• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Да ви кажам во врска сите вие што мислите дека на бакар ќе добиете 20мбпс.....
Прво треба да сте блиску до разделник т.е централа т.е минимум од 800м до 1к и ова е многу но има работи кои треба да се проверат пред да барате таква линија.
Линијата се мери и самата линија кажува колку сте раздалечени и кажува колку држи кбпс т.е пример линија 23000кбпс е ТОП.
Линија 17000 е супер и како се симиња надоле така почнува да би прават проблеми ресиверите и други работи.
Не заборавајте кога сте на бакар ресиверите ви влечат од интернет.Се креира профил за ресивер профил за интернет.
Има сетинзи кои вие не можете да ги пипкате и правите и сетирате и ви е забрането.
Многу работи зависат под мислење ДОБРА БАКАР линија.
Не се летајте со бакарот затоа што можете да се покакате ептен и да плачете после.
Моментално сум во телеком телеком вработен и не смеам да зборам многу и да кажувам работи но да ви кажам гледам луге се летаат 2 ресивера и сака youtube и нетфликс и порно и ИПТВ на линија 16000кбпс на која имате капатче од 2мбпс до 4мбпс за телевизијата и другите ви се интернет.
Размислете убаво пред да ставате бакар бидејќи подобро ви е телекабел или вип најслаб пакет него бакарот некаде бидејќи мрежата на телеком е застарена копаат секаде кинат прават што сакаат и се стреми да се префрли се на оптика.
Издржете од волково кај и да е ќе имате оптика :) :p
Стајковци другата година валјда ќе пуштат.
Мрежата се шири тифко но сигурно.
Поздрав. да не ме фатат шпиуните од телеком.
На одредени делови од улица Фуштанаска и надоле околу ченто горе имате оптика веќе ваздушно и е аквитна...
Кај и да ќе има секаде оптика проблемот е што ептен ги кинат каблите примарни и после вие одма пискате нема нет епа нема кога некој му текнало со багер да бутка бандери од што нема што да праи и да си копка дупки затоа што цело мало било негово....
 
Последна промена:

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,193
1,041
Да ви кажам во врска сите вие што мислите дека ќе на бакар ќе добиете 20мбпс.....
Прво треба да сте блиску до разделник т.е централа т.е минимум од 800м до 1к и ова е многу но има работи кои треба да се проверат пред да барате таква линија.
Линијата се мери и самата линија кажува колку сте раздалечени и кажува колку држи кбпс т.е пример линија 23000кбпс е ТОП.
Линија 17000 е супер и како се симиња надоле така почнува да би прават проблеми ресиверите и други работи.
Не заборавајте кога сте на бакар ресиверите ви влечат од интернет.Се креира профил за ресивер профил за интернет.
Има сетинзи кои вие не можете да ги пипкате и правите и сетирате и ви е забрането.
Многу работи зависат под мислење ДОБРА БАКАР линија.
Не се летајте со бакарот затоа што можете да се покакате ептен и да плачете после.
Моментално сум во телеком телеком вработен и не смеам да зборам многу и да кажувам работи но да ви кажам гледам луге се летаат 2 ресивера и сака youtube и нетфликс и порно и ИПТВ на линија 16000кбпс на која имате капатче од 2мбпс до 4мбпс за телевизијата и другите ви се интернет.
Размислете убаво пред да ставате бакар бидејќи подобро ви е телекабел или вип најслаб пакет него бакарот некаде бидејќи мрежата на телеком е застарена копаат секаде кинат прават што сакаат и се стреми да се префрли се на оптика.
Издржете од волково кај и да е ќе имате оптика :) :p
Стајковци другата година валјда ќе пуштат.
Мрежата се шири тифко но сигурно.
Поздрав. да не ме фатат шпиуните од телеком.
На одредени делови од улица Фуштанаска и надоле околу ченто горе имате оптика веќе ваздушно и е аквитна...
Кај и да ќе има секаде оптика проблемот е што ептен ги кинат каблите примарни и после вие одма пискате нема нет епа нема кога некој му текнало со багер да бутка бандери од што нема што да праи и да си копка дупки затоа што цело мало било негово....
60/10 брзина тука на VDSL, порно, 2 ресивери, се фаќа
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@mkextremer ти се погодило местото и одалеченоста така да терај и радуј се :)
Други луге ронат крокодилски солзи за таква линија како твојата.

Да додадам уште нешто околу рутерите...
Дали е Speedport Entry 2i , Speedport W 503V , ZTE ....
Ако линијата е слаба т.е не држи стабилност т.е кбпс ако сакап позлати го рутерот џабе ти е..
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,193
1,041
@mkextremer ти се погодило местото и одалеченоста така да терај и радуј се :)
Други луге ронат крокодилски солзи за таква линија како твојата.
И јас ронам солзи по 1/1 гбпс телекабел пакетот на другата локација :D :D Секој со својата мака
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
И јас ронам солзи по 1/1 гбпс телекабел пакетот на другата локација :D :D Секој со својата мака
Јас на неотел сум презадоволен се немам јавено во контакт центар пу пу да не го урочам сам си правев оптичка инсталација сам се само што земам од телеком оптиката не од нивната....Лета 300/300 5ТБ ....
Проблемот на телекабел ми е дали стварно се добива таа брзина и дали имаат лимит иначе и јас би ги пробал...
Еве ти кажи ми како корисник дали имаат проблеми бидејќи на неотел освен ип адреса да смени јас до сега незнам што е контакт центар...

Користам хуавеи HG8245H и нема смрт...
Рутерот си има мака со wifi сепак станот го покрива али не фул секаде но тоа е тоа за рутер кој кошта смешна сума....
Али гигабитни порти си има нема проблем никаков...
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,193
1,041
Јас на неотел сум презадоволен се немам јавено во контакт центар пу пу да не го урочам сам си правев оптичка инсталација сам се само што земам од телеком оптиката не од нивната....Лета 300/300 5ТБ ....
Проблемот на телекабел ми е дали стварно се добива таа брзина и дали имаат лимит иначе и јас би ги пробал...
Еве ти кажи ми како корисник дали имаат проблеми бидејќи на неотел освен ип адреса да смени јас до сега незнам што е контакт центар...

Користам хуавеи HG8245H и нема смрт...
Рутерот си има мака со wifi сепак станот го покрива али не фул секаде но тоа е тоа за рутер кој кошта смешна сума....
Али гигабитни порти си има нема проблем никаков...
Фиксна статичка добивам без никаква доплата што ми е најважно од се. 1000 мбпс даунлоад не се добива бидејќи делиш оптичко влакно, но од јули натака добивам константно 700 мбпс.
За аплоад 1100 мбпс во буквално секое време. Трошам на месец од 3 до 15 терабајти и немаат досега направено никаков проблем. 2 пати од по 15 мин имаше прекин во неколку месеци, што е сосема прифатливо за цената и услугите.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@mkextremer бидејќи ми објасни убаво сега што како работат... и се ми е јасно затоа нема да ги користам телекабел дур не средат како што треба.
Јас разбирам дека се стабилни и се но проблемот кој го имаат телекабел со брзината ми е јасна зашто им е така... како што ми ја кажа.
Не викам дека не се добри за тебе се топ и за мене ќе се но оптика 50мбпс да фалат да но 300мбпс да ми фалат е многу......
Се си има причина зашто тоа е така и зашто телеком се најстабилни во врска во тие ситници...
Да не навлагам во стручноста на работата фала ти на одговорот.
И пак ќе кажам телекабел се топ и тоа што ми го кажа како брзина уплоад довнлоад затоа што ако не ти чини друг месец ги гаснеш и аривидерчи ни договор ни ништо...ни глава да те боли ни бутур се замараш со договори... тоа е работата што најмногу ме влече кај телекабел да ги пробам..
 
Последна промена:

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,193
1,041
@mkextremer бидејќи ми објасни убаво сега што како работат... и се ми е јасно затоа нема да ги користам телекабел дур не средат како што треба.
Јас разбирам дека се стабилни и се но проблемот кој го имаат телекабел со брзината ми е јасна зашто им е така... како што ми ја кажа.
Не викам дека не се добри за тебе се топ и за мене ќе се но оптика 50мбпс да фалат да но 300мбпс да ми фалат е многу......
Се си има причина зашто тоа е така и зашто телеком се најстабилни во врска во тие ситници...
Да не навлагам во стручноста на работата фала ти на одговорот.
И пак ќе кажам телекабел се топ и тоа што ми го кажа како брзина уплоад довнлоад затоа што ако не ти чини друг месец ги гаснеш и аривидерчи ни договор ни ништо...ни глава да те боли ни бутур се замараш со договори... тоа е работата што најмногу ме влече кај телекабел да ги пробам..
Испробај се, немаш што да изгубиш. Јас цел живот бев на телеком оптика, но тој 1 тб лимитот е СМЕШКА. Со ВДСЛ кај што сум на 20ти во месецот веќе стигнувам до 900-950гб потрошени, не ми се отвара устава за фалење на телеком. Срамота е, во 2019 сме веќе.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@DemoUser а ние од провинција кога ке добиеме брзина поголема од АДСЛ? ке копаат во провинција телекомци во овој век или битно Скопје да има, а нас провицинјалци кој не е*е....
Ме насмеа добар си....телеком не копа си има приватни фирми...проблемот е што треба некој да плати се да се подмачка тоа убаво со некои милиончиња или некој да замиши да не го види примарниот кабел кај е како го донеле па да рашират мрежа...
Е сега провинција незнам точно за кој дел али кај и да е ќе морааат и тамо бидејќи бакарната мрежа почнува да откажува....колку и да прават напорни со VADSL да ја повратат со некои нови примарни бакарни кабли да овозможат нешто...ама не е тоа тоа
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Да ви кажам во врска сите вие што мислите дека на бакар ќе добиете 20мбпс.....
Прво треба да сте блиску до разделник т.е централа т.е минимум од 800м до 1к и ова е многу но има работи кои треба да се проверат пред да барате таква линија.
Линијата се мери и самата линија кажува колку сте раздалечени и кажува колку држи кбпс т.е пример линија 23000кбпс е ТОП.
Линија 17000 е супер и како се симиња надоле така почнува да би прават проблеми ресиверите и други работи.
Не заборавајте кога сте на бакар ресиверите ви влечат од интернет.Се креира профил за ресивер профил за интернет.
Има сетинзи кои вие не можете да ги пипкате и правите и сетирате и ви е забрането.
Многу работи зависат под мислење ДОБРА БАКАР линија.
Не се летајте со бакарот затоа што можете да се покакате ептен и да плачете после.
Моментално сум во телеком телеком вработен и не смеам да зборам многу и да кажувам работи но да ви кажам гледам луге се летаат 2 ресивера и сака youtube и нетфликс и порно и ИПТВ на линија 16000кбпс на која имате капатче од 2мбпс до 4мбпс за телевизијата и другите ви се интернет.
Размислете убаво пред да ставате бакар бидејќи подобро ви е телекабел или вип најслаб пакет него бакарот некаде бидејќи мрежата на телеком е застарена копаат секаде кинат прават што сакаат и се стреми да се префрли се на оптика.
Издржете од волково кај и да е ќе имате оптика :) :p
Стајковци другата година валјда ќе пуштат.
Мрежата се шири тифко но сигурно.
Поздрав. да не ме фатат шпиуните од телеком.
На одредени делови од улица Фуштанаска и надоле околу ченто горе имате оптика веќе ваздушно и е аквитна...
Кај и да ќе има секаде оптика проблемот е што ептен ги кинат каблите примарни и после вие одма пискате нема нет епа нема кога некој му текнало со багер да бутка бандери од што нема што да праи и да си копка дупки затоа што цело мало било негово....
абе се ова супер (фала на инфото на VDSL пошо во недостаток на опции ќе беше ова, мда разделна централа ми е на помалку од 1км)
Иначе вака ко телеком вработен, ние „црнците“ шо не сме од околу скопје што треба да направиме за барем малку поштен интернет? воедно адсл иам , 4 мегабита од 15 шо требало да се, пакет лос е ненормален а пинг до гугл или слично ми е 90мс. Дошле 100 пати, мењале рутери, преправале кабли and apparently nobody cares и ништо не се оправа...
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
@DemoUser а ние од провинција кога ке добиеме брзина поголема од АДСЛ? ке копаат во провинција телекомци во овој век или битно Скопје да има, а нас провицинјалци кој не е*е....
е то беше муабетот, крваво е то шо ни се дешава... или знајш кај се каблите оптички и сечи симо

Парадоксот е дека VDSL пакет ти е 1400 месечно, оптика 100/100 е 1500 на магента... ај сеа
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
Испробај се, немаш што да изгубиш. Јас цел живот бев на телеком оптика, но тој 1 тб лимитот е СМЕШКА. Со ВДСЛ кај што сум на 20ти во месецот веќе стигнувам до 900-950гб потрошени, не ми се отвара устава за фалење на телеком. Срамота е, во 2019 сме веќе.
Телеком прави големи грешки со пакетите и лимитот тоа им е најголемата грешка и во право си тотално...
Али телеком си е телеком за некои работи и они си пејат неможе нам нико ништа се дур не се најде некој како неотел да ги стисне....
ама неотел се спори ептен со ширење на мрежата али полека но сигурно ќе биде нешто..
@Apollyon тоа е проблемот треба да ти кажат линијата колку трпи и да не бараш повеќе или да си раскинеш договор поради немање на технича можност да ти го овозможат пакетот.. што го бараш, а они викаат дека треба да го имаш и ќе си раскинеш договор без проблем..
Зависно кој дел си има делови и во скопје бакарот е ДРВО НЕВИДЕНО незнам што лугево се приклучуваат дали нема телекабел или вип...ама стварно на некои места кога не ја бива линијата и ќе ми кажат некои изговори лугево јас ги разбирам дека си го сакаат телеком ама другар кога не иде не иде... не пријавувај пречки едноставно барај си друго решение...свати дека толку е лимитот побарај си од нив писмено да ти дадат одговор во рок од толку и толку дена дали ќе се поправи ако не барам договор поради технички причини кои не можете вие да го испорачате пакетот да се раскине и тоа е тоа нема да плаќате пенали и барајте друго некое решение не се мачете....
Јас не дека ве бркам од телеком него стварно на некои места бакарот нема сила да го испорача тоа што некои луге го бараат пример бара ХД канали 2 ресивера и на двата од еднаш да гледа ХД плус да гледа нетфликс и другите 3 деца на youtube да гледаат видео со линија 12000кбпс .... е сега таа линија другар не може ни 1 телевизор едвај да трпи , а не па другите...
Проблемот е што некои работи криви се и корисниците кои се упорни и бараат нешто што не е можно..пример тие постарите што се во телеком 30 40 години кога ќе дојде и ќе ти каже другар линијата е толку тука не му се противи затоа што тој ги пуштал бандерите и каблите и ти ќе му се протовиш на него мора да може , а он во сон ја знае мрежата како иде и колку е стара и зашто не чини и самиот тој мајстор си кажува дека тука мора да се преправи се од корен или да се донесе оптика...
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
е то беше муабетот, крваво е то шо ни се дешава... или знајш кај се каблите оптички и сечи симо

Парадоксот е дека VDSL пакет ти е 1400 месечно, оптика 100/100 е 1500 на магента... ај сеа
Сечеа едни оптика и ги исекоа после :) со асална сума.....и пак нека сечат..... ова го кажувам ако те фатат готово откажи се од животот....како што ги фатија тие....ова беше одамна ама ви го кажувам да си знаете недајбоже да ве фатат доволно е една слика од вас и после каблите ќе ги преплатите х10000000
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
Јас сум на 200м до централа, линијата ми е топ, ама никако да се сетат да стават VDSL опрема :angry:

Некоја финта како да ги натерам?? Пробував со лажни петиции и слично ама ич не им чуе...
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
997
942
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@olikomerc Тешко дека ќе ги натераш ако немаат до таа централа опрема за VDSL нема ништо да направат само проблеми, е сега ако има VDSL тоа е друго веќе..
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,716
3,625
@olikomerc Тешко дека ќе ги натераш ако немаат до таа централа опрема за VDSL нема ништо да направат само проблеми, е сега ако има VDSL тоа е друго веќе..
Да, за во централата мислев, кај сите цела населба одамна има од новите рутер со VDSL поддршка, ама џабе кога во централата не донесоа вдсл опрема. Инаку адсл опремата е изгледа хуавеи не е ериксон, збореа еднаш дека била добра не планирале да мењаат скоро.
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
@Apollyon VDSL e 1450 денари (50 денари + 18% ддв за идентификација на повик... мислам, хелоу! 2019 година наплаќаат идентификација на повик)
Е другар во Скопје си стај 100ка симетрична за 1500... Гратис политика на фер користење е партали. 1тб на оптички го кинеш брзо.
@DemoUser скроз се разбираме ама проблемот е шо немаме избор ... Шо значи од два краја пак го јадеш. Оптичките кабли ни направија поплави лани, и никој не дојде да ги тргне пошо се ставани во канали за атмосферска вода... Тогаш ќе летаа пошо нели, јаче село него сватови, не се како што треба заштитени и се буквално над земја, така да не е моја кривица ако случајно се скине на 50 места :)

@SmartGuru имаше муабет за 150 потписи за да се пушти оптички линк ама кај нас ќе сме се на се 10 души... А главна оптичка линија пред врата ни е ама кому му е гајле нели... Мрежа за телефон немаме, интернет за некој 30 години
 

lumibi

Intern
5 јуни 2008
139
26
Све добро и убаво пишано за Телеком.

Дали некој знае (особено @DemoUser ) како да отварам порт на Speedport Entry 2i?
 

Pero94

Intern
28 ноември 2018
5
0
Дечки, чичко ми живее 200 метри од централата во драчево. Користеше магента нет М и сакаше побрз нет. Од тмоб во драчево го убедуваа 100 пати дека магента L нетот може да постигне 50/50 преку ВДСЛ дека бил блиску до централата. Се префрли на L без промена на првичната опрема што ја имаше од нив ама нетот не иде повеќе од 30/10.
Од тмоб овие викаат не знаеле, изглеа не можело повеќе вака така.
Битно ли е кој модем го има, или кабел пуштено?
Дали со промена на некок друг ќе може да се подобри нетот?
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
461
352
Дечки, чичко ми живее 200 метри од централата во драчево. Користеше магента нет М и сакаше побрз нет. Од тмоб во драчево го убедуваа 100 пати дека магента L нетот може да постигне 50/50 преку ВДСЛ дека бил блиску до централата. Се префрли на L без промена на првичната опрема што ја имаше од нив ама нетот не иде повеќе од 30/10.
Од тмоб овие викаат не знаеле, изглеа не можело повеќе вака така.
Битно ли е кој модем го има, или кабел пуштено?
Дали со промена на некок друг ќе може да се подобри нетот?
Намерно го ограничуваат, кај мене до крај јуни беше 50/10, после тоа ја зголемија на 50/50, во моментов добивам 35/35
Се јавив неколку пати и велат дека се е во ред од нивна страна и дека би требало да имам 50/50, но еден вработен ми кажа дека намерно го завртуваат капачето на помала брзина и се прават наудрени. Се додека ја испорачуваат минималната загарантирана(25/25), нема што да се прави
 

Pero94

Intern
28 ноември 2018
5
0
Намерно го ограничуваат, кај мене до крај јуни беше 50/10, после тоа ја зголемија на 50/50, во моментов добивам 35/35
Се јавив неколку пати и велат дека се е во ред од нивна страна и дека би требало да имам 50/50, но еден вработен ми кажа дека намерно го завртуваат капачето на помала брзина и се прават наудрени. Се додека ја испорачуваат минималната загарантирана(25/25), нема што да се прави
Значи ВДСЛ конекција може да постигне 50/50? Не мора да е оптика ?
Не може чоек на никој да верува, секој ден му викаа сигурна е брзината 100 посто. Прашањето ми беше дали ако се префрлаш од АДСЛ на ВДСЛ треба да смениш и модем шо ќе поддржува тоа као или нема врска сите се исти?
Сори на замарање xD
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
461
352
Значи ВДСЛ конекција може да постигне 50/50? Не мора да е оптика ?
Не може чоек на никој да верува, секој ден му викаа сигурна е брзината 100 посто. Прашањето ми беше дали ако се префрлаш од АДСЛ на ВДСЛ треба да смениш и модем шо ќе поддржува тоа као или нема врска сите се исти?
Сори на замарање xD
Да не се разбереме погрешно, јас примерот ти го дадов само во врска со брзината да знаеш дека може и намерно му е ограничена. Јас дома имам магента 1 М и добивам 30/5. На работа имам еден хибриден рутер и еден 4г рутер. На тој со 4г добивам моментално 35/35, а до пред 1 месец добивав 50/50 па и повеќе. Знам дека намерно е ограничен
Дома и мене не ми го променија рутерот, само во централа е направена промената. Гледам дека линијата ми подржува брзина до 86/24, не сум многу далеку од централа, околу 300 метри. Не верувам дека може 50/50 без оптика или без 4г
Види на која брзина е синхронизиран рутерот
 

Pero94

Intern
28 ноември 2018
5
0
Да не се разбереме погрешно, јас примерот ти го дадов само во врска со брзината да знаеш дека може и намерно му е ограничена. Јас дома имам магента 1 М и добивам 30/5. На работа имам еден хибриден рутер и еден 4г рутер. На тој со 4г добивам моментално 35/35, а до пред 1 месец добивав 50/50 па и повеќе. Знам дека намерно е ограничен
Дома и мене не ми го променија рутерот, само во централа е направена промената. Гледам дека линијата ми подржува брзина до 86/24, не сум многу далеку од централа, околу 300 метри. Не верувам дека може 50/50 без оптика или без 4г
Види на која брзина е синхронизиран рутерот
Не знам како се гледа
Кај чичко ми со магента 1 L е 30/10
Како проверуваш колку ти поддржува линијата и како е синхронизиран ако моеш да ми кажеш, i'd appreciate it
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,696
Мислења
848,904
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно