1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[VBA] функција во класа

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Blagojce, 5 Јануари 2010.

 1. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  873
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Изработувам еден VBA проект и имам класа, а во неа има својства и функции. Кога се обидувам ја нанесам ф-јата на променлива после името на референцираната класа(.)не сака да ми се појават имињата на функциите, се појавуваат само имињата на својствата. Кога ќе ја напишам ф-јата мануелно ми се појавува грешка:
  Код:
  Method or data member not found.
  Еве дел од кодот:
  Код:
  Set aChart = New clsImage
      aChart.id = imageID
      aChart.Path = fPath
      'Find range covered by the chart
      [B]Set chCorner = aChart.FindLocation(myChart)[/B]
      Set aChart.Location = chCorner
      aPage.Table.Images.Add aChart
      Set aChart = Nothing
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  873
  58
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Го решив проблемот со ф-јата. Имало грешка во кодот што ф-јата била Private, а не Public.
  Сега имам друг проблем....
  VBA проектов е за конвертирање на excel документ во HTML. Ги следев чекорите од книгата: Microsoft Excel VBA Professional Projects од Duane Birnbaum, но не сака да ги прикаже Chart-овите во HTML документот.

  Дали некој го има изработувано овој проект или слични проекти, за да може да разгледа во што е проблемот.
  Еве го фајлот: Excel документ
   

Сподели

Вчитување...