1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

1. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
    Attainable Rate(Up/Down) во рутерот.

На Pero94 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. boksata

boksata
    Gaining Experience

125
    108
    27 Декември 2017
    Машко
    На 30/5пакетот, проблеми никакви
    Screenshot_20190909_170213.jpg

lumibi, VerGer и на olikomerc им се допаѓа ова.
  3. lumibi

lumibi
    Intern

101
    20
    5 Јуни 2008
  4. boksata

boksata
    Gaining Experience

125
    108
    27 Декември 2017
    Машко
    Немам поим, расадник кај гранап.

5. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
    Од пред некој ден приметив IP адресата не ми се менува и по рестарт на рутер.

Дали почнале од телеком да доделуваат статични IP адреси или нешто само кај мене се сменило?

Да барам да ми вратат на динамична, мислам дека ми е подобро?

6. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,017
    876
    4 Февруари 2014
    Машко
    На секои 12 часа мислам дека се менува. Иначе од секогаш си имал можност за статичка адреса на бакар, за 300 денари / месечно.

7. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
    Не се смени еве и после 2-3 дена. Не помага ни ресет на рутер, ниту сум побарал или доплатил за статичка IP.

8. krema

krema
    Professor

9,276
    9,008
    24 Јуни 2009
    Машко
    @olikomerc
    Сега дигни еден сервер, кој ги шиша. :)

9. lumibi

lumibi
    Intern

101
    20
    5 Јуни 2008
    Дали некој од вас има хибриден рутер од Телеком МК кој е поврзан со бакар но кога линијата осцилира се надополнува од 4Г? Какви се перформансите, каква е брзината односно дали стои стабилна, бидејки на ВДСЛ знае и да се намалува.

Истиот хибриден рутер, дали може да се користи со ВДСЛ технологија или мора АДСЛ?

Унапред им се заблагодарувам на некој кој може да даде инфо.

10. psy-galactic

psy-galactic
    Intern

13
    9
    30 Март 2009
    Луѓе да ве прашам дали на некој му има стигнато вакво писмо од Телеком за промена од бакар на оптика. 20191006_175911.jpg

На shifty му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mkextremer

mkextremer
    On your way to fame

1,017
    876
    4 Февруари 2014
    Машко
    Локација, ако не е тајна.

12. psy-galactic

psy-galactic
    Intern

13
    9
    30 Март 2009
    Стара рампа - Кисела вода.

На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. psy-galactic

psy-galactic
    Intern

13
    9
    30 Март 2009
    Еве резултати после две недели користење на оптичка линија на Телеком. Screenshot_2019-10-26-13-57-17.png

14. phatass

phatass
    Intern

9
    2
    20 Јануари 2015
    Машко
    Поздрав.

Корисник сум на 3 Макс. ( фиксен, интернет , макс тв ) . Брзината на интернетот мие 7 download a 0.70 upload. E сега читајќи по форумов видов дека некои проверуваат спеедпорт контрол панелот што е па сега реков и јас да проверам.

Од телеком ми рекоа да одам и да поставам барање за проверка на брзината. И за проверка на ВДСЛ, дали е достапно кај мене или не.

Прво. Моделот на рутерот е Speedport Entry 2i. A во контрол панелот ова го пишува.

[​IMG] Imgur [/IMG]

Зошто овој пост?

Реков да прашам овде затоа што сум заинтересиран да земам пакет Интернет Л кој што нуди 60/10 или во најлош случај Телеком се обрзува да даде 30/5. Дали преку сликата нешто може да се види? Дали може да се види колку е одалечена централата од мојот дом? Дали може да се претпостави дали ќе имам интернет 60/10 или 30/5 ?

Ви благодарам и се извинувам во случај да не ме разбравте.

Последна промена: 8 ноември 2019
  15. krema

krema
    Professor

9,276
    9,008
    24 Јуни 2009
    Машко
    Не може да се виде од сликата колку е одалечена централата.
    Најдобро јави се во кол центар и ќе добиеш одговор од прва рука дали можат да ти ја испорачат таа брзина.

16. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
    Ако тоа на сликата е од твојот рутер, линијата е солидна (со вдсл опрема во централата на која си поврзан) со достапни 35 мегабити со 20 имаш down/up.
    На тебе според пакетот кој го имаш е пуштено 16 мегабити, од кои сигурно ставиле лимит 7 со 7 мегабити за телевизијата и интернетот. Или па мериш брзина со пуштени тв-ресивери (исклучи ги, не користи ништо на ви-фи и измери тогаш брзина)

За да добиеш 30/5, треба да обновиш договор/мигрираш на нов пакет.

17. phatass

phatass
    Intern

9
    2
    20 Јануари 2015
    Машко
    Значи по твое мислиш дека можно е да се испорача брзината на Интернет Л пакетот 60/10 доколку го земам?

18. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,536
    3,450
    11 Декември 2008
    Машко
    Нема да може тој пакет, линијата ти поддржува максимум 35/20 Mbps VDSL. Оптимално би било да си земеш М-пакет по новото 30/5 Mbps. Или ако ти треба 60/10, да се јавиш во контакт центар, да дојде екипа да проба да ја подобри линијата ако е могуќе.

Земи деновиве направи 2-3 рестарти на рутер (не ресет), после пак сликни ги тој делот со Attainable Rate, најчесто варира тоа, но генерално сигурно тука некаде ќе биде. Тоа ти е максимално колку ти поддржува линијата.

На Sukhoi и DrMTR им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...