1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VB.NET - Фискална

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од W1ndows, 29 Јули 2008.

 1. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  361
  190
  18 ноември 2008
  Машко
  На acolazarov му/ѝ се допаѓа ова.
 2. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  Сега уште некој да даде пример во понов VB.NET ќе биде одлично :)
   
 3. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Zdravo decki na site. Barajki po internetot za fiskalnive kasi i vb.net, naletav na ovoj forum. Imam napraveno program vo VB.NET 2010, ama fiskalnava kasa me ubiva. Sledejki nekoi upatstva uspeav da go kreiram PF500.IN fajlot - fiskalnata startuvase bez problem, no zabelezav deka site proizvodi se so "A" karakter , potocno 18% danok iako nekoi proizvodi se bez danok ili 5% danok. Koga go otvoriv .IN fajlot zabelezav deka karakterot za danokot e vo kirilicen format, potocno bukvata "A", dodeka spored upatstvata od accent bi trebalo da bide "À". Gledam deka temava e so poodminat datum, no se nadevam deka do sega nekoj ima napraveno nesto vo VB.NET 2010 so slicen problem. Pa ako ima nekoj neka pomaga !!!
   
 4. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  Праќај му на принтерот chr(ascii) код. Мислам дека за даноците се 192, 193, 194 и 195. Значи Chr(192),.. Покасно ќе ги корегирам броевите ако треба, а ги имаш во контролните кодови од Акцент, дека не сум на ПЦ.

  ПС. Ако фирмата НЕ е ддв обврзник, МОРА СИТЕ артикли да се данок Г или Chr(195).
   
 5. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Pa vsusnost toa i e problemot, za da go kreiram PF500.IN fajlot vo kodot gi koristev Chr(192) - za 18% , za Chr(193) - za 5% i tnt..., no koga ke go otvoram .IN fajlot Chr(192) mi vrakja "A" vo kirilica, namesto "À" - kako sto e opisano vo primerot na .IN fajlot od Accent.
   
 6. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  Кај мене не знам какво е А за 18%, дали е кирилично, но Б за 5% очигледно е кирилично и немам проблем. По таа логика веројатно и А е кирилично.
  Ти имаш проблем со тоа како да го наполниш фајлот, а не со фискалниот принтер.
  Ако за chr(193) не добиваш Б проблемот е веројатно во енкодингот.
   
 7. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Најпрво благодарам за одговорот!
  Се сложувам со тебе, Chr(193) трееба да даде Б, но на фискалниот принтер, поточно така излегува на фискалната сметка. Но дали проба да го отвориш .IN фајлот - дали таму исто стои Б или друг карактер. Инаку за енкодингот го користев следново : system.text.encoding.default. Моментално сум на работа, подоцна ке ти пратам дел од кодот, па ако можеш разгледај го.
   
 8. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  Го отворив фајлот, од таму знам дека е Б. Веројатно правиш некој лапсус.
   
 9. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  Велиш на назад фискална, а потоа принтер, за кој модел станува уствари збор?
   
 10. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Упсссс! Станува збор за фискален принтер PF500. Еве дел од кодот, ако можеш види дали има некоја грешка кога ке имаш време.

  Dim tarifaA = Chr(192)
  Dim tarifaB = Chr(193)
  Dim tarifaC = Chr(195)

  Dim pateka As String = "C:\Fiskal\PF500.IN"
  Dim objWriter As New StreamWriter(pateka, False, System.Text.Encoding.Default)
  objWriter.Write(Chr(32) + Chr(48) + "1,0000,1" + Chr(13) + Chr(10))
  objWriter.Write(Chr(65) & Chr(49) & "Proizvod 1 " & Chr(9) & tarifaA & Replace(Format(CDbl(iznos1.Text), "0.00"), ",", ".") & "*1.000" & Chr(13) & Chr(10) & _
  Chr(66) & Chr(49) & "Proizvod 2 " & Chr(9) & tarifaA & Replace(Format(CDbl(iznos2.Text), "0.00"), ",", ".") & "*1.000" & Chr(13) & Chr(10) & _
  Chr(67) & Chr(49) & "Proizvod 3 " & Chr(9) & tarifaC & Replace(Format(CDbl(iznos3.Text), "0.00"), ",", ".") & "*1.000" & Chr(13) & Chr(10))

  objWriter.Write(Chr(36) & Chr(53) & "Ref. Broj : " & arh_br.Text & Chr(9) & Chr(13) & Chr(10))

  objWriter.Write(Chr(37) & Chr(56))
  objWriter.Flush()
  objWriter.Close()
   
  Последна промена: 23 Јануари 2015
 11. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  погледни го сега PF500.IN фајлот, како изгледа по егзекутирањето на овој код.
  01,0000,1
  A1Proizvod 1 ?1413.00*1.000
  B1Proizvod 2 ?0.00*1.000
  C1Proizvod 3 ?80.00*1.000
  $5Ref. Broj : TEST7/2015
  %8
   
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  aj zakaci go fajlot. vaka pola komandi falat. da vidime tocno sto dobivas.
   
 13. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Zdrvo marv! Eve go prikaciv modulot, pa ako imas vreme razgledaj go.
  Edna rabota zabelezav, Ako zamenam Chr(192) so ChrW(192), vo toj slucaj go dobivam "À" - karakter, kako sto e opisano vo upatstvoto od Accent. Vo vakov slucaj fiskalniot printer startuva bez problem, no na fiskalnoto livce site stavki se so karakterot "A" ( mislam na danokot ) iako poveketo od stavkite se bez danok. Nekade pravam nekoja greska izbudalev nikako da otkrijam kade gresam.
   

  Прикачени датотеки:

 14. BrankoD

  BrankoD
  Intern

  23
  24
  31 Август 2012
  Машко
  Дечки, пред 3-4 години имав направено софтвер за малопродажба кој што принта фискални сметки (работи со давид фискални каси и принтери и синерџи принтер).

  Со измените донесени со новиот закон, знам дека фискалните имаат нов софтвер и има направено повеќе измени (додадени се повеќе ддв групи, македонски производи...итн), но не знам и не можам да најдам што е се сменето со новиот софтвер и што треба да корегирам во кодот а и немам фискална каса/принтер во моментов за да пробам.

  Ме интересира што точно е изменето со новиот закон, како се распределени ддв групите, која ддв група е за македонски прозводи, дали пораките се испраќаат со истата лозинка за касиерите, дали пакетираните пораки се во ист формат.

  Дали знаете дали фискалните каси synergy sy50 имаат нов софтвер и дали поддржуваат контролирање на истите преку компјутер, затоа што со стариот софтвер поддржуваа само печатење на сметки преку некој дос програм?
   
 15. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Колку сум запознат, мислам дека пред даночната група за македонски производи се става "@". Немам многу искуство со фискалниве принтери и каси воопшто, затоа и се регистирав во форумов, бидејки и јас заглавив со оваа проблематика околу фискалниве принтери. Како што гледам има поискусни на форумов, верувам дека ке ти помогнат.
   
 16. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  На прва вака немозам да приметам некоја грешка . Само не си ме разбрал. Дај пушти некој излезен фајл од целава функција (PF500.IN) да видам што точно добиваш во фајлот.
   
 17. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Недоразбирање!, веке и не можам да мислам како што треба. Како и да е, еве еден .IN фајл. Со егзекутирањето на овој код ке забележиш на местото каде што теба да стојат даночните групи добивам прашалници.
   

  Прикачени датотеки:

  • PF500.txt
   Големина:
   711 bytes
   Прегледи:
   30
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Mi se cini deka imas problem so encodingot.
  Aj smeni go ova
  Код:
  Dim objWriter As New StreamWriter(pateka, False, System.Text.Encoding.Default)
  so
  Код:
  Dim objWriter As New StreamWriter(pateka, False, system.text.encoding.utf8)
  i probaj. I pusti novo PF500.in da go proverime. I nemora so tolku mnogu artikli da probuvas. Probaj so 1,2,3. Isto nemozes da pratis artikal so kolicina cena 0.00. Ke imas problemi.
   
 19. Darko Stojanovski

  Darko Stojanovski
  Intern

  2
  0
  25 Јануари 2015
  Здраво. Барајќи по интернет ја најдов темава, па реков да прашам за мојот проблем.

  Неможам да разберам во кој формат се и како да ги поврзам грешките во pf500.err, со кодовите кои се дадени во документот КодовиГрешки.док

  Во Документот за pf500.err пишува

  Во оваа датотека е запишан статусот на принтерот после извршување на секоја команда, статусот е опишан во 6 бајти. Вредноста на секој бит од бајтите е детално опишана во прирачникот со кодовите за принтерот Synergy pf500.


  Може да приметите дека во извршувањето на командата за регистрација на продажба во третиот ред настанала синтаксна грешка (бајтот со вредност 161).


  C:\pf500.err

  128, 128, 136, 137, 128, 178
  128, 128, 136, 137, 128, 178
  161, 128, 136, 137, 128, 178


  Но во докуметот за кодови грешки, грешките се од 1 (ERR_SALE_OVERFLOW) до 126 (RR_SD_CARD_FULL).

  Може некој што знае, да помогне?
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  znaci sekoj od gornite broevi e bajt vrednost. moras da go razbies na bitovi i taka da gi testiras. na primer 130 ti e 1000010. znqci greskata ti e vo 2riot i 8miot bit. Soglasno koj bajt go testiras taka ke ja interpreriras greskata.
   
  На Darko Stojanovski му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Вака, еве го и вториот .IN фајл со utf8 енкодингот. Инаку, благодарам за советот со 0,00 цена. Цените ги земам од фиксни котроли, затоа така излезе фајлот, но ке му го најдам крајот и на тоа. Мислам дека еднаш пробав со utf8 ама не сум баш сигурен. Сепак провери го фајлот.
   

  Прикачени датотеки:

  • PF500.txt
   Големина:
   215 bytes
   Прегледи:
   17
 22. Darko Stojanovski

  Darko Stojanovski
  Intern

  2
  0
  25 Јануари 2015
  Fala ti Marv. Po zakonot na marfi, nekolku dena se macev, ama koga postirav ovde, posle nekoe vreme mi tekna :) Kako i da e, dobro e sto e postirano, bar drugi nema da se macat so istiot problem.
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,258
  1,545
  5 oктомври 2007
  Машко
  Od koga ti rekov UTF, posle vsusnost mi tekna. Kasive na accent rabotat vsusnost so ANSI-1251 kodna strana. e sega toa izgleda u NET e malce zeznato gleda po google. jas bi probal vaka
  Код:
  Dim objWriter As New StreamWriter(pateka, False, System.Text.Encoding.GetEncoding(1251))
  Se na se otvori go potoa fajlot u bilo koj HeX editor/viewer i znakot za A ddv grupa treba da ti e so HEX C0
   
  На bokiscout и Roki73 им се допаѓа ова.
 24. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Ок, фала marv! денес ке го испробам и тоа, па ке ти кажам што сум направил.
   
 25. Roki73

  Roki73
  Intern

  15
  0
  22 Јануари 2015
  Машко
  Ouuuuuuuuuuuuuuu Yes! Edno golemo FALA! marv. Sega raboti kako sto treba. Do encodingot bila rabotata. Sega uste da vidam kako da go sredam kreiranjeto na fajlot bez stavkite sto se so nula vrednost, i se ke bide kako sto treba.
   
Слични теми
 1. GigaC
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  3,719
 2. D@re
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  3,781
 3. daceee90
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,762
 4. NERD.
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  6,641
 5. genki
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,583
Вчитување...

Сподели

Вчитување...