1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VB-тека - Туторијали на Македонски!

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од FATAL ERROR !, 1 Јануари 2013.

 1. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Туторијали на Македонски за Visual Basic, одлични за оние кои сакаат да започнат нешто ново!
  Прв туторијал народе, како да се направи почетен екран!
  Ќе постирам туторијали лично од мене направени и се надевам деќа ќе сум во можност со времето секојдневно да ја ажурирам темава.
  Уживајте!
   
  На Brutalic, hebocig, RagingDemon и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Малку претерав со видеово, 41 минута е, ама 3 во 1 е :)
  Најава + Заборавена лозинка + Промена на информации :)
  Поздрав
   
  На prichina, lamja, uwemi и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Системска иконка т.е. system tray icon
   
  На prichina, lamja, gsarievski и уште 3 други им се допаѓа ова.
 4. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Еве што имаме за денес... :D
  SUBSCRIBEEE!
   
  На stefan_v и prichina им се допаѓа ова.
 5. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Првиот Talk Туторијал :D Ве молам Share/Subscribe!
   
  Bozter, hebocig, stefan_v и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Туторијал за конектирање на база со text box како и можност за следен назад(рекорд), измени, додади, избриши. пронајди, сортирај. Значи кога сакам да додадам сите копчина освен зачувај да бидат неактивни, исто така за пронајди да бара податоци по матичен број и автоматски да ги потполни останатите полиња(Име, презиме, Адреса, Образование, Град)
   
 7. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Следен тут. ќе биде база на податоци. Позд ;)
   
 8. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Како и што реков, еве за база на податоци, многу е едноставно и лесно...
   
 9. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Нешто слично е на тоа што барав јас но ова од десно каде што е базата дали може да биде скриено не активно, се додека нема Барај и ако најде рекорд да се појави тогаш и автоматски да ги потполни текст боксовите, како и кога ќе се додава АДД само Зачувај да биде активно другите да се гледаат ама не активни
   
 10. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Океј ќе пробам јас да направам па ако заглавам ќе постирам :)
   
 11. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Mногу лесно може да се направи при барај и при додадување на нов клиент, да се појавува, а доколку знаеш да користиш тајмери, исто така лесно и ќе го направиш повторно невидливо за време од Х секунди.
   
 12. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Значи мене само ми треба како од старт да биде неактивно TabelarabotnikDataGridView_CellContentClick односно истото да се активира кога ќе појдам барај и ќе пребарам по Матичен број дури тогаш да се појави тоа и да ги потполни текст поксовите
   
 13. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Private Sub btnzacuvaj_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnzacuvaj.Click
  If txtime.Text = "" Or txtprezime.Text = "" Or txtmaticen.Text = "" Or txtadresa.Text = "" Or txtgrad.Text = "" Or txtobr.Text = "" Then
  MsgBox("Морате прво да ги потполните сите полиња!", MsgBoxStyle.Information, "ПРАВИЛО!")
  Else
  MsgBox("Дали сте сигурни дека саката да ги додадете овие информации", MsgBoxStyle.Question, "ЗАЧУВАЈ!")
  End If
  TabelarabotnikTableAdapter.Insert(txtime.Text, txtprezime.Text, txtmaticen.Text, txtadresa.Text, txtgrad.Text, txtobr.Text)
  TabelarabotnikTableAdapter.Fill(Me.NajdirabotnikDataSet.tabelarabotnik)
  End Sub
  End Class


  иако имам дефинирано да не додава пак додава
   
 14. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  TabelarabotnikDataGridView_CellContentClick како да биде ова сокриено, цело време освен кога ќе појдам барај и да најде запис и да се појават во него и во текст боксовите и зашто од твојон туторијал не сака на пр. за зачувај или додади како е кај тебе не е битно, значи го дава долу во TabelarabotnikDataGridView_CellContentClick но не го дава во базата ime_na_baza.mdb креирана во акцесс јас сакам и таму да го дава тоа

  Mислам дека е вака нешто но не сум сигурен... а за вака треба и дата да не биди избришано тоа што го избриша на почетак

  Data1.Recorddata.Uptade()
   
 15. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Доколку за почеток сакаш да не се гледа, на TblKlientiDataGridView во опциите кај Visible ќе ставиш False или во Form_Load додај TblKlientiDataGridView.Visible = False
  Потоа во Додади копчето маваш линија TblKlientiDataGridView.Visible = True и доколку сакаш за некое време Х повторно да се скрие, додаваш во копчето Timer.Start(), тајмерот го местиш на интервал од Х секунди, и во него код за повторно да го скриеш TblKlientiDataGridView.Visible = False и да не заборавиш Timer.Stop()
  Е сега во txtSearch полето со TextChanged евент, ќе додадеш
  If txtSearch.Text = "" Then
  TblKlientiDataGridView.Visible = False
  End If
  If Not txtSearch.Text = "" Then
  TblKlientiDataGridView.Visible = True
  End If
  и со ова доколку имаш нешто вметнато во полето за барање, табелата со резултати ќе се покажува, а кога ќе избришеш да нема ништо ќе се сокрие и табелата со резултати.
   
 16. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Да океј но дали ќе ги зачучува информациите што ги додавам во базата преку програма не само кога ги гледам туку и да ја отворам базата преку акцесс пр. и да ги видам сите тие инфос
   
 17. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Значи еве цел код до кај што сум стасан некоја помош за следен рекорд, предходен прв и последен избриши и измени рекорд во база... како и да можи да ми бара преку база каде што е btnnajdi и комбо боксот вака не наоѓа како и истите да си store податоците во базата а не само во Girld во програмата да можам да ја отворам базата во акцес и да ги има сите податоци кои се внесени преку програмта.


  Public Class frmnajdirabotnik

  Private Sub TabelarabotnikBindingNavigatorSaveItem_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs)
  Me.Validate()
  Me.TabelarabotnikBindingSource.EndEdit()
  Me.TableAdapterManager.UpdateAll(Me.NajdirabotnikDataSet)
  End Sub

  Private Sub Form1_Load(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles MyBase.Load
  'TODO: This line of code loads data into the 'NajdirabotnikDataSet.tabelarabotnik' table. You can move, or remove it, as needed.
  TabelarabotnikTableAdapter.Fill(Me.NajdirabotnikDataSet.tabelarabotnik)
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = False
  btnzacuvaj.Enabled = False
  End Sub

  Private Sub btnizlez_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnizlez.Click
  If MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да излезите ?", MsgBoxStyle.YesNo, "ИЗЛЕЗ") Then
  Me.Close()
  End If
  End Sub

  Private Sub btniscisti_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btniscisti.Click
  If MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите полињата", MsgBoxStyle.YesNo, "ИСЧИСТИ!") Then
  txtime.Text = ""
  txtprezime.Text = ""
  txtmaticen.Text = ""
  txtadresa.Text = ""
  txtgrad.Text = ""
  txtobr.Text = ""
  End If

  End Sub

  Private Sub btndodadi_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btndodadi.Click
  btnprv.Enabled = False
  btnpredhoden.Enabled = False
  btnsleden.Enabled = False
  btnposleden.Enabled = False
  btnizlez.Enabled = False
  btniscisti.Enabled = False
  btnizbrisi.Enabled = False
  btnizmeni.Enabled = False
  btnnajdi.Enabled = False
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = True
  btnzacuvaj.Enabled = True
  End Sub

  Private Sub btnzacuvaj_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnzacuvaj.Click
  If txtime.Text = "" Or txtprezime.Text = "" Or txtmaticen.Text = "" Or txtadresa.Text = "" Or txtgrad.Text = "" Or txtobr.Text = "" Then
  MsgBox("Морате прво да ги потполните сите полиња!", MsgBoxStyle.Information, "ПРАВИЛО!")
  Else
  MsgBox("Дали сте сигурни дека саката да ги додадете овие информации", MsgBoxStyle.Question, "ЗАЧУВАЈ!")
  TabelarabotnikTableAdapter.Insert(txtime.Text, txtprezime.Text, txtmaticen.Text, txtadresa.Text, txtgrad.Text, txtobr.Text)
  TabelarabotnikTableAdapter.Fill(Me.NajdirabotnikDataSet.tabelarabotnik)
  txtime.Text = ""
  txtprezime.Text = ""
  txtmaticen.Text = ""
  txtadresa.Text = ""
  txtgrad.Text = ""
  txtobr.Text = ""
  btnprv.Enabled = True
  btnpredhoden.Enabled = True
  btnsleden.Enabled = True
  btnposleden.Enabled = True
  btnizlez.Enabled = True
  btniscisti.Enabled = True
  btnizbrisi.Enabled = True
  btnizmeni.Enabled = True
  btnnajdi.Enabled = True

  End If
  End Sub

  Private Sub GroupBox1_Enter(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles GroupBox1.Enter

  End Sub

  Private Sub TabelarabotnikDataGridView_CellContentClick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.Windows.Forms.DataGridViewCellEventArgs) Handles TabelarabotnikDataGridView.CellContentClick

  End Sub

  Private Sub Timer1_Tick(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Timer1.Tick


  End Sub

  Private Sub ComboBox1_SelectedIndexChanged(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnbaraj.SelectedIndexChanged
  If btnbaraj.Text = "" Then
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = False
  End If
  If Not btnbaraj.Text = "" Then
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = True
  End If
  txtime.Enabled = False
  txtprezime.Enabled = False
  txtadresa.Enabled = False
  txtgrad.Enabled = False
  txtobr.Enabled = False
  End Sub

  Private Sub btnnajdi_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles btnnajdi.Click
  If btnbaraj.Text = "" Then
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = False
  End If
  If Not btnbaraj.Text = "" Then
  TabelarabotnikDataGridView.Visible = True
  Else
  txtime.Enabled = False
  txtprezime.Enabled = False
  txtadresa.Enabled = False
  txtgrad.Enabled = False
  txtobr.Enabled = False
  End If
  End Sub
  End Class
   
 18. Bozter

  Bozter
  Баниран/a

  1,399
  662
  24 oктомври 2011
  Машко
  само престани со тоа : поздрав до сите народи. xD
  и нормално збори. како да шепотиш се осеќаш....
   
  На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  @Bozter... Хехе, фала за добронамерниот предлог, правев туторијали, но со зборење сум аматер, така да ќе се потрудам да го поправам и тоа.

  @Кристијан....
  Каков ти е овој код во btniscisti_Click
  Код:
  If MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите полињата", MsgBoxStyle.YesNo, "ИСЧИСТИ!") Then
  Мислам ова нема логија... велиш
  Код:
  Доколку Полето со порака е ("Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите полињата", MsgBoxStyle.YesNo, "ИСЧИСТИ!") Тогаш...
  Мислам те прочитав што сакаш да направиш. Сакаш да те прашува со Yes или No, но тоа не се прави така.
  Прво дефинираш име на прашалната форма, па внесуваш линија која ќе е MsgBox и после неа користиш иф стагменти за одредување на тоа дали е кликнато yes или no.
  Код:
  Dim prasanje As MsgBoxResult
  prasanje = MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите полињата", MsgBoxStyle.YesNo, "ИСЧИСТИ!")
  If prasanje = MsgBoxResult.Yes Then
  ' код за кликнаото Yes
  End If
  If prasanje = MsgBoxResult.No Then
  ' код за кликнато No
  End If
  
  За другото погоре, секако дека и кога ќе ја отвориш базата преку акцес, ќе си стојат додадените вредности.
  И кодовите ставај ги во [code ] [/code ] таговите...
   
 20. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  За денес, како да испратите емаил преку Visual Basic
   
 21. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Како е код на Да а како за Не, иначе кодот што го користиме и јас и ти не работи т.е не ги зачуваува рекордите во базата. кога ќе ја отвориме преку акцес
   
 22. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Работи, 100%, проверено од мене!
  Да ви објаснам само. Доколку преку Visual Basic ја стартувате аплиакцијата т.е. преку дебугерот, што и да додадете во базата, и кога ќе ја отворите во акцес НЕМА да има ништо, затоа што дебугерот е само тест опција, после затворањето на програмот тој ја враќа истата датотека, чистата. За да проверите дали навистина се зачувуваат информациите во базата, направете и Build и одете во bin/debug фолдерот и од таму стартувајте ја апликацијата.
  @Кристијан, погледни погоре, убаво си пишува како да направиш прашална форма со Да и Не опции.
  Код:
  Dim prasanje As MsgBoxResult
  prasanje = MsgBox("Дали сте сигурни дека сакате да ги исчистите полињата", MsgBoxStyle.YesNo, "ИСЧИСТИ!")
  If prasanje = MsgBoxResult.Yes Then
  ' код за кликнаото Yes
  End If
  If prasanje = MsgBoxResult.No Then
  ' код за кликнато No
  End If
  
  Овде дека пишува код за јес и ноу, таму треба да внесеш твој код за тоа што да се прави доколку е кликнато јес или ноу :)
   
 23. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  океј сега уште ми треба за дата рекордингот да ми листа прв предходен следен последен ова она i gotov sum :)
   
 24. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Еве нешто набрзина за MsgBoxes :)
   
 25. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  а ЗА БАРАЈ ЗНАЧИ САКАМ ДА ДАВА И ВО Girld и автоматски да ги потполни текст боксовите
   
Слични теми
 1. PeTaR-
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,615
 2. dimitars
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  3,311
 3. Gateway
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,325
 4. energizer
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,174
Вчитување...

Сподели

Вчитување...