1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VDSL @Телеком МК

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од shifty, 6 oктомври 2017.

 1. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  телеком? или
   
 2. mile_sp

  mile_sp
  Intern

  31
  11
  6 Јануари 2018
  Машко
  I kaj mene nema moznost za optika pa zatoa sega ke si zemam od neotel LTE paket
   
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Имам гигабит на работа. 4г на телефон. Има една година како донесоа оптика. Треба да бушат. Па и ќе ми го земат црвениот Fritz!BOX 7360 ... За гледање телевизија? Коди? Ни торенти више не симињам.
   
 4. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Kaj mene nema nikakva druga moznost osven ova
   
 5. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
 6. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  411
  325
  11 Декември 2009
  Telekom
   
 7. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Денес бев да направам миграција од Adsl/Vdsl во телеком и се ок си помина ке биде направена миграција и то и сега му викам на дечкото на шалтер дека не ми врши работа 8 mbps и дека сакам да се префрлам на L Пакет со 50 mpbs и дечкото вика неможе така пошто L пакетот е за оптика.
  Ок не се разбираше он што е Vdsl самиот рече али што ке ми е Vdsl со 8 mbps нема поента да ја прфрлам освен тоа со може да е постабилен со помалку ping Или ms во игри.
  Значи 2 ресивери 4-ца на интернет со цел ден користење 8 mbps е срање.
  Се јавив во техничка подршка и испаѓа дека Ако сакате да имате поголема брзина со Vdsl мора да има најмалку 30 метра оптички кабел пуштено каде што се наоѓате така да крај краева сте го наебале во секој случај.
  Фала им на телеком за техничката подршка ама пакетиве и другиве работи во однос на пакети и миграции се срање тешко јер да имаше кабел сигурно оптика ке ставев а не Vdsl.
  А што се однесува на 4г имате опција со до 50 mbps ама со ограничен download od 50-100gb
   
 8. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  w00t? :) си бладал нешто тој на шалтер .. значи прво ќе дојдат да ти измерат линијата колку може да тера (во зависност колку си далеку од централа и сл, а не колку оптички кабел пуштиле ..).

  после ако тоа е ок ќе ти сменат рутер и ќе те префрлат во централа .. и ако ништо друго ќе си добиеш 12ка на интернет место 8 на истиот пакет (ако ти трпи линијата), а ако ти трпи линијата одма ќе те префрлат на Л ако се согласиш, со тоа што нема да имаш 50/50. Кај мене пример макс би добил 36/12, а ќе ми наплатат пак ко за оптика ...
   
 9. shitpost101

  shitpost101
  Gaining Experience

  406
  296
  9 Февруари 2018
  Машко
  Видиш проблем е што неможат l го водат како оптика и тие на шалтер неможат апликациски да го поднесат пошто нема како и девојчето што зборевме од техничка ми рече и ја сум у иста ситуација у ченто живеам а и таму нема оптика и затоа неможе морало да има 30 метри кабел за да биде спроведено незнам каква поента е тоа кога вдсл е бакар али ај
   
 10. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Здраво. Денес мигрирав од Internet M во Internet L и ми го заменија рутерот SpeedPort 501 во Speedport Entri 2i. Но имам еден проблем. Претходно имав само еден LAN кабел приклучено на рутерот и потоа на другиот кат ги раздвојував со switch (два кон ТВ рисивери и еден кон компјутер). Сега на новиот рутер ми рекоа дека морале LAN портите 1 и 2 да се користат за интернет, а 3 и 4 за ТВ. Проблем е да пуштам уште еден кабел.

  Но дечкото од телеком што монтираше ми кажа дека било можно некако да се подеси рутерот да може од една порта (со еден кабел) да се конфигурира да има и тв и интернет но не знаеше како. Дали некој има инфо или може да ми помогне?

  Однапред благодарам.
   
 11. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Порта 1 и 2 за интернет, 3 и 4 за телевизија, парици 1, 2, 3, 6, едно време функционираше ...
   
 12. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  614
  168
  29 Септември 2010
  кај мене човекот од телеком врза тв на 4 жици само незнам точно кои
   
 13. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  1 2 3 и 6 жица се користи само со тоа што од лево кон десно на конекторот по боја и категорија б идат

  1 бело портокалова
  2 портокалова
  3 белозелена
  4 празно
  5 празно
  6 зелена
  7 празно
  8 празно

  Иначе функцонира и за интернет и за тв може да се делат али треба кабелот да е квалитетен и да не е претходно крпен некаде.
  Со тоа што боите немааат врска може како сакаш да ги ставиш само треба и на другата страна на конекторот да се исто поставени
   
  Последна промена: 10 Март 2018
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kupe3

  Kupe3
  Intern

  138
  1
  2 Јуни 2008
  Фала DemoUser.
  Значи од кабелот да извадам 4 жици и да ги поврзам на позиции 1,2,3,6 на порт 1 за да имам интерент и другите четири жици да ги поврзам на истите позиции со порт 3 за преку тие четири да се пренесува ТВ? Истото би било и на другиот крај од кабелот. Така?
   
 15. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  805
  746
  27 Април 2010
  Машко
  Да така е од 8 жици вадиш 4 и ги местиш на 1 2 3 и 6 во конекторот и гледаш на двете страни да е исто потоа од другите 4 останати исто ги местиш останатите бои и гледаш да е исто на двете страни исто направено и на едните 4 жици ќе уштекаш во порта за интернет а другите 4 во порта за тв и тоа е тоа
   
 16. shifty

  shifty
  Модератор

  1,012
  1,325
  5 Септември 2009
  ВНИМАНИЕ! Сите кои се залетаа кон мигрирање на VDSL мој совет е да се воздржат.

  Причина се задните измени во профилите кои ги поставуваат од операторот.
  Од аспект на брзина 45/9 Mbps и е одлична за download исл., меѓутоа латенциите на целата конекција буквално се дуплираа.
  Со ping на било кој портал, како и било која online апликација/игра од пред извесен период скокна од 25-36ms на 76ms+.

  Пријавив во техничка подршка, ги замолив да проверат дали може да направат дополнителни оптимизации и да вратат како што беше претходно.
  Од разговорот произлезе дека правеле нови профили за подобрување на линиите (нешто кое буквално доведе до ДУПЛИРАЊЕ НА ЛАТЕНЦИЈАТА), опцијата беше или профил за 40Mbps или профил за 50Mbps.
  Наводно се со заврзани раце и се принудени тоа да го користат така како што е.

  Со оглед на тоа дека имам уште две failover ISP линии (една ADSL и една LTE), VDSL-ов со задниве измени изгуби секаква смисла за понатамошно користење (барем за мене).
  Ова е моментална состојба и доколку не се смени најверојатно ќе бидам приморан да ја откажам линијата...

  Како за компарација ADSL линијата е 50-60ms, a VDSL линијата отиде на константни 76ms+.

  Штета што немам можност за друг вид на услуга (за жал нема оптика), и ќе морам да останам на технологииве кои се користат во MK некаде од 2004 год.

  Споделувам само мислење, не сакам да ве оттргнам од опцијава. За download, торенти/стримови/4к60 итн. е ок, ама доколку ви е за апликации/игри кои зависат од респонзивност барајте на друго место (засега).

  Доколку има било какви промени ќе ве известам.
   
  Последна промена: 19 Март 2018
  На goran_oh, lumibi, tigar и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. lumibi

  lumibi
  Intern

  105
  20
  5 Јуни 2008
  Dali se zadovolni barem tie sto preminale na VDSL M paket so 12 download?!

  Ako moze neka se izjasni nekoj, me interesira osobeno za stream t.e. IPTV
   
 18. lumibi

  lumibi
  Intern

  105
  20
  5 Јуни 2008
  Dali si probal da koristis IPTV i kako raboti?
   
 19. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  јас сум задоволен во однос на предходно, како што пишав предходно, сега имам рално 12М за интернет, место да ми се дели со телевизијата како што беше случај предходно. Пример линијата сега ми е пуштена на 20М, а е заклучена нели подари договор на 12, со тоа што (дел) 8-те се користат за телевизијата.
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. lumibi

  lumibi
  Intern

  105
  20
  5 Јуни 2008
  Ova e korisna informacija, no, dali mozes da pisuvas kolkav ping imas i kolku daleku si od centrala?
   
 21. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  поручек ако не изумам, а за далечина, пред да ти наместат идат да измерат и тогаш ќе ти дадат информација колку би можело да се пушти макс на таа линија (отприлика).
   
  На lumibi му/ѝ се допаѓа ова.
 22. lumibi

  lumibi
  Intern

  105
  20
  5 Јуни 2008
  Verojatno mozat da merat i od centrala!
  Ako ne zaboravas napravi eden speed test.
   
 23. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  тоа незнам, пошто нагласија дека ќе дојде екипа да измери
   
 24. lumibi

  lumibi
  Intern

  105
  20
  5 Јуни 2008
  Ako mozes togas da napravis eden speed test i da pisuvas kakov ping i kakva brzina imas.
   
 25. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  651
  605
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Tajson и lumibi им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...