• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваучери за оваа година

Статус
Затворена за нови мислења.

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Ќе се даваат ли ваучери оваа година, да не знае некој, оние за компјутери што ги даваше владата лани од 200 евра???
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
хехе сега може и јас да земам ваучер
апсолвент ли сум или што
200 евра 200 кој ти ги дава
а ич:)
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Мислам дека минатата година се донесе некој член/закон за да даваат ваучери секоја година, незнам дали ќе даваат и оваа, знае ли некој конкретно нешто :zbunet2:
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Па завршија изборите, така да малку е матна работата со ваучерите.
Да се надеваме дека ќе дадат барем по еден:D
 

D

Администратор
31 март 2007
3.696
3.443
www.iwmnetwork.com
Искрено, мислам дека таа авантура нема да се случи по втор пат... мислам дека тоа беше само една мала инекција за забрзување на развојот на ИКТ пазарот.

Во секој случај добро би било да има секоја година...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
д и јас мислам така
многу работи се само за реклама и малку заматување очи
дури и лани кога даваа многу неправилности се десија
да не ги набројувам тука но не е како што си се фалеше грујо по телевизиите

исто и за "компјутер за секој ученик"
сега пак бараат пари за компјутерите

така е се кај нас

али што да правиш то ни е:)
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Јас сега ќе ви кажам, иако и јас се надевам да дадат ваучери бидејќи и мене добро ќе ми дојдат 200 евра, тоа најверојатно нема да се случи бев да го прочитам законот што е донесен за доделување на ваучери и таму стои дека со одлука на владата .. . се доделуваат ваучери ама само за таа година.Еве линк од страната што беше за ваучерите, подолу го има да го превземете законот: http://www.vlada.mk/vaucheri.htm
Па сега вие видете дали ќе даваат или не. :)
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ако не донесат нов закон, нема да даваат ваучери. Јас си го искористив мојот :p
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Јас сега ќе ви кажам, иако и јас се надевам да дадат ваучери бидејќи и мене добро ќе ми дојдат 200 евра, тоа најверојатно нема да се случи бев да го прочитам законот што е донесен за доделување на ваучери и таму стои дека со одлука на владата .. . се доделуваат ваучери ама само за таа година.Еве линк од страната што беше за ваучерите, подолу го има да го превземете законот: http://www.vlada.mk/vaucheri.htm
Па сега вие видете дали ќе даваат или не. :)

Ok, тоа е за учебната 07/08, барем да знам дали ќе даваат оваа година, никаде не пишува поконкретно :zbunet3:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Ok, тоа е за учебната 07/08, барем да знам дали ќе даваат оваа година, никаде не пишува поконкретно :zbunet3:

Сега за сега нема да даваат. Само ако донесат нов закон, или го изменат постоечкиот ќе може да даваат и оваа година.
 

Romanticen

Intern
6 јануари 2008
206
9
romanticni.com.mk
Алоооо во Македонија живееме!!!
„Големите“ даваат беспари само пред избори, па ако треба да има избори оваа година ќе има и ваучери, ако не ќе си заработите и ќе си купите :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Ваучери оваа година

Дали некој е известен околу тоа
ке даваат ваучери пак и ова година
или ништо

барем колку толку да се омрсевме:)
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
Има една ваква тема, и таму јас кажав дека тешко ќе биде годинава да земеме ваучери, бидејќи го читав законот што е донесен и таму пишува дека тоа важи за студентите во предходната студиска година. Така да ако сакаат да ни дадат ваучери годинава ќе мора да направат измени на постоечкиот закон или да донесат нов закон.
Еве сега ја проверив темата гледам дека и ти си учествувал во неа, но најверојатно си заборавил. Сепак нели надежта последна умира. "Може и ќе ни дадат ваучери"
Ваучери
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
да да сум заборавил

знаев дека некаде имаше таква тема али ја побарав и не ја најдов

може мод или админ да ги спои.

да тоа да се некако подсети премиерчето да го смени тој закон за да земеме и ние некој денар

а иначе еден преамбициозен колега ми завикал
еј знаеш што ова година ке земеме по 300 евра ваучер:bravo:
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
630
50
Велес - Скопје
да да сум заборавил

знаев дека некаде имаше таква тема али ја побарав и не ја најдов

може мод или админ да ги спои.

да тоа да се некако подсети премиерчето да го смени тој закон за да земеме и ние некој денар

а иначе еден преамбициозен колега ми завикал
еј знаеш што ова година ке земеме по 300 евра ваучер
:bravo:

Добро би било тоа, многу ќе се израдувам. Убаво ќе ми дојдат 300 евра.
 

bigmen

Intern
22 јуни 2008
65
0
www.managercenter.net
дали некој се сеќава како беше презентацијата на владата за ваучерите?

Мислам дека ако некој се сети како беше ќе се најде одговор дали ќе доделуваат или не!?!
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.494
1.331
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Лани донесоа закон за доделување на ваучери. Со само тоа што е закон значи треба да се спроведува секоја година доколку не се донесе одлука да се укине законот.
Неможам да го најдам, ама колку што се сеќавам, беше спомнато дека ваучери ќе се доделуваат секоја година.
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Законот е со рок на важење.. т.е до 27 декември 2007 ........
што значи дека треба да се преглеса пак за да стапе во сила..
ама не ми се верува... поради тоа што и имапе оваа година опемување на училиштата со компјуртери и сл....
жално, но вистинито..
п.с 2: лани законот се донеси на 10.10.2007.... сеуште има време.... но според мене и повеќето Залудно.......
ејјј сепак сме МК :p
 

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Еве го законот., на крај ќе видете дека е со рок на траење.....
 

Атачменти

  • Zakon za vauceri - finalna verzija 05.10.2007_1.doc
    41,5 KB · Прегледи: 3

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.494
1.331
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
[FONT=&quot]Член 19[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] Овој закон влегува во сила со денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија”, а се применува до 31.12.2007 година.[/FONT]

Нацрт законот колку што се сеќавам го немаше овој член.
На пролет има избори, ќе даваат пак нешто обавезно:p
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.848
Мислења
911.572
Членови
32.579
Огласи
811
Најнов член
Nikolasolid
На врв Дно