1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VB-тека - Туторијали на Македонски!

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од FATAL ERROR !, 1 Јануари 2013.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  ЕВЕ ВИ КОД ЗА БРИШЕЊЕ НА ЗАПИСИ ОД БАЗА ВО VB8 *КАЈ МЕНЕ РАБОТИ*

  Private Sub btnizbrisi_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnizbrisi.Click
  If MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да го избришете последниот запис ?", MsgBoxStyle.YesNo, "ПРАШАЊЕ") Then
  If MsgBoxResult.Yes Then
  Me.TabelarabotnikBindingSource.RemoveCurrent()
  Me.Validate()
  Me.TabelarabotnikBindingSource.EndEdit()
  Me.TableAdapterManager.UpdateAll(Me.NajdirabotnikDataSet)
  End If
  Else
  If MsgBoxResult.No Then
  End If
  End If
  End Sub
  End Class
   
 2. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Ова ќе ве интересира... SUBSCRIBE!!!

  ПС може сите мислења да се избришат, да останат само туторијалите, добра прегледност, ништо боље :D
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  како да ми филова автоматски текст бокс полињата кога, ќе одам во барај и тој рекорд што ќе го најде во TblKlientiDataGridView и ќе го прикаже во истиот TblKlientiDataGridView , автоматски да го прикаже соодветно во текст боксовите
   
 4. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  За Претходно и Следно копче е многу лесен кодот, најпрво кликаш на тексбоксот, и во опциите имаш DataBindings - > Text и таму му ја избрираш врската со базата т.е. колоната од базата, а во кодот пишуваш TblKlientiBindingSource.MovePrevious() или TblKlientiBindingSource.MoveNext()
  Да се потполнат тексбоксовите, пред тоа мораш да ги поврзиш истите како ова за претходно и следно, и на datagrid view само промени Selection Mode во FullRowSelected

  Ве молам Subscribe и Share. Многу ќе ми значи, за понатамошните туторијали!
  Поздрав.
   
 5. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  океј брат фала ќе се обидам да го направам и тоа
   
 6. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Да ја освежам темава, слаба заинтересираност :\ Ве молам subscribe за мотивација :) Пожелба за следен тут?
   
 7. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  • OpenGL
  • map generation
  • interpolation/extrapolation stuff
  • Djikstra алгоритам
  ?
   
 8. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Мислев да направам Генератор за XBOX награда со своето име, но тоа ќе го оставам за следен туторијал, сега OpenGL со 3Д објекти по барање на чнм :)
  LIKE & SUBSCRIBE!
   
 9. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Еве нешто кратко...
   
 10. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Презафатен деновиве, али не се правдам, наоѓам време и за ова...
   
Слични теми
 1. PeTaR-
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,659
 2. dimitars
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  3,349
 3. Gateway
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,344
 4. energizer
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,237
Вчитување...

Сподели

Вчитување...