1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

 1. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Ipak dobro e. Ja na ADSL dobivam 32-35 ping i prosek 7 Mbs brzina.

  Ti imas vo site testovi okolu 12 Mbs download.

  Ti blagodaram za informaciite.
   
 2. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,564
  3,480
  11 Декември 2008
  Машко
  Jas na ADSL imam isto 12 Mbps i 25-30 ms ping

  Sent from my SM-A520F using Tapatalk
   
 3. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  561
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  намерно ставив и сервери подалеку, иначе мк серверите сите се околи 15-20 пинг
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  561
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  зависи колку ти крепи линијата, кај мене пошто користам два приемника за ТВ, ми ја капна-а на 8М, пошто иначе сецкаше ТВ ако возеа двата приемника, особено HD канали
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  111
  95
  6 Февруари 2016
  Машко
  [​IMG]

  За тие пари и услови топ.
   
 6. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  @kolesk sigurno si na L paket i mnogu blisku do centrala
   
 7. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  111
  95
  6 Февруари 2016
  Машко
  Искрено поима немам. Во Чаир сум. Ако некој знае каде е централа нека пише.
  Инаку тримакс имам.
   
 8. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Dali nekoj ima migrirano od paket M ADSL na paket M VDSL so brzina od 12mbs download znaci samo promena na tehnologija?

  Od call center na telekom vikaat deka mora da se promeni paketot vo L za da ti promenat tehnologija VDSL.
   
 9. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  561
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  иди си во салон :) лажат или толку знаат .. значи како што пишав предходно, користам цел пакет јас, Магента, и сменив само технологија, значи никакви обновување или промени/нови договори. Од Интернет М си остана Интернет М пакет.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,247
  6,381
  27 Март 2014
  Чекај од Магента М си задржа пак Магента М и доби подобра брзина над 12 мбпс? Како тоа за некои треба да се мигрира на интернет Л за некое нетреба. Каква е оваа работа?
   
 11. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  417
  313
  11 Декември 2009
  Не добиваш поголема брзина туку ја добиваш брзината што треба да ја добиеш(во случајов 12/0,768 или 8/0,768)
  Мене едниот број ми е на ВДСЛ, добивам 18/1, ама за dow/up добивам 10/0.5
  Другиот број ми е на ЛТЕ(телефон+интернет 1500 денари) брзина 50/10
   
  Последна промена: 11 Мај 2018
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  561
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Не сум добил ништо плус од договор, туку сега конечно ги добивам стварите од договор, пред тоа не добивав тоа што треба. Значи линијата ми е пуштена на 20М ама од тоа неможам ја да ја користам за интернет таа брзина, пошто ради договор си е софтверски заклучено во централа на 12.

  Ако сменам на Л пакет, тогаш линијата има капацитет до 38М (отприлике) и некој 15/18М за уплоад према мерења
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. dule_

  dule_
  Gaining Experience

  191
  102
  7 Март 2015
  И мене истото ми го рекоја, но меѓутоа од тогаш имам стабилни 12/1, а претходно околу 8/0.5. Дали нешто смениле во салон не знам, и не се ни бунам :D

  [​IMG]
   
 14. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Tebe mozda sigurno ti smenile tehnologija samo.
   
  На dule_ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  404
  294
  9 Февруари 2018
  Машко
  Јас кога бев...рекоа апликациски нема како да го сменат во Л(магента)..затоа што Л им е за оптички интернет, односно треба да има 30 метра оптички кабел во близина да би можеле да ти пуштат поголема брзина од 12 мбпс, незнам која е таа логика али то е то.
   
 16. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  212
  9 Август 2018
  Машко
  За тие пари, не е баш топ.
  Види Неотел што нудат па после збори.
  ADSL на Телеком веќе не вреди, пошто како и оптичкиот интернет на Телеком е рипнат со цената.
  Други оператори нудат многу повеќе, за малце. Неотел е еден од тие оператори.
   
 17. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  111
  95
  6 Февруари 2016
  Машко
  @The Geek Boy јас имам договор за 50Mbps. До сега нит закочил/сецнал, нит паднал. (да, можеби нема да веруваш ама до сега само еднаш снемавме интернет, и тоа кога чепкале моите рутерот.) Btw, пофалба до екипата на терен, се јавивме за проблем со рутерот следниот ден во 10 сабајле си дојдоа и го оправија.
  Дали би менувал? Не.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  212
  9 Август 2018
  Машко
  И кај мене е 50/50 и топ е.
  Тие што местеа биле нешто у брзање, па направиле грешка каде што сигналот за ласерот бил превисок, па интернетот си паѓаше на секои 12 часа (пошто тогаш се мења а IP адресата). Од кога ми се зезна интернетот еднаш со тоа извичниците на 122 пробав ама овие од глупи поглупи. Дојде техничка следниот ден и среди тоа со рутерот. Исто така им кажав за проблемот со интернетот што паѓа, и исто така и тоа го средија. Го намалија сигналот и после тоа интернетот се до ден денес си фура без проблем.
  Проблемот кај мене у фамилија е што сметката со се телефон е скоро 4 илјади, што за нас е скапо. Платите во оваа држава не се доста високи. Требаше ние со татко ми да се поврземе на Неотел, бидејки они се поевтини од Телеком, а и имаме доста комшии - пријатели на моите што работат таму. Здравје боже средна година па ќе се поврземе на Неотел.
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kolesk

  kolesk
  Gaining Experience

  111
  95
  6 Февруари 2016
  Машко
  @The Geek Boy ние плаќаме 1800. Вие имате магента некој си пакет (не ги научив никогаш).
  Не знам неотел какви се. Ми стави бубачка во глава сега.
   
 20. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,895
  6,516
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Исто и јас 1800 за 50/50 со 1тб и тв со м1 голд пакет. И фиксен нормално.

  Без мобилни.
   
 21. boksata

  boksata
  Gaining Experience

  125
  108
  27 Декември 2017
  Машко
  IMG_0995.PNG
  И јас сум на телеком :cry:
   
 22. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  528
  212
  9 Август 2018
  Машко
  Добро, на некои од вас ви е евтино пошто не сте со телефони, и некои од вас не ни имате маѓента пакет.
  Ние сме си 4 души фамилијарно, со маѓента пакет, филм и спорт канали на 2 Max TV апарати, и оптика од 50/50,со се опција за домашен (кој што не ни го користиме), и просечно сметка ни искача околу 3,800 ама сепак е блиску до 4.
  За нас (моите) тоа е многу, и единствено решение ни е Неотел каде што би завршиле со доста побрз, и поевтин интернет (а и врските имаат улога тука).
   
 23. smiljo

  smiljo
  Intern

  12
  2
  28 Февруари 2015
  Машко
  Дечки со знаење, навалете.

  Имам можност само за бакарна врска, не сум ич задоволен бидејќи не ја добивам потребната брзина. Се јавив за ADSL/VDSL + 4G. Ми викаат ќе ти пуштиме екипа да види дали може да се реализира. Од телефон 4G имам околу 45 mbps (ваљда е истата мрежа и за ова со 4G рутеров). И ок. Јас сум на Internet M. Им викам ако сакам да се префрлам на Internet L со рутеров ќе имам 50/10? Ми вика за Л тарифата мора да си на ВДСЛ, и да си до 1.5 км. од централа. Па јас ако сум до 1.5 км од централа нема да барам 4G рутер. ќе бидам задоволен и со ВДСЛ. Точно е ова што ми го рекоа или мајтап си играат? Инаку жичано сум оддалечен од локална централа околу 3 км. А некаде околу 2/3км не знам баш точно од мене имаат антена со предаватели за 4Г.
   
 24. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Централата се наоѓа во зградата каде што е Поштата во Чаир.
   
  На kolesk му/ѝ се допаѓа ова.
 25. lumibi

  lumibi
  Intern

  101
  20
  5 Јуни 2008
  Speedport entry 2i има 4 портови за ЛАН, дали од сите можеш да користиш интернет или од само првите две?

  Треба да поврзувам со друг рутер а да не ставам свитч во средина.
   

Сподели

Вчитување...