1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

VB.NET - Фискална

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од W1ndows, 29 Јули 2008.

 1. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Zdravo, imam napraeno aplikacija za turisticka agencija, rezervacii takvi raboti, so databaza, sega gazdata mi pobara aplikacijata da ja povrzam so fiskalen aparat (pf5000), rabotata e sto ne se razbiram na fiskali, ustvari samo sto sum diplomiral i ne znam bas nisto za fiskalnite aparati.
  Ima nekoj ideja kako da go zavrsam ovoj problem, ili potocno kako da ja povrsam aplikacijata so fiskalniot aparat.
  Pozz
   
  На Sara94 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. tos!

  tos!
  Intern

  3
  0
  30 Јули 2008
  Lele jas kolku vreme go imam ovoj problem za povrzuvane , ama nikoj neke da pomogne da kaze kako i sto treba da napravime za da go povrzam prog so fiskalnata , a od druga strana nesmees da pravis eksperimenti so fiskalnata posto UJP :lut2: ke se nalutat i ke pisat kazna .Od druga strana od prodavacite ne ni davaat nikakva informacija ili nekoj tutorial kako i sto treba da se napravi da se povrzi fiskalniot printer so aplikacijata.
  Ako stvarno nekoj moze da pomogne vi se molam pomagajte:rolleyes:
   
 3. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  217
  27 oктомври 2007
  Машко
  Малце оф топик, но фирмите заработуваат од тоа што им инсталираат софтвер на фискалните апарати. Баш ми споменаја дека 2000 денари наплаќале за оваа работа, така да мислам дека тешко ќе добиете таква информација. Но сепак со среќа.
   
 4. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Spored eden drugar kako mi kaza, tie so prodavaat fiskalni aparati se zadolzitelni da im pokazaat na programerite kako treba da se raboti so fiskalniot aparat, ama jas veke nekolku pati prakam e-mail na accent.com.mk i nisto rabotava..zatoa baram pomos mozda nekoj moze da mi pomogne.
   
 5. Kuzma

  Kuzma
  Баниран/a

  52
  0
  18 Јуни 2008
  pa imas adresa i telefonski broj javi im se, prasaj gi...
   
 6. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  eh Kuzma kolku lesno bilo ova za tebe, ne ednas sto pati sum se javil, sum prasal, odogovorot e ostavi telefon ili e-mail zasto programerot ne e tuka vo momentot i toj ke ti se javu ili preku e-mail ke ti kaze. Sepak dosega ne sum imal nieden odgovor.
   
 7. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  4
  9 Декември 2007
  Абе видете кој ја произведува касата кој модел, па потоа по гуглајте малку. Мора да постои некое API, библиотека во некој програмски јазик која содржи функции за работа со фискалната каса. Не очекувајте дека некој од фирмите ќе ви помогнат, ако ви кажат ќе си направат само конкуранција, а тоа сигурно не го сакаат:muahaha:.

  Кажете кој е производител и модел, па да видиме како може да се реши проблемот.

  Сега лошо е што е во VB.NET не сум сигурен дека би имало некоја библиотека баш за VB, најчесто се за С, С++ но не се разбирам многу во VB можда би можело со С++ да се искомбинира.
   
 8. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,226
  1,516
  5 oктомври 2007
  Машко
 9. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Fala marv sum gledal na forumot, sepak nisto od rabotava, mene mi treba nesto sto mozam da komuniciram so fiskalniot aparat, da e nekoe .dll file. Sepak fala za pomosta.
  Garfield fiskalniot aparat e toj so se koristi povise na makedonskiot aparat, firmata e od accent a fiskalniot aparat e pf500.
  Mozes slobodno i na C++ da mi pokazes nekoe trikce kako da komuniciram so aparatot, znam nesto na C++ pa i ke se obidam da go prevedam na VB.NET posle.
  Fala
   
 10. Garfield

  Garfield
  Intern

  277
  4
  9 Декември 2007
  Лоша работа е што не можат да се најдат официјални податоци од производителот. Затоа што тие мора да обезбедат драјвери и библиотеки за девелоперите.:lut2:
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,226
  1,516
  5 oктомври 2007
  Машко
  Јас имам 2-3 фајла (имаш за Dos i VB) сто ми ги имаат пратено на времето од Акцент. ај ке ти ги пустам по ПП.
   
 12. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  marv fala ti ke proveram dali mozam da storam nesto, sepak fala ti odnapred.
   
 13. ^GuNNeR^

  ^GuNNeR^
  Intern

  2
  0
  23 Мај 2007
  Ај ако може и мене нешто да ми пратите по ПП, ќе ми притреба
   
 14. спиро_дт

  спиро_дт
  Intern

  278
  9
  1 oктомври 2008
  хаха па зашто би биле апи библиотеките кога би се користеле само во ц/ц++.. апи може да се користи со секој програмски јазик..

  бтв мислим дека е доволно да знаеш на кој пи од приклучокот кој податок иде .. потражи повеќе информации за пиновите на кабелот од фискалната
   
 15. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  posle nekoe vreme otsustvo tuka sum :)
  ne sum imal vreme za forumot sepak mi tekna sega pa se odluciv da pisam, najdov resenie za fiskalniot aparat pf500 blagodarenie na marv sto mi gi prati tie fajlovi, mnogu lesno so programceto mozete da komunicirate so fiskalniot aparat pf500. Sepak uste ednas fala ti marv za fajlovite sto mi gi prati, bez toa nisto nemase da stignam. Ako nekoj uste ima problem so komuniciranje na fiskalniot aparat slobodno prasajte ili ako vi se potrebni fajlovite slobodno pisete mi na e-mail [email protected]
   
 16. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  OK napraiv upload na fajlovite, moze da gi zimate fajlovite tuka
  Example:

  Код:
  Dim objWriter As New StreamWriter(My.Application.Info.DirectoryPath.ToString & "FISCALPF500.IN", False, System.Text.Encoding.Default)
  
      'Otvoranje na fiskalna smetka
      objWriter.Write(Chr(32) + Chr(48) + "1,0000,1" + Chr(13) + Chr(10))
  
      'Pisuvanje artikli <seq> = Chr(35) ose Chr(36)
       objWriter.Write(Chr(35) & Chr(49) & "Produkt 1" & Chr(9) & Chr(192) & CDbl(CenaNaArtikal).ToString("##.00") & "*" & CDbl(KolicinaNaArtikal).ToString("#0.000") & Chr(13) & Chr(10))
  
      ' TOTAL
      objWriter.Write(Chr(32) & Chr(53) & Chr(9) & Chr(13) & Chr(10))
  
      'Zatvoranje smetka
      objWriter.Write(Chr(37) & Chr(56))
      objWriter.Flush()
      objWriter.Close()
  
      Shell("FISCALFiscal32 " & "FISCALPF500.IN", AppWinStyle.NormalFocus)
  
   
 17. Tosi123

  Tosi123
  Intern

  13
  0
  5 ноември 2009
  "Shell" е нај лош функсион за екзекутиранје. Пробајте ShellExecute

  Не е мозно да ги имаш фискалните функсии во некое "dll file", кога го купис фискалниот апарат ти доаѓа и либрариата сто ги има фускалините функсии.
   
 18. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Tosi123 za zal nema takvi funkcii kupi si fiskalna i ke vidis dali ima funkcii. Ina4e Accent ima pusteno text file koj gi opisuva komandite koi treba da se zadadat na fiskalniot aparat. Jas go napraiv upload i toj text file sto gi opisuva komandite, taka da ima nacin i bez da koristis drug exe file ili .dll file da komuniciras so fiskalniot aparat preku SerialPort controlata na .NET 2.0 no nemam testirano toa :D taka da i ova ide super :)
   
 19. gocets

  gocets
  Intern

  3
  0
  17 ноември 2009
  Super e se, samo ne znam kako da pecatam izvestai so Fiscal32.exe, nema nekoe upatstvo za komandite kako (zatvoranje na de - nuliranje, izvestai od datum do datum, od broj do broj na fiskalna smetka)?? F1, pls :)
   
 20. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  gocets mislam deka sum go stail i dokumentot so kodovite. Citaj gi pa ke vidis kako mozes da naprais i izvestai. Poveketo izvestai davaat rezultat na fajloj pf500.out taka da treba da citas od fajlot koga e potrebno. Pozdrav :bravo:
   
 21. gocets

  gocets
  Intern

  3
  0
  17 ноември 2009
  Bujar, fala mnogu za brziot odgovor, ama barem eden primer za OD DATUM DO DATUM. vo fajlot PF500.IN vnesuvam:

  011009,311009

  i vadi pf500.err ova:

  160, 130, 146, 139, 128, 186

  Dali pred datumite treba da stojat nekoi naredbi, kade gresam.... nekako ne gi razbiram kodvite, naciniot na kodiranje vo dokumentot. :(
   
 22. W1ndows

  W1ndows
  Intern

  33
  5
  29 Јули 2008
  Код:
  Function IzvestajDatum(ByVal startdate As Date, ByVal enddate As Date) As Boolean
      ' Znaci Kodot sto ni e potreben za izvestajot e Chr(94)
      ' Otvarame PF500.IN za pisuvanje
      Dim objWriter As New IO.StreamWriter(My.Application.Info.DirectoryPath.ToString & "PF500.IN", False, System.Text.Encoding.Default)
  
      'Pisuvame Kodot
      objWriter.Write(Chr(32) & Chr(94) & startdate.ToString("dd.MM.yyyy") & "," & enddate.ToString("dd.MM.yyyy") & Chr(13) & Chr(10))
      ' Chr(32) = Sequenca dadena do fiskalniot aparat, sekoja komanda treba da ima razlicen sequent broj od prethodnata komanda
      ' Chr(94) = Naredbata dadena na fiskalniot aparat (Izvestaj od datum do datum)
      ' startdate.ToString("dd.MM.yyyy") & enddate.ToString("dd.MM.yyyy") = datumite so format dd.MM.yyyy , mozebi ne e tocniot format sto se bara sepak
      ' probaj nekoj format, no veruvam deka ovoj e tocniot format na datumot kako treba da bide daden do fiskalniot aparat.
      ' Chr(13) & Chr(10) = Nisto posebno oznacuva NewLine otkako e zavrsena komandata
  
      ' Execute Fiscal32.exe
      Shell("Fiscal32 " & "FISCALPF500.IN", AppWinStyle.Hide)
  
      ' Napomena:
      ' Otkako se zavrsuva nema da ti dade nisto na pf500.out tuku ke pecati list isto kako za dnevniot finansiki izvestaj
      ' So Sreka
    End Function
  
   
 23. gocets

  gocets
  Intern

  3
  0
  17 ноември 2009
  wauuu

  Bujar da si zdrav i ziv 1 000 000 godini. :) Uspesno.... :bravo::bravo:
   
 24. Jazz29

  Jazz29
  Intern

  7
  0
  28 Март 2014
  Машко
  Ajde ako gi ima uste nekoj fajlovite na ova fiskalla za implementacia vo C# neka gi pravti vo PP.
   
 25. acolazarov

  acolazarov
  Intern

  11
  0
  14 Мај 2010
  И на мене добро би ми дошле (y)
   
Слични теми
 1. GigaC
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  3,705
 2. D@re
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  3,767
 3. daceee90
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,753
 4. NERD.
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  6,585
 5. genki
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  2,524
Вчитување...

Сподели

Вчитување...