• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

VDSL @Телеком МК

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Не знам како се гледа
Кај чичко ми со магента 1 L е 30/10
Како проверуваш колку ти поддржува линијата и како е синхронизиран ако моеш да ми кажеш, i'd appreciate it
Attainable Rate(Up/Down) во рутерот.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Од пред некој ден приметив IP адресата не ми се менува и по рестарт на рутер.

Дали почнале од телеком да доделуваат статични IP адреси или нешто само кај мене се сменило?

Да барам да ми вратат на динамична, мислам дека ми е подобро?
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,216
1,052
Од пред некој ден приметив IP адресата не ми се менува и по рестарт на рутер.

Дали почнале од телеком да доделуваат статични IP адреси или нешто само кај мене се сменило?

Да барам да ми вратат на динамична, мислам дека ми е подобро?
На секои 12 часа мислам дека се менува. Иначе од секогаш си имал можност за статичка адреса на бакар, за 300 денари / месечно.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
На секои 12 часа мислам дека се менува. Иначе од секогаш си имал можност за статичка адреса на бакар, за 300 денари / месечно.
Не се смени еве и после 2-3 дена. Не помага ни ресет на рутер, ниту сум побарал или доплатил за статичка IP.
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
155
35
Дали некој од вас има хибриден рутер од Телеком МК кој е поврзан со бакар но кога линијата осцилира се надополнува од 4Г? Какви се перформансите, каква е брзината односно дали стои стабилна, бидејки на ВДСЛ знае и да се намалува.

Истиот хибриден рутер, дали може да се користи со ВДСЛ технологија или мора АДСЛ?

Унапред им се заблагодарувам на некој кој може да даде инфо.
 

psy-galactic

Intern
30 март 2009
18
9
Луѓе да ве прашам дали на некој му има стигнато вакво писмо од Телеком за промена од бакар на оптика. 20191006_175911.jpg
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Поздрав.

Корисник сум на 3 Макс. ( фиксен, интернет , макс тв ) . Брзината на интернетот мие 7 download a 0.70 upload. E сега читајќи по форумов видов дека некои проверуваат спеедпорт контрол панелот што е па сега реков и јас да проверам.

Од телеком ми рекоа да одам и да поставам барање за проверка на брзината. И за проверка на ВДСЛ, дали е достапно кај мене или не.

Прво. Моделот на рутерот е Speedport Entry 2i. A во контрол панелот ова го пишува.

zkXmh6Q
Imgur [/IMG]

Зошто овој пост?

Реков да прашам овде затоа што сум заинтересиран да земам пакет Интернет Л кој што нуди 60/10 или во најлош случај Телеком се обрзува да даде 30/5. Дали преку сликата нешто може да се види? Дали може да се види колку е одалечена централата од мојот дом? Дали може да се претпостави дали ќе имам интернет 60/10 или 30/5 ?


Ви благодарам и се извинувам во случај да не ме разбравте.
 
Последна промена:

krema

Epic
24 јуни 2009
13,032
12,373
youtu.be
Не може да се виде од сликата колку е одалечена централата.
Најдобро јави се во кол центар и ќе добиеш одговор од прва рука дали можат да ти ја испорачат таа брзина.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Ако тоа на сликата е од твојот рутер, линијата е солидна (со вдсл опрема во централата на која си поврзан) со достапни 35 мегабити со 20 имаш down/up.
На тебе според пакетот кој го имаш е пуштено 16 мегабити, од кои сигурно ставиле лимит 7 со 7 мегабити за телевизијата и интернетот. Или па мериш брзина со пуштени тв-ресивери (исклучи ги, не користи ништо на ви-фи и измери тогаш брзина)

За да добиеш 30/5, треба да обновиш договор/мигрираш на нов пакет.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Ако тоа на сликата е од твојот рутер, линијата е солидна (со вдсл опрема во централата на која си поврзан) со достапни 35 мегабити со 20 имаш down/up.
На тебе според пакетот кој го имаш е пуштено 16 мегабити, од кои сигурно ставиле лимит 7 со 7 мегабити за телевизијата и интернетот. Или па мериш брзина со пуштени тв-ресивери (исклучи ги, не користи ништо на ви-фи и измери тогаш брзина)

За да добиеш 30/5, треба да обновиш договор/мигрираш на нов пакет.

Значи по твое мислиш дека можно е да се испорача брзината на Интернет Л пакетот 60/10 доколку го земам?
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Значи по твое мислиш дека можно е да се испорача брзината на Интернет Л пакетот 60/10 доколку го земам?
Нема да може тој пакет, линијата ти поддржува максимум 35/20 Mbps VDSL. Оптимално би било да си земеш М-пакет по новото 30/5 Mbps. Или ако ти треба 60/10, да се јавиш во контакт центар, да дојде екипа да проба да ја подобри линијата ако е могуќе.

Земи деновиве направи 2-3 рестарти на рутер (не ресет), после пак сликни ги тој делот со Attainable Rate, најчесто варира тоа, но генерално сигурно тука некаде ќе биде. Тоа ти е максимално колку ти поддржува линијата.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,892
6,911
www.mikrotikmacedonia.net
Дечки минатите 2 дена забележувам дека интернетот е тиња, т.е брзината не оди над 3 мб, а вообичаено е околу 1-2 мбпс. Нешто се случува? Инаку сум на бакар и досега одеше нешто над 10мбпс.
 

phatass

Intern
20 јануари 2015
14
3
Дечки минатите 2 дена забележувам дека интернетот е тиња, т.е брзината не оди над 3 мб, а вообичаено е околу 1-2 мбпс. Нешто се случува? Инаку сум на бакар и досега одеше нешто над 10мбпс.

Пред некое време прашував за ВДСЛ и се одлучив да ставам. Еве ти резултат од денешниот спеедтест. Пакет 30/5

8853824725.png
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Јас иам на работа VDSL - коа е добро е океј, коа не е добро е катастрофа. Никому не би му го препорачал па макар биле и одма до базна станица. Имаат преку ADSL слична брзина на пакети, и треба да се многу постабилни.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,821
1,105
Дали доколку се прејде од М на Л пакет на Телеком значи дека ќе има брзина 80/45 како што пишува на сликата, или телеком ќе ја ограничи брзината?
 

Атачменти

  • Screenshot_2020-04-28-18-14-08-972_com.chrome.beta.jpg
    Screenshot_2020-04-28-18-14-08-972_com.chrome.beta.jpg
    326 KB · Прегледи: 71

lumibi

Intern
5 јуни 2008
155
35
Дали доколку се прејде од М на Л пакет на Телеком значи дека ќе има брзина 80/45 како што пишува на сликата, или телеком ќе ја ограничи брзината?

Mislam deka ke ti dadat brzina kolku sto ke im pisuva vo ponudata. Inaku tvojata linija poddrzuva tolkava brzina prikazana na slikata.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,456
4,941
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
50mbps во идеални услови.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,143
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно