• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

VDSL @Телеком МК

  • Ја почнал/а темата
  • #1

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,034
1,361
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 970 EVO Plus 512GB, 950 Pro 512GB...
PSU
Cooler Master V850
RAM
soon
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Само како инфо во помалите градови каде има само ADSL пристап, очекувајте vDSL2 100/100Mbits+. Не сум сигурен до која фаза каде се стигнати ама знам дека треба од 01.01.2018 веќе да има минимална понуда од 30Mbits на интернет пристап на целото подрачје на РМ.

*Нека остане ова како шпекулација ама 90% сум сигурен дека ќе бидам во право :)

IP CORE I VDSL PROJEKTA ZA MAKEDONSKI TELEKOM
KODAR inženering DOOEL, Skopje je uspešno završio pregovore sa Huawei Tecnologies Macedonia DOOEL i u Maju 2016. godine, potpisao ugovor koji obuhvata usluge koje se tiču IP CORE i VDSL projekta za Makedonski Telekom.

Obim i sadržaj posla obuhvata rad na više od 140 lokacija u periodu od 18 meseci.

Sadržaj posla:

Obilazak lokacije i pripremu izveštaja
Transport opreme
Instalacija opreme - Optical/Datacom/Access
“Commissioning” softverskih aplikacija
Migracija podataka
- линк
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Ako za mesec dena ne si ja opraat adsl ponudata za koja + fixna IP adresa plakam okolu 1000 denari mesecno otidov na telekabel kabel/optika za 850/1000 den.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,030
966
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@smole не очекувај дека ќе ја оправат :) ти предложувам транзицијата да си ја почнеш на телекабел дур да дојдат да ти наместат оптика и после само раскинување одма договор со телеком ако си на бакар :) на бакарот нема ЛЕБ мртов е скоро секаде ептен е оптеретен
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
Мислам дека Телеком после 7-8 години поставување оптика (бар според некои постари постови на членови) видоа дека не се кадарни да ја покријат 90% цела држава со оптика, па се решија да одат на ВДСЛ кој веќе подолго време функционира во Хрватска. Мислам дека е срамота толку време да поставуваш оптика во мала држава како нашата, и да ги немаш покриено сите градови и поголеми села. Целиот пристап им е погрешен, да убедуваш станари во зграда да ти се потпишат за да се приклучат, и да ти кажат нема интерес, срамота. Значи земи постави секаде па кој сака нека се приклучи. Неозбилна фирма.
 

HocusPocus

On your way to fame
3 јули 2007
1,018
621
Мислам дека Телеком после 7-8 години поставување оптика (бар според некои постари постови на членови) видоа дека не се кадарни да ја покријат 90% цела држава со оптика, па се решија да одат на ВДСЛ кој веќе подолго време функционира во Хрватска. Мислам дека е срамота толку време да поставуваш оптика во мала држава како нашата, и да ги немаш покриено сите градови и поголеми села. Целиот пристап им е погрешен, да убедуваш станари во зграда да ти се потпишат за да се приклучат, и да ти кажат нема интерес, срамота. Значи земи постави секаде па кој сака нека се приклучи. Неозбилна фирма.
Ако е до телеком тие ќе постават во секоја зграда, но проблемот е до куќниот совет на зградите. Несмеат да поставуваат кабли без одобрение на куќен совет.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,648
1,007
бакар и модем, адсл на стероиди, ако се нема друго решение е ок , али со оптика не се споредува.
Брзините можат да одат до 50Мб/с даунлоад и 10Мб/с уплоад, според Хрватски Телеком за најголемиот пакет, покрај основниот од 20Мб/с
MAXadsl brzine - surfajte internetom do 20 Mbit/s | Hrvatski Telekom
Се сложувам неспоредливо е со оптика, но со ова ќе имаат изговор да ги одржуваат цените на оптичките пакети на високо ниво и нема да има зголемување на брзината над 100Мб, ќе си поставуваат оптика во наредните 10 години и ќе си бидат раат.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Само како инфо во помалите градови каде има само ADSL пристап, очекувајте vDSL2 100/100Mbits+. Не сум сигурен до која фаза каде се стигнати ама знам дека треба од 01.01.2018 веќе да има минимална понуда од 30Mbits на интернет пристап на целото подрачје на РМ.

*Нека остане ова како шпекулација ама 90% сум сигурен дека ќе бидам во право :)

IP CORE I VDSL PROJEKTA ZA MAKEDONSKI TELEKOM
KODAR inženering DOOEL, Skopje je uspešno završio pregovore sa Huawei Tecnologies Macedonia DOOEL i u Maju 2016. godine, potpisao ugovor koji obuhvata usluge koje se tiču IP CORE i VDSL projekta za Makedonski Telekom.

Obim i sadržaj posla obuhvata rad na više od 140 lokacija u periodu od 18 meseci.

Sadržaj posla:

Obilazak lokacije i pripremu izveštaja
Transport opreme
Instalacija opreme - Optical/Datacom/Access
“Commissioning” softverskih aplikacija
Migracija podataka
- линк
Во право е @undergrounde во пост #2, Кодар Инженеринг соработуваат со Македонски Телеком со години, а пред година дена имаше момци од Кодар Инженеринг на обука во Македонски Телеком за работење и со бакарната и со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком.

Од последните 3 месеци на 2016 година па наваму, секој нов корисник на бакарната телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком е опремен со еден од новите DSL рутери на Македонски Телеком кои поддржуваат ADSL и VDSL Интернет.

За да бидат постоечките корисници подготвени за VDSL Интернет, Македонски Телеком и кај нив поставуваше од новите DSL рутери кои поддржуваат ADSL и VDSL Интернет. Се разбира, ова важи кај корисниците кои пријавиле проблеми со сигналот, Интернетот, телевизијата, па иако проблемот можеби бил во кабелот или внатрешната инсталација, за секој случај им поставуваат од новите DSL рутери.

Поконкретно, овој е тој модел на нов рутер кој го даваат на користење кај новите корисници, како и кај постоечките корисници на Македонски Телеком кои пријавиле проблеми со сигналот, Интернетот или телевизијата.

https://www.amazon.de/Telekom-Speedport-Entry-WLAN-Router-Weiß/dp/B00XIPHZ8YБидејќи руралните средини ќе мораат да почекаат за оптички кабли од Македонски Телеком, во меѓувреме постоечките и новите корисници ќе се задоволат со VDSL Интернетот кој овозможува брзини до 52 мегабита (5.2 мегабајти) во секунда брзина на симнување (примање) на податоци, и брзини до 16 мегабита (1.6 мегабајти) во секунда брзина на качување (праќање) на податоци.

Има и малку понови DSL рутери од Македонски Телеком кои ги даваат исклучиво на нови корисници, но малку ги имаат на залиха, разликата помеѓу тие малку понови и овие другиве нови кои им ги даваат на новите и на постоечките корисници на Македонски Телеком, е мрежната WAN порта кај тие малку понови DSL рутери, преку која може рутерот да се поврзи со кабелски модем.

Поконкретно, овој е тој малку понов модел кој малку го има на залиха, поради што го даваат на користење исклучиво на нови корисници.

ZXDSL 931VII - ZTE CorporationПа така, ако корисникот во иднина одлучи да го исклучи DSL Интернетот од Македонски Телеком и да користи само фиксен телефон од кај нив - само теоретски е изводливо, во пракса тешко дека некој би одлучил да користи само фиксен телефон од Македонски Телеком, а истовремено корисникот одлучи да се префрли на кабелски Интернет, ако му дадат на користење само кабелски модем без рутер, ќе може преку мрежен кабел да го поврзи кабелскиот модем со WAN портата на малку поновиот DSL рутер од Македонски Телеком за да може мрежно да го користи кабелскиот Интернет жично или безжично на повеќе компјутери или безжични уреди - лаптоп, мобилен телефон, таблет компјутер итн.
 
Последна промена:

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Не знам во која тема да ја објавам оваа вест за хибриден Интернет од Македонски Телеком, па ако има соодветна тема, администраторите/модераторите нека ја преместат таму.

Според слична слика од таа објавена на Интернет страницата кон која води линкот кој го има објавено @Sukhoi во пост #3, само од друг агол, се гледа дека покриеноста со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком низ Македонија е 30%.

Македонски Телеком воведува поголеми брзини на Интернетот и безбедна мрежаИстовремено се гледа дека Македонски Телеком нуди или ќе почне наскоро да нуди хибриден Интернет, односно комбиниран Интернет од постоечкиот ADSL или VDSL Интернет, во комбинација со LTE, односно 4G LTE Интернетот.

Не се гледа целосно бројката на хибридна покриеност, но јасно се гледа дека Интернет брзината на хибридниот Интернет е 100 мегабита (10 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци.

Со оглед на фактот дека хибридниот Интернет е комбинација од постоечкиот ADSL или VDSL Интернет со 4G LTE Интернетот, земајќи ја во предвид мапата на 4G LTE покриеност објавена на официјалниот веб сајт на Македонски Телеком, би рекол дека хибридната покриеност е помеѓу 80% и 90%.

Makedonski TelekomЗа хибридниот Интернет потребен е тој поновиот рутер за кој објавив линк и слика подолу во пост #12, а за кој спомнав дека го даваат на користење исклучиво на нови корисници.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,244
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Ima info koga ke bide pusteno VDSL ? Gledam na sajtot uste stoi starata ponuda 8/1
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
VDSL = гачки за раја. Само за да не ставаат барем FTTP... Се тргна надолу кога почнаа да штедат на техника.
Додека да се изгради експресниот автопат (оптичката телекомуникациска мрежа), ќе се оди по споредниот пат (бакарната телекомуникациска мрежа).

Секако дека преку експресниот автопат е побрзо и полесно, но затоа па неговата изградба е побавна и потешка.

Ima info koga ke bide pusteno VDSL ? Gledam na sajtot uste stoi starata ponuda 8/1
За тоа ќе прашаш во најблискиот салон на Македонски Телеком, бидејќи засега VDSL покриеноста изнесува само 20%.

Мрежата на Македонски Телеком е најбрза и најсигурнаПо логика на нештата, би требало Internet L пакетот кој е достапен преку оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, а достигнува Интернет брзина до 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци, да биде достапен преку VDSL во подрачјата каде што сеуште не е достапна оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком. Но ова е само мое мислење, што не значи дека сум во право.

Мислам дека поизводливо би било да ставиш хибриден Интернет - комбинација од ADSL и LTE 4G, бидејќи ADSL веќе има 100% покриеност, а како што може да се види погоре во пост #14 на мапата на LTE 4G покриеност објавена на официјалниот веб сајт на Македонски Телеком, LTE 4G покриеноста изнесува некаде помеѓу 80% и 90%, а со тоа и хибридниот Интернет има исто толкава покриеност. А исто така е` и многу побрз од VDSL Интернетот, достигнува Интернет брзина и до 100 мегабита (10 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци, додека максимумот на VDSL Интернетот е 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда за симнување (примање) на податоци.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Wow, раскажувај ми со примери за автопати, веднаш ми е сѐ појасно... Како да сум на форумот на Фемина.
И таму дежураш, а ? :)

Како и да е, тоа со автопатот е наједноставно објаснување, мило ми е бидејќи веднаш ти е сѐ појасно.
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
И таму дежураш, а ? :)

Како и да е, тоа со автопатот е наједноставно објаснување, мило ми е бидејќи веднаш ти е се` појасно.
Види, да си нов овде и да не го знаеш нивото на дискусија па да разберам. Ама автопат, поголем автопат, најголем автопат, „Автостоперски водич низ галаксијата“ автопат... Не личи. Во најмала рака е потценувачки за колегите членови накај безбразно. Да напишев во мојата порака „само за да не стават голем автопат“ па да те разберам. Јас убаво си пишав техничка кратенка FTTP = fiber to the premises.

Поголем автопат за да ви биде јасно на вас неупатените што не знаете да го цените големиот напор на Македонски Телеком да стави поише мегабајти на старите жици што вие сами си ги плаќавте по илјада марки“.

А башка ич к*р да не те боли каде дежурам јас. Ако веќе го рекламираш некогаш најдобриот телеком оператор во Македонија, прилагоди си го речникот на публиката. Безобразлуци од типот „поголем автопат“ чувај си ги за по фирма. Деновиве толку ви е нивото изгледа.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Види, да си нов овде и да не го знаеш нивото на дискусија па да разберам. Ама автопат, поголем автопат, најголем автопат, „Автостоперски водич низ галаксијата“ автопат... Не личи. Во најмала рака е потценувачки за колегите членови накај безбразно. Да напишев во мојата порака „само за да не стават голем автопат“ па да те разберам. Јас убаво си пишав техничка кратенка FTTP = fiber to the premises.

Поголем автопат за да ви биде јасно на вас неупатените што не знаете да го цените големиот напор на Македонски Телеком да стави поише мегабајти на старите жици што вие сами си ги плаќавте по илјада марки“.

А башка ич к*р да не те боли каде дежурам јас. Ако веќе го рекламираш некогаш најдобриот телеком оператор во Македонија, прилагоди си го речникот на публиката. Безобразлуци од типот „поголем автопат“ чувај си ги за по фирма. Деновиве толку ви е нивото изгледа.
Се до последните 3 реченици те сфаќав сериозно, бидејќи очигледно е дека воопшто не ме познаваш.

Јас ниту работам за Македонски Телеком, ниту работам за некоја фирма која соработува со нив.

Истовремено, многу ретко им правам ваков бесплатен маркетинг - кој воопшто не го заслужуваат, но бидејќи станува збор за вистински новитет на старите жици, мислев дека заслужува малку поголема изложеност на форумов.

Сличен бесплатен маркетинг им правам и на Вип, но само кога нудат нешто ептен ново, еве на пример, јас го имам истиот коаксијален кабел веќе 15 години од кабелската телевизија, а преку истиот коаксијален кабел денес користам кабелски Интернет со брзина од 5 мегабајти во секунда наспроти пред 12 години кога за прв пат пуштија кабелски Интернет преку тогашен Мол и тогашен Он Нет со брзина од 50 килобајти во секунда. Така да, многу ретко им правам ваков бесплатен маркетинг за нови брзини на старите жици - и тоа само бидејќи станува збор за нешто ново, а не бидејќи профитирам на некаков начин од тоа - а не профитирам на никаков начин, верувај ми.

Кога сме кај тоа каде дежураш, ти ги спомна Фемина, јас пред тоа воопшто не се замарав со тоа каде и на што дежураш, ниту па планирам да се замарам со тоа.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,394
3,730
Скопје
Уште полошо... За без пари не третираш како Фемина.
А ако си сериозен, преземањето од страна на Маѓар Телеком беше условено со многу технички иновации И пораст на бројот на претплатници. 20г. подоцна не е ни првото ни второто.
 

Dexter26

Gaining Experience
16 септември 2010
186
95
Уште полошо... За без пари не третираш како Фемина.
А ако си сериозен, преземањето од страна на Маѓар Телеком беше условено со многу технички иновации И пораст на бројот на претплатници. 20г. подоцна не е ни првото ни второто.
Воопшто не ни планирам да го оспорувам тоа, приватизацијата на Македонски Телеком е една од најголемите криминални зделки од осамостојувањето на Македонија, исто како што и спојувањето на Вип и Оне е спротивно на законот за заштита на конкуренцијата, ама Иво Ивановски си направи добра зделка за себеси - нелегално спојување на два телекомуникациски оператора во замена за директорска фотеља за него во Вип во Бугарија. Сакаше да кажеш 16 години подоцна, компанијата е приватизирана во јануари 2001.

И сега швабите ни` фрлаат коска, бидејќи треба да се изначекаме за да ја раскопаат цела држава и да ги пуштат оптичките кабли, како утешна награда ете ни VDSL Интернет, и тоа оној според технички спецификации од 2001 година - со брзина до 50 мегабита (5 мегабајти) во секунда. А најновите технички спецификации за VDSL2-Vplus се од 2015 година, со брзина до 300 мегабита (30 мегабајти) во секунда, што говори дека швабите навистина ни` фрлаат коска наместо да инвестираат во најнова DSL технологија додека оптичката телекомуникациска мрежа сеуште дреме на 30% покриеност.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,883
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно