Intern
11 јануари 2017
5
0
Па од почеток сум бил на Л пакет .... Само што на системот таму им покажива дека нњможе преку 30 и поради тоа не сака да те мигрира ... Ама може да те мигрира само што тој мора мало да прчка во компјутерот да те перфрли на "Л" пакет
И ако има техничка можност ќе те стават во профил 60/10 ако нема технички услови за тоа брзина тогаш си оди преку "таргет мархината" што овде во македонија телеком ги стави во 8 да се сикноризира.... ама сум видел дека ставале и на 6 да се сикноризира....

Знам дека може и повеќе ама тие не даакат да пуштат "отворен профил" као во Хрватска што имат пуштено доколку ти линијата дозволува....
Ама и подобро вака кога се лимитирани бидејќи акоо пуштат отворен профил ... 90% од корисниците ќе барат техничка подршка поради тоа што инсталацијата им е крш дома ...

За тоа да биде стабилен треба да се користи СТП кат5е минимум кабал од таванот(или каде веќ стигне кабелод од бамдерата) па до рутерот и тоа директан кабал без прекит или утичница

Еве ги моите псраметри од рутеро спеедпорт ентру 2и
 

Атачменти

 • Screenshot_2022-11-26-13-43-43-62_df198e732186825c8df26e3c5a10d7cd.jpg
  Screenshot_2022-11-26-13-43-43-62_df198e732186825c8df26e3c5a10d7cd.jpg
  356,1 KB · Прегледи: 39

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Ако зборуваме за Т-хоме тогаш може, преку телефонско јавување ти кажува далечина со најблиска станица и дали подржува ВДСЛ. Нормално треба да си во Т-хоме, ако не си, тогаш немам инфо дали може од друг оператор да добиеш таква информација.
Не сум на тхоме тоа е проблемот ама после неколку emails со подршката од телеком ми рекоја дека мора да одам в салон да поднесам барање за проверка на линија дали подржува вдсл, иако во салон се правеа мутави не сакаа да поднесат барање
 

HoLfElDeR

Gaining Experience
13 октомври 2010
170
81
Непозната
Не сум на тхоме тоа е проблемот ама после неколку emails со подршката од телеком ми рекоја дека мора да одам в салон да поднесам барање за проверка на линија дали подржува вдсл, иако во салон се правеа мутави не сакаа да поднесат барање
Јас кога потпишував нов договор, прашав дали има можност за поголеми брзини, вработениот во салон сам кажа дела ќе поднесе барање за проверка на техничка можност, дојдоа проверија, ама после излезе дека немаат план/инфраструктура за оптика
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Ако зборуваме за Т-хоме тогаш може, преку телефонско јавување ти кажува далечина со најблиска станица и дали подржува ВДСЛ. Нормално треба да си во Т-хоме, ако не си, тогаш немам инфо дали може од друг оператор да добиеш таква информација.
Во салон ми кажаа далечина од 550м (највероватно воздушно). На чат телеком ми кажаа дека мојата линија подржува вдсл и адсл. Живеам во зграда каде еден комшија има вдсл (спрема сликите од спидтест што ми ги прати...25/5 со тв) Значи сигурно може вдсл кај мене е сега прашањето е ако поднесам барање и ме одбиат што понатака. Се распрашав за ова дали да се пријави на аек одговорот беше спорот да се реши меѓу телеком и а1 (поднесов барање во а1 за вдсл пред 2 месеци одбиен од телеком)
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Сагата со вдсл-от продолжува. Потврдено дека имам можност за вдсл од телеком ама сепак мор тест на линијата што е океј. Проблемот е што линијата сега е на а1 па од салон ми преложија 2 опции.
1. да ми доделат нова линија и на неа да направат тест (не кажаа во меѓувреме што ќе биде со старата, дали 2те ќе бидат активни или не)
2. да портирам старата линија (а1) на телеком и на нејзе тест..
Сето ова во салон, на маил комуницирав ми кажаа да портирам па тест. Ама ако се портирам ќе немам нет (сега сум на а1 со нетот). Секој различно значи ти толкува. Некој предлог да има? иначе во мојава зграда има вдсл знам луже така да не може да се вадат дека нема техничка можност

И како оди процедурата за портирање, колку време трае (а1 кон телеком)
 

Атачменти

 • VDSL.jpg
  VDSL.jpg
  28 KB · Прегледи: 24

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.509
1.442
Скопје
Сагата со вдсл-от продолжува. Потврдено дека имам можност за вдсл од телеком ама сепак мор тест на линијата што е океј. Проблемот е што линијата сега е на а1 па од салон ми преложија 2 опции.
1. да ми доделат нова линија и на неа да направат тест (не кажаа во меѓувреме што ќе биде со старата, дали 2те ќе бидат активни или не)
2. да портирам старата линија (а1) на телеком и на нејзе тест..
Сето ова во салон, на маил комуницирав ми кажаа да портирам па тест. Ама ако се портирам ќе немам нет (сега сум на а1 со нетот). Секој различно значи ти толкува. Некој предлог да има? иначе во мојава зграда има вдсл знам луже така да не може да се вадат дека нема техничка можност

И како оди процедурата за портирање, колку време трае (а1 кон телеком)
стандард им е ова дека пушташ барање и доагаат да испитаат колку држи линијата па ти пуштаат (прашај си само ако не држи линијата дал можеш да им откажеш одма - мислам можеше ама одамна беше моево).
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
252
290
Поднеси си барање за интернет и тв само и тоа на вдсл. Доколку си задоволен од брзина квалитет и сл. прави каков сакаш договор, и откажи го тогаш во А1.
Доколку не си задоволен имаш 14 дена отказен рок без никакви пенали и сл.
Доколку нема можност за ВДСЛ ќе те известат и ќе ти понудат на АДСЛ доколку сакаш.
А да портираш нема потреба, портирање се врши доколку сакаш да го задржиш бројот (фиксниот).
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
стандард им е ова дека пушташ барање и доагаат да испитаат колку држи линијата па ти пуштаат (прашај си само ако не држи линијата дал можеш да им откажеш одма - мислам можеше ама одамна беше моево).
Линијата морало да биде на телеком за да направат тест, тука е проблемот што сега сум на а1. В салон ми кажаа да ми дадат нова линија и на нејзе тест, ако е во ред океј и се прави договор ако не никому ништо.
Мислењето е автоматски споено:

Поднеси си барање за интернет и тв само и тоа на вдсл. Доколку си задоволен од брзина квалитет и сл. прави каков сакаш договор, и откажи го тогаш во А1.
Доколку не си задоволен имаш 14 дена отказен рок без никакви пенали и сл.
Доколку нема можност за ВДСЛ ќе те известат и ќе ти понудат на АДСЛ доколку сакаш.
А да портираш нема потреба, портирање се врши доколку сакаш да го задржиш бројот (фиксниот).
Барањето инсистираат да е со телеком линија не со А1, тука е проблемот и барам решение. Можност за вдсл има и потврдено е од телеком и во салон кажаа (сум далеку 550м воздушно), потврдено од човек што работи телеком башка мои комшии во зградава веќе имаат вдсл, тестирано со спидтест 25/4,7 (со тв). Знам за портирањето и не ми игра улога да остане истиот број, само да добијам вдсл е битно. В салон викаат нова линија е најпросто решение а на маил кога им пишав тие пак портирање запнати се.
Уште ова: ако ми дадат друга линија како што викаат, што биднува со старата (а1), се гаси или во исто време функционална е? И на телеком страната во делот за фиксна телефонија спомнуваат нешто 1-2-3 канали на линија, што значи тоа?
 
Последна промена:

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Сагата конечно заврши. Петокот потпишав договор и за денес требаше да прават тест ама ето монтерите дошле дома и наместиле опремата (Speedport Plus). На телеком можело вдсл а на а1 не..:))))
Линијата колку гледам трпи до 60мб

ps. wifi мрежата фабрички е наместена на 2г/5г, како може да се подели да знам шо е кај е?
 

Атачменти

 • ruter2.JPG
  ruter2.JPG
  41,8 KB · Прегледи: 35
 • Capture.JPG
  Capture.JPG
  27 KB · Прегледи: 36
 • Capture2.JPG
  Capture2.JPG
  28,8 KB · Прегледи: 35
18 септември 2020
152
108
Македонија
Сагата конечно заврши. Петокот потпишав договор и за денес требаше да прават тест ама ето монтерите дошле дома и наместиле опремата (Speedport Plus). На телеком можело вдсл а на а1 не..:))))
Линијата колку гледам трпи до 60мб

ps. wifi мрежата фабрички е наместена на 2г/5г, како може да се подели да знам шо е кај е?
Префрли си се слободно комплет со макс тв на телеком и мобилни линии ако имаш сега има со 100 гига интернет. Само не се нафаќај да те префрлаат на L, заради то што минимална брзина на тој пакет е 30/5. Со здравје да си го користиш.
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Префрли си се слободно комплет со макс тв на телеком и мобилни линии ако имаш сега има со 100 гига интернет. Само не се нафаќај да те префрлаат на L, заради то што минимална брзина на тој пакет е 30/5. Со здравје да си го користиш.
Засега ТВ-то ќе остане на А1 (секако не гледам) па потака здравје. Мобилните ми се припејд не ми треба пост пејд. Доста ми е М пакетов, од 8мб на 30мб скокнав :) Се измачив 3 месеци..Фала
Мислењето е автоматски споено:

Стави различни SSID.
фала, го средив и тоа. Само мобилните ми се на 5г
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
И за која цена договори само интернет и кој пакет??
М пакет, во договорот пишува дека има попуст од 18,72% од 999 ден во времетраење на договорот (2 год). Ама во мобилната апликација стои 999 ден па ќе видиме со првата сметка на што сум :)
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Чисто да си знае членот која му е 5Ghz.


Може и тоа.
Тоа и ми беше муабетот :) Фала средив, секако 5г само мобилните користат иако тие автоматски на 5г се поврзуваат
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Мал проблем: Од пред некој ден почна на 2 сајта (засега) да ми се случува да почне даунлодот и за 15-20 сек да падне скоро на 0 или на 30-40кб и на крај Failed. Не се нешто кизнајт што сајтови clicknupload to i portableapps com. Иначе се беше во ред до пред неколку дена. Пробано е:
-фирефокс, опера
-исчистен днс
-гугл днс
Преку мобилен (мобилен нет) функционира, исто и преку ВПН, торенти нормална брзина, random сајтови за даунлодот океј
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Прашање: зашто не се менува ИП-то со вадење на адаптерот од струја, со рутерот од А1 функционираше ова)
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
update: проблемот е највероватно во рутерот и firewall-от блокира некои ип адреси. Нема опција за он/оф на firewal-ot

2022-12-25 10:41:47 Denial of Service incident detected LAN Source on WAN (FW101)
Некое решение?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.014
Членови
32.918
Огласи
1.067
Најнов член
darkokocev
На врв Дно