Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Важност на гаранција на лаптопи

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.619
3.153
Неготино
Дечки, да живнам тема.
Имам земено лаптоп од Нептун и долната пластика треба само да се извади за да се додаде nvme. Има 512GB а некако не ми се чека 2 години да помине гаранција за да додадам повеќе, а ич па не ми се носи по сервис и да чекам да ми го вратат.

Дали доколку оштрафам јас, би изгубил гаранција?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Дечки, да живнам тема.
Имам земено лаптоп од Нептун и долната пластика треба само да се извади за да се додаде nvme. Има 512GB а некако не ми се чека 2 години да помине гаранција за да додадам повеќе, а ич па не ми се носи по сервис и да чекам да ми го вратат.

Дали доколку оштрафам јас, би изгубил гаранција?
Не. Слободно можеш да отштрафиш и да смениш, нема да загубиш гаранција, освен ако SSD-то не е лемено за плочата. Кој модел е?
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.619
3.153
Неготино
Не. Слободно можеш да отштрафиш и да смениш, нема да загубиш гаранција, освен ако SSD-то не е лемено за плочата. Кој модел е?
Овој е. Има 2 слота за nvme, едниот слот е веќе пополнет со Micron nvme, од другата страна има слот за уште едно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Овој е. Има 2 слота за nvme, едниот слот е веќе пополнет со Micron nvme, од другата страна има слот за уште едно.
Ако е овој тогаш лесно се отвора:

Само треба внимателно да не го изгребеш. Нема ниту пломби ниту ништо, нема зошто да престане гаранцијата.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.619
3.153
Неготино
Ако е овој тогаш лесно се отвора:

Само треба внимателно да не го изгребеш. Нема ниту пломби ниту ништо, нема зошто да престане гаранцијата.
Да, тој е, знам дека е лесно :D
Муабетот ми беше доколку недај боже треба ради гаранција да го носам, да не премрчат ако се штрафовите изгребани или такво нешто. Ипак кога еднаш
ќе ги завртиш, се познава дека си отварал.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Да, тој е, знам дека е лесно :D
Муабетот ми беше доколку недај боже треба ради гаранција да го носам, да не премрчат ако се штрафовите изгребани или такво нешто. Ипак кога еднаш
ќе ги завртиш, се познава дека си отварал.
Ма јок не ти гледаат тоа. Ако затреба гаранција нешто само ќе го извадиш вториот диск,
 

gego

Gaining Experience
6 декември 2009
329
351
Скопје
gego's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 3600 & stock cooler
Motherboard
MSI B450 TOMAHAWK
Storage
SSD 500GB & WD 2TB
PSU
Chiftech 750W
RAM
16GB
Video card
AMD RX 580 8GB
Case
NoName
Mouse
Blaody V5
Keyboard
A4Tech X7 G800W
Monitor
Asus VA24EHE
OS
WIN10
Ако ти е шубе, треба да се носи у овластен сервис и раат си. Компетентноста на сервисот е друга приказна. Јас пред 4год. земав Асус лаптоп од Нептун. АМЦ рикнаа и сервисот за Асус го зема сервис кој и денес ми е сомнителен и каде што мораше од нив да се земе рам. Така да не го надградив тогаш и остана со 8гб рам
 

acikaaa

On your way to fame
22 октомври 2018
734
726
Скопје
Јас само што го земав лаптопот одма му додадов хардиск али на своја одговорност :) се надевам дека нема да затреба гаранција, али како што вика @Astro само ќе извадам вториот хард.
А тоа што викаш за штрафовите и јас мислам дека таму се познава, и имам гледано/барано има исто како тој лепак (да го речам лепак) плав кој може да се стави :)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Дечки, да живнам тема.
Имам земено лаптоп од Нептун и долната пластика треба само да се извади за да се додаде nvme. Има 512GB а некако не ми се чека 2 години да помине гаранција за да додадам повеќе, а ич па не ми се носи по сервис и да чекам да ми го вратат.

Дали доколку оштрафам јас, би изгубил гаранција?
На Леново не смееш сам да отвараш! Во сервисот ставаат нови штрафови на секое отварање на лаптопот. Ке поништиш гаранција.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.164
2.503
На Леново не смееш сам да отвараш! Во сервисот ставаат нови штрафови на секое отварање на лаптопот. Ке поништиш гаранција.
Баш ме интересира од каде се овие дезинформации? Како не смеам да сменам рам/ссд кога е направено да се менува?
Напротив, на официјалната страна на леново се нагласува дека гаранцијата е важечка ако нешто не скршиш/уништиш при отворањето.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Баш ме интересира од каде се овие дезинформации? Како не смеам да сменам рам/ссд кога е направено да се менува?
Напротив, на официјалната страна на леново се нагласува дека гаранцијата е важечка ако нешто не скршиш/уништиш при отворањето.
Така ми кажаа од Нептун. И ме препратија да се распрашам за тоа во официјалниот сервис. Се јавив и ми кажаа дека за да остане важечка гаранцијата мора тие да го надградат делот (во мојот случај рам меморија). Ми наплатија 600 денари за надградба и истата беше готова за 1 час. Имам пишувано во некоја од темите на форумов.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.377
7.315
Скопје
www.facebook.com
Така ми кажаа од Нептун. И ме препратија да се распрашам за тоа во официјалниот сервис. Се јавив и ми кажаа дека за да остане важечка гаранцијата мора тие да го надградат делот (во мојот случај рам меморија). Ми наплатија 600 денари за надградба и истата беше готова за 1 час. Имам пишувано во некоја од темите на форумов.
Видиш како све му е осмислено тоа? Намерно нема да ставаат рам за да ти го продадаат со плус маржа и плус работна рака.
Да имаше се надградено немаше никој од нив да ќаре а на тебе ке ти беше скап.
А овака барем пополека те молзаат.
Јбг таков е системов..
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
747
680
На Леново не смееш сам да отвараш! Во сервисот ставаат нови штрафови на секое отварање на лаптопот. Ке поништиш гаранција.
пријател имаше земено Леново од Анхоч и веднаш побара да се надгради рамот,
пред некој месец беше кај мене --> штрафчињата цели изедени + 1 фалеше

у секој случај мислам дека Леново беа едни од отворените за јузер риплејсмент рам/диск, оваа што го збориш е глупа локална компаниска пропаганда да не чачка секој (со исклучоци) И да се оградат подоцна ако има нешто со тој лаптоп (или слично)
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
пријател имаше земено Леново од Анхоч и веднаш побара да се надгради рамот,
пред некој месец беше кај мене --> штрафчињата цели изедени + 1 фалеше

у секој случај мислам дека Леново беа едни од отворените за јузер риплејсмент рам/диск, оваа што го збориш е глупа локална компаниска пропаганда да не чачка секој (со исклучоци) И да се оградат подоцна ако има нешто со тој лаптоп (или слично)
Пошо јас си го имав купено рамот ми наплатија 600 денари надградба. Да сум го купил рамот од кај нив немало да ми наплаќаат за услугата. Така ми беше кажано кога го однесов.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.843
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Ова со гаранцијава за промена на ссд/рам е секаде различно. Кога го земав лаптопот од сетек ми рекоја се губи гаранцијата ако сам го отворам па им го дадов нив за да додадам рам. Е сега нема логика да се изгуби гаранцијата за промена на диск кој лесно се менува (ова за ДЕЛЛ лаптопи не важи бидејќи повеќето мора целосно да ги расклопиш за промена на ссд на пример) и може секој да го направи тоа, По мое не треба дас се губи гаранцијата за промена на ссд/рам...
brw сам додадов ссд :)))
Мислењето е автоматски споено:

Пошо јас си го имав купено рамот ми наплатија 600 денари надградба. Да сум го купил рамот од кај нив немало да ми наплаќаат за услугата. Така ми беше кажано кога го однесов.
Значи сам не смееш ама тие смеат ама со наплата...хоштаплери :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.624
17.115
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Пошо јас си го имав купено рамот ми наплатија 600 денари надградба. Да сум го купил рамот од кај нив немало да ми наплаќаат за услугата. Така ми беше кажано кога го однесов.

Искрено, мислам дека е скроз ок за дел што не е набавен кај нив да наплатат монтажа на истиот.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Искрено, мислам дека е скроз ок за дел што не е набавен кај нив да наплатат монтажа на истиот.
Јас не реков тие да ми го монтираат. Јас кажав дека можам и сам да си го монтирам. Тоа што те уценуваат со гаранцијата да извлечат пари не е ок за уред кој што е под гаранција. Ван гаранција е ок да наплатат.
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.164
2.503
Значи само што купив леново лаптоп од нептун и според леново гаранцијата почната е од пред 3 месеци (веројатно тогаш е доставен моделот, не беше активиран уредот)
Пишав меил до леново, со прикачена сметка за плаќање на уредот и ја поместија гаранцијата согласно со сметката.
Ако некој сервисер тука се чалами само ќе добие соодветен допис од леново па нека се објаснува со нив. Ако производителот дозволил на неговиот уред менување на ссд и рам, нема што некој да пробува да ми наплаќа услуга што не ми е потребна. Ако не знам или не сакам сам да менувам, да, ќе го однесам во сервис за они да ми направат услуга за промена на дел (и би требало да наплатат за истото).
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Значи само што купив леново лаптоп од нептун и според леново гаранцијата почната е од пред 3 месеци (веројатно тогаш е доставен моделот, не беше активиран уредот)
Пишав меил до леново, со прикачена сметка за плаќање на уредот и ја поместија гаранцијата согласно со сметката.
Ако некој сервисер тука се чалами само ќе добие соодветен допис од леново па нека се објаснува со нив. Ако производителот дозволил на неговиот уред менување на ссд и рам, нема што некој да пробува да ми наплаќа услуга што не ми е потребна. Ако не знам или не сакам сам да менувам, да, ќе го однесам во сервис за они да ми направат услуга за промена на дел (и би требало да наплатат за истото).
Каде пиша мејл? И кај мене беше истиот проблем. На сајтот стои дека гаранцијата е активирана 4-5 месеци пред лаптопот да го купам. Сакам и јаа да ја корегирам гаранцијата
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.164
2.503
Каде пиша мејл? И кај мене беше истиот проблем. На сајтот стои дека гаранцијата е активирана 4-5 месеци пред лаптопот да го купам. Сакам и јаа да ја корегирам гаранцијата
оди на сајтот на леново и регистрирај го продуктот.
При регистрација пишав дека производот е купен пред еден ден и во прилог праќам документација. Се е тоа фино срочено таму.

И не знам зошто прашувате локално дали ќе има или нема гаранција кога се што ве интересира е производителот што кажува. Нека се објаснува со пазарна инспекција ако не дај Боже затреба гаранција.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Дечки, дајте не тупете ве молам.

Муабетот дека ги прашав и ми рекоа дека губам гаранција НЕ Е ВАЛИДЕН И НЕ ДРЖИ ВОДА! Тие што ги прашувате се бампкини кои намаат поима ниту што ги прашувате ниту што ви кажуваат. Ако сакате да сте од А до Ш на чисто, прочитајте што пишува во гатантниот лист НА ПИСМЕНО! Овој вака ми КАЖА или онака ми КАЖА не се важи. Точка.

Ако на гарантниот лист не пишува дека не смеете да надградите сами ССД тогаш смеете да надградите. Точка. Ако направите штета и ја увидат штетата тогаш ваша си е вината.
24 години работам со хардвер, стотици лаптопи ми поминале низ рака, помалку од десетина требало да се рекламираат под гаранција, никогаш никој не рекол еј не ти важи гаранција ради ова и она кога лаптопот не бил изгребан или скршен или озгорен на друг начин.

@mihovkris прочитај што пишува во гарантниот лист, ако не пишува изрично дека НЕ СМЕЕШ да чепкаш сам, тогаш смееш. Ако не се осеќаш способен сам да го правиш тоа носи го на сервис. Не мораш да го оставаш таму. Јави им се на телефон договори термин, однеси, ќе ти сменат за 10 мин, однеси 100 грама кафе, плати си 600 денари. Ако немаш 600 денари, земи едно чоколадо од 75 денари и дојди јас ќе ти го сменам ССД-то со гаранција дека нема да имаш проблем со гаранција.

Ова евентуално може да стои пинувано, да не го повторувам понатаму.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.763
10.250
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ах бре дечки, сум се изнагледал како луѓе мислат дека точно знаат што прават кога ќе отворат лаптоп, и на крај завршува со хаварија, од тие причини сервисите не дозволуваат самостојно отварање, затоа што можниот дефект паѓа на товар на сервисот или на производителот заради корисничка грешка.

Не е исто отварањето од страна на стручно лице и од страна на клиент хобист или ентузијаст. Мора да ги разберете овие работи, не да ја гледате само вашата страна. И да, секако е во ред наплаќањето на монтажа на дел кој што не е купен од кај нив, сепак се превзема некој ризик и се троши време. Еден работен час во овластен сервис чини од прилика 1200 денари. Знам, мислите сте платиле и можете што сакате да правите, меѓутоа не се прави така, реалноста е малку поинаква.

Не ми се верува колкава дискусија се разви за 600 ебани денари и препуштање на работата на професионалец...
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.164
2.503
@Daniel86 може тоа е целта. Да чепкаат, да заебат нешто и после да купат нов лаптоп (или да им треба сериозен сервис).
Не се така наивни производителите.
Ем знаеш на дел-от посебно се тргаше пластиката за ссд и рам, па нема што да чепкаш друго.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.843
1.578
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Каде пиша мејл? И кај мене беше истиот проблем. На сајтот стои дека гаранцијата е активирана 4-5 месеци пред лаптопот да го купам. Сакам и јаа да ја корегирам гаранцијата
Исто и кај мене беше така...знае неко јда објасни зашто?
Мислењето е автоматски споено:

Дел од гаранцијата за леново лаптоп од сетек. нема стрикно дел каде пишува менување рам/ссд и слично
 

Атачменти

  • Screenshot 2023-10-29 213818.jpg
    Screenshot 2023-10-29 213818.jpg
    207,3 KB · Прегледи: 34
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.501
Членови
35.564
Најнов член
songzhu
На врв Дно