1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

vb мала помош

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Milkovski, 2 Февруари 2010.

 1. Milkovski

  Milkovski
  Intern

  23
  4
  13 Март 2009
  Машко
  ок направив мој Text Editor..сите функции му ги сместив онака како што сакав.. но сега не знам како екстензијата што ја направив "itf" да и кажам да покренува мојот текст едитор...
  и уште едно како да ставам икона на мојот зачуван "itf" фајл?

  [​IMG]
   
 2. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  884
  64
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Види дали овој код ќе ти помогне:
  Код:
     Option Explicit
  
     Private Declare Function RegCreateKey Lib "advapi32.dll" Alias "RegCreateKeyA" (ByVal hKey As Long, ByVal lpSubKey As String, phkResult As Long) As Long
  
     Private Declare Function RegSetValueEx Lib "advapi32.dll" Alias "RegSetValueExA" (ByVal hKey As Long, ByVal lpValueName As String, ByVal Reserved As Long, ByVal dwType As Long, lpData As Any, ByVal cbData As Long) As Long
  
     Private Declare Function RegCloseKey Lib "advapi32.dll" (ByVal hKey As Long) As Long
  
     Private Declare Function SHChangeNotify Lib "shell32.dll" (ByVal wEventID As Long, ByVal uFlags As Long, ByVal dwItem1 As String, ByVal dwItems As String) As Long
  
     Private Const HKEY_CLASSES_ROOT = &H80000000
  
     Private Const SHCNE_ASSOCCHANGED = &H8000000
  
     Private Const SHCNF_IDLIST = &H0
  
     Public Sub AssociateMyApp(ByVal sAppName As String, ByVal sEXE As String, ByVal sExt As String, Optional ByVal sCommand As String, Optional ByVal sIcon As String)
  
       Dim sCommandString As String
  
       Dim lRegKey As Long
  
       
  
       'Open/Create the Extension under the "HKEY_CLASSES_ROOT" Hive of the Registry
  
       Call RegCreateKey(HKEY_CLASSES_ROOT, "." & sExt, lRegKey)
  
       'Set the "Default" value of the Key to the Application Name
  
       Call RegSetValueEx(lRegKey, "", 0&, 1, ByVal sAppName, Len(sAppName))
  
       'Close the Registry Key
  
       Call RegCloseKey(lRegKey)
  
       
  
       sCommand = "Shell" & IIf(Len(sCommand), sCommand, "Open") & "Command"
  
       'Create the Application Key in the "HKEY_CLASSES_ROOT" Hive of the Registry
  
       Call RegCreateKey(HKEY_CLASSES_ROOT, sAppName & sCommand, lRegKey)
  
       'Set the Command to the EXE
  
       Call RegSetValueEx(lRegKey, "", 0&, 1, ByVal sEXE, Len(sEXE))
  
       'Close the Registry Key
  
       Call RegCloseKey(lRegKey)
  
       'If an Icon is required...
  
       If Len(sIcon) Then
  
         'Create a "DefaultIcon" entry under the Association Key
  
         Call RegCreateKey(HKEY_CLASSES_ROOT, sAppName & "DefaultIcon", lRegKey)
  
         Call RegSetValueEx(lRegKey, "", 0&, 1, ByVal sIcon, Len(sIcon))
  
         Call RegCloseKey(lRegKey)
  
       End If
  
       'Notify the Shell that an Association has Changed, (Updates Icons).
  
       SHChangeNotify SHCNE_ASSOCCHANGED, SHCNF_IDLIST, vbNullString, vbNullString
  
     End Sub 
  Потоа еве како да користиш твоја икона:
  Код:
     Option Explicit
  
     Private Sub Command1_Click()
  
      AssociateMyApp "SDF File Type", "C:MyApp.exe %1", "sdf", , "C:SDF.ico"
  
     End Sub 
   
 3. Milkovski

  Milkovski
  Intern

  23
  4
  13 Март 2009
  Машко
  внесувам module и во него копирам горенаведеното.. и ми прави error

  имам VB 2008..

  благодарам за помошта, ај поконкретно дообјаснување ако може
   
 4. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  884
  64
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Кои error-и ти се јавуваат, напиши ги тука.
  Овој код е за VB 6 бидејќи си ја постирал темата во visual basic мислев дека ти треба код за во VB 6.
  Во меѓувреме ќе побарам код за VB.NET а би требало да и овој код да работи и во VB.NET.

  P.S. Вака набрзина како што го разгледав кодот треба како параметри на функцијата да ги внесиш следните(името на апликацијата(цела патека), името на апликацијата, екстензијата, команди за во регистрите (пр. %1), патеката до иконата). И внимавај во code таговите оваа коса црта "\" не се прикажува.
   
Слични теми
 1. sergio
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,193
 2. NIKIHACK
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,000
 3. RagingDemon
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,234
 4. Goroner
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,355
 5. Maja3
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  621
Вчитување...

Сподели

Вчитување...