• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ватикан ќе го прогласи Тоше Проески за светец?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
ТВ Ватикан открил дека македонската музичка легенда Тоше Проески бил член на организацијата “Мајка Тереза“ и дека останатите членови, по неговата смрт, одлучиле да покренат идеја тој да биде канонизиран за светец во Куќата на сестри на Мајка Тереза во Ватикан, објавува српскиот весник “Курир“.

“Овој предлог се поткрепува со фактот дека Тоше учествувал во многу хуманитарни акции и им помагал на луѓето без разлика на нивната вера и нација. Пееше на македонском, на влашки, језикот на неговата мајка Доминика, потоа на српски, на англиски, на хрватски, на шпански, на италијански, на руски..и на други јазици. На својот последен концерт доби награда статуа на Мајка Тереза, која ова момче со ангелски глас веднаш и ја предаде на својата мајка, изјавувајќи дека токму родителите го воспитале да им помага на другите, кога и да му се укаже прилика за тоа.“, се вели во текстот.

Инаку италијанската телевизија Ватикан, во својата божиќна програма, и отстапи голема минутажа на трагично загинатата македонска пеачка ѕвезда, Тоше Проески. Во прилогот беа прикажани неговата духовна посветеност на Господ и неговата хуманитарна работа.

Нетпрес
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Тоше беше навистина во многу нешта единствен , слава му !
 
M

Mr.Alien

Гостин
Заслужено, нема што. Треба само да се прифати и да мине одреден временски период, ако не грешам.....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,851
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно