1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

 1. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,085
  4,481
  4 ноември 2013
  Машко
  Само 2
   
  На lumibi и DrMTR им се допаѓа ова.
 2. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  687
  1,001
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  2 се за тв, 2 за нет
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  635
  593
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  обично се две со две, две тв, две интернет
   
  На lumibi и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  943
  486
  5 Јуни 2007
  Машко
  Mozes. Treba da vlezes vo ruterot i da stikliras internet checkbox na porta 3 i 4. Vizuelno neznam tocno kako beshe, proburickaj po ruterot ke najdes sigurno :)
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  Ова да не е?

  lan-porti.PNG
   
  На Mao и lumibi им се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа ќе да е, но дали ќе проработи интернетот на LAN 3 и 4 за мене е енигма, се` зависи од фирмверот.
   
 7. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  943
  486
  5 Јуни 2007
  Машко
 8. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  171
  106
  14 Декември 2010
  Јави се на подршка и кажи им кои порти сакаш за интернет да ти бидат кои за макс и за 2 мин ке ти завршат работа.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Vladekosa

  Vladekosa
  Intern

  36
  6
  24 Февруари 2017
  Машко
  Трети ден ВДСЛ сагата продолжува
   

  Прикачени датотеки:

 10. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,505
  11 Декември 2008
  Машко
  Жали се на 122, поднеси приговор, потоа во АЕК.
   
 11. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  213
  129
  25 Февруари 2017
  Машко
  ADSL/VDSL или оптика?
   
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  А која ти е брзината шо ти е платена у на пакетот? Ако не си на оптика и ако гледаш телевизија у исто време ова се брзините.
   
 13. Vladekosa

  Vladekosa
  Intern

  36
  6
  24 Февруари 2017
  Машко
  ВДСЛ 50/50 Во Битола исклучени сите боксови од телеком ,пуштен само мојот Тв Бокс Х96
   
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Има разлика, оптика е едино нешто шо (кога јас прашував) нуди 50/50. Ти може на ВДСЛ (поради немање оптичко покритие кај тебе) да си купиш најскап пакет ама не нудат ни далеку 50/50.

  Истово сакав да го направам у роден град, нема оптика, ВДСЛ имам и макс ми е 10-15 мегабити и со слаб аплоад.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Vladekosa
  Само кол центар и отерај све по списку, да видеш како ќе се нацртат кај тебе монтери/техничари учени/недоучени.
   
 16. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  На ВИП да беше ќе мораше да чека до утредента да им ѕвони пошо немаат кол центар после 22 часот :D :D :D

  (не ме тепај хахаха провоцирам малце)
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 17. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  635
  593
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]

  зависи колку си далеку од централа. Ова ми е минимум брзина, на симињање знае да држи околу 50 без проблем, едино upload тешко повеќе од 12.
   
  На Sukhoi и toshex им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Добро ако си ептен блиску ама пак тиња им е аплоадот. Плус зависи на кој сервер мериш и плус дали у исто време телевизорот ти влече од bandwidth-от, посебно ако гледаш некој HD канал.
   
 19. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  635
  593
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]

  еве ти со просек од 3/4 сервери :) јасно дека ќе јаде тв од тоа, но сепак за бакар и те како е екстра .. пред да се преселам на оптика бев од старт коа се почна меѓу првите зони каде се пушти .. и период терав на АДСЛ (ќе сечев вени) така да ова е разлика и те како .. само да доста зависи во што стање е бакарот и далечина до централа/станица итн

  п.с. АДСЛ има 768К уплоад .. од тоа до 10/12 би земал у секое време одколку од 10м до 50м ..
   
  На Sukhoi и toshex им се допаѓа ова.
 20. shifty

  shifty
  Модератор

  1,009
  1,316
  5 Септември 2009
  Како што напоменаа погоре, брзината на линијата зависи од далечината со централата. Знам корисници кои ставија VDSL на малку поголема дистанца и достигнуваат брзини 20-30 просек, меѓутоа линијата е далеку постабилна отколку при користење на ADSL технологија.

  Јас сум релативно близу (200-300 метри) до централата, со приклучени два ТВ приемници и сум релативно задоволен од услугата. Како недостаток е тоа што се реални ~50/10 Mbps, а не 50/50 како во договорот (иако навремено ме запознаа со истово (усно) пред приклучување).
  [​IMG]
   
  На Sukhoi и toshex им се допаѓа ова.
 21. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  403
  315
  11 Декември 2009
  Бев да платам сметки во салон и ми кажаа дека почнале постепено да ги менуваат брзините
  Пакетот 50/50, сега ќе биде 60/10
  Има промена во сите пакети
   
  TexasUS, lumibi, Sukhoi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Ќе има тужби :)

  За нови корисници можда и ќе им пројде ама за постоечки со кои потпишале договор само ќе си бараат проблеми.

  Ако на L пакет со оптика немаш минимум 25Mbps аплоад во 95% од времето, тогаш ги прекршуваат условите на договорот.
   
 23. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  403
  315
  11 Декември 2009
  Јас и до сега имав аплоад 10мбпс, ама не сум на оптика, на 4г сум
   
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,253
  4,443
  18 Септември 2013
  Машко
  Тотално ме изгуби со муабетов. Имаат 4Г пакети за домашна употреба? Кои пакети ќе ги менуваат?
   
 25. Vladekosa

  Vladekosa
  Intern

  36
  6
  24 Февруари 2017
  Машко
  Колку е брзината та таа 4г колку за пример???
   

Сподели

Вчитување...