1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши предлози - компании и идеи за остварување соработка?

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 10 Декември 2017.

Тагови:
 1. D

  D
  Администратор

  3,247
  1,703
  31 Март 2007
  Побудени од муабетите во темава - Водич за новогодишни подароци за гикови, инспирирани сме да го поставиме ова прашање. :)

  IT.mk засега живее од маркетинг, повеќе приходи значат поголеми вложувања во текстови, рецензии, сервери, лиценци, системски подобрувања, оддржувања и сл.

  Кои се според вас *добри* фирми со кои би сакале да оствариме соработка ако ете Grouper не е? Предложете компанија, предложете идеја и ќе дадеме се од себе да пристапиме кон тие компании и да се обидеме да оствариме соработка.
   
  На NecrotoX, smole, Daniel86 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Бидејќи повеќето фирми имаат онлајн продавници, мене идеални кандидати ми се гледаат Нексио. Добри дечки, а после веројатно 2 години (колку и да помина), според пазарна логика, време е да излезат малку од својот затворен систем. Немаат веб страна (т.е. имаат само домен и прва страна), немаат веб продавница и рекламирање од некој посериозен вид. Да не навлегуваме во причините, ми се гледаат како идеален кандидат за да им бидете „лице“, со своите 18.000 членови. Бидејќи го читаат форумот, ги охрабрувам да ве контактираат.
   
  На P.Overdrive, mkd, smole и уште 8 други им се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,484
  9 Февруари 2011
  Ја искрено неам проблем со тоа да плаќам месечна/годишна членарина, ако тоа значи подигање на квалитетот на it.com.mk (а сигурно ќе значи). Пример 200-300 денари месечно или 2000-3000 годишно.
   
  На gremlin, AleksandarCaki, goce03 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,706
  7,063
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ниту пак јас :)
   
  AleksandarCaki, Gaston, goce03 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Побарајте од Анхоч истотака соработка. Верувам дека ке ви излезат во пресрет.
   
  На bxxxn и smole им се допаѓа ова.
 6. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,577
  3,514
  11 Декември 2008
  Машко
  Анхоч - хардвер, разни тракатанци, дронови, смартфони, имаат разна роба. Сигурно ќе прифатат било каква соработка. Порано без проблем даваа за рецензии разни дрангулии. И имаат некое позитивно мислење за ИТ форумов.

  LEDLight.mk - за осветлување и сијалици.

  Со поголемиве не се исплати замарање, а и они исто нема да прифатат, Нептун, Сетек.

  Од други помали фирми сигурно ќе се најде уште некоја, ете Нексио и на нив ќе им одговара да прошират продажба малку и да се чуе повеќе за нив.
   
 7. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  613
  343
  9 Февруари 2008
  AliExpress ima affiliate programa i mnogu Makedonci kupuvaat od tamu. Posebno IT oprema i razni "sitni raboti". Otvorete nova tema za Predlozi za raboti od AliExpress ili prelistajte ja ovaa:
  Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay...
  I dodadete gi predlozite na portalot so affiliate link do aliexpress
   
 8. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас мислам дека плаќањето чланарина е глупост и значително би ја намалила базата на корисници/посетители. Исто и донациите.
   
  На olikomerc, drifter, yasho и уште 5 други им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Како ќе намали било што, кога би било опционално?
   
  yasho, Banjifiko и на Oktar им се допаѓа ова.
 10. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ако е опционо, ке бидат не повеќе од десетина кои би платиле, ако е задолжително, ке бидат 12. Да бидеме реални, на форумов нема ништо ново што неможе да се најде со гугл. Не е дека ако платиш чланарина ти ке имаш некаков си супорт за инсталација на виндовс или било што. Форум е, не е фабрика па да нуди некој производ.
  Единствено што вреди е познанствата, контактите и дружбата... ама за тоа не би требало да плаќам.
  Форум ко форум треба да привлекува членови, да овозможува квалитетна и модерирана дискусија и со тоа да создаде некоја база на знаење а потоа и да привлече спонзори и реклами и слично. На крај краева треба да одлучат, или ке живееш од реклами и спонзорства а корисниците ке мора да живеат со тоа или ке им наплажаш на корисниците пристап и нема да има ни реклами ни спонзори, пошто кога плаќам апликација од стор, плаќам за да не гледам реклами на неа.
  Муабетов скроз не е за во темава, темава е за новогодишни поклони. @psyside како модератор би требало овие муабети да ги префлиш во соодветна тема инаку вака прашање на време е уште колку поста ке поминат пред да се префрли на самсунг вс ајфон препукување.
   
  На Zippo, Luidgi, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Да де не би требало, ако сакаш плаќаш, ако не не плаќаш лесно е. А иначе од спонзорства и реклами, можеш да прочиташ на темава колку фајде имало.

  Исто така не се согласувам дека треба да одлучат, јас решението го гледам на средина, т.е. и спонзорство и донации.
   
  На Krkac и Oktar им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Cool, ајде пушти трансакциска и да видиме колкумина ке уплатат и колку ке се собере. Инаку сметам дека несоодветно се префрлени тука моите и твоите постови. Од нигде никаде после анхоч и али експрес ја и ти збориме за донации. А @Daniel86, @DrMTR и @Gaston останаа во таа тема каде го почнуваат муабетот со членоство и донации.
   
  На Krkac и NecrotoX им се допаѓа ова.
 13. toplel

  toplel
  On your way to fame

  566
  605
  18 Август 2016
  Машко
  • Ставете Patreon линк, ништо не губите. Дури и најголемите Јутуб канали имаат линкови за Patreon или слични страници поддржка на нивните креации.
  • Пожелно е доколку остварите договори за соработка со Анхоч, Нексио и Логинг. Сметам дека трите имаат позитивни впечатоци кај поголем дел од членовите. Склучувате договор за продажба на одредени продукти на неделна/месечна база и ги обновувате линковите во ваша тема сместена во под-форумот „Продавам“ со наслов „IT-MK промоции и попусти“. Примери нема да давам, ваше е да ја развиете идејата доколку сметате дека е во ред.
  • Имајте право да земате одреден процент од продадените работи што се огласуваат овде преку обнова на правилата.
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Paypal каква трансакциска. 21 век сме. ;)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Пејпал е за вулви! Дај биткоини нека уплаќаат луѓево! Ја немам круптовалути, само хартија поштувам од платежни средства :(
   
  The-spiki, goce03 и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 16. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,304
  6,427
  27 Март 2014
  Кој што има. Битно нека се донира. ;)
   
 17. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,980
  4,217
  28 oктомври 2008
  Донациите се супер идеја. Нека се изнајде опција за едно пробно донирање, барем ќе видиме како ќе реагираат членовите.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Може членарина на доброволна основа, ама да се се врзе со некакви бенефиции на пример попуст по ИТ продавници а форумов може да ги рекламира производите и услугите од истите, активни членови и заслужни да имаат гратиси, да се мотивира и активност и членарина.
   
  Последна промена: 10 Декември 2017
  На AleksandarCaki и Banjifiko им се допаѓа ова.
 19. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  Да платам пари за тепање на време по интернет, по форуми? Ем интернет плаќам, ем струја плаќам :)
  Да, не сум некој ултра познавач на ИТ трендовите што дневно остава мислења на 45 теми, ама па не сум ни турбофолкер :)
  Форумите постојат заради нас форумџиите, наместо нас да ни биди платено ние треба да плаќаме? :)
  Ај малку посериозно, не сме сите тинејџери или некои што си прават купопродажни договори за половен хардвер, или пак сервисери кои се рекламираат :)
   
  На Krkac, mdeni, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,995
  26,699
  4 Септември 2008
  Класика, се спомнат ли пари готово катаклизма и припрема за крај на светот, спремајте скривниците
   
 21. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Како прво јас сум голем противник за плаќање за користење на форум, освен во случај ако има уникатна и премиум материјал (читај нулд материјал).
  Ако баш мораме да наплатиме нешто тоа би било членарина за огласи и ништо друго... али викам АКО БАШ МОРА!...а не мора

  П.С идеата со маркетот е бизинис, а не начин за преживување...
   
  На Krkac, igor_igor, igor_xxxx и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,304
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  А зошто да не воведете нешто што би имале придобивка и ние и вие?

  И онака пишувате статии/колумни, сигурен сум дека би имале и поддршка од нас членовите во врска со дизајн/промоции/рецензии, распрашајте се убаво колку би ве чинело да издадете ваше списание.

  1. Македонија нема видено списание во врска со технологија од кога умре Ентер.
  2. Има одлични членови што се упатени многу добро во своите научни сфери.
  3. Кога фирмите ќе видат висок степен на сериозност од ваша страна сигурен сум дека ќе ја искористат. Тука не се само фирмите за хардвер, сигурен сум дека фирми како Семос/Сивус ќе ви излезат во пресрет за купони со попуст што би ги имале само во вашето списание.
  4. Наплатете си го вашето списание 100/150 денари верувам дека еднаш во месецот сите од нас би ги дале наместо едно кафе.

  Но тоа се вика взаемна поддршка. Вака ем вие сте направиле нешто за нас ем ние за вас. Win-Win ситуација. Потоа во тоа списание верувам дека ќе има и големи играчи што ќе сакаат да си се рекламираат. Размислете убаво иако сме 2017 да не речам 2018 мислам дека сеуште нема изумрено хартијата.
   
  На draganamon и bxxxn им се допаѓа ова.
 23. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,178
  11 Март 2011
  Со најдобра намера кажувам, но мислам дека магазинот не би генерирал некој приход. Се сеќавам кога последен пат се отпечати еден од поголемите магазини

  PCWorld Exits Print, and the Era of Computer Magazines Ends
  The last of the big general-interest PC magazines is no longer a magazine.

  Ова беше 2013, веројатно е уште потешко за хартиен магазин од тогаш (секако друг пазар и сл. но очигледно е дека печатените медии мака мачат кај нас)
   
  На Gaston, Krkac, iTechnique и уште 3 други им се допаѓа ова.
 24. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,503
  25,564
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @bxxxn го делам твоето мислење во целост!
   
  Gaston, Oktar и на bxxxn им се допаѓа ова.
 25. Трајче Дрварчето

  Трајче Дрварчето
  Practice makes perfect

  833
  1,776
  3 ноември 2012
  Машко
  Кодош
  А кога сме кај плаќањето, да не бидам тотален стипса (како Кирил Стипсата од Ракуните), би се сложил да платам некоја сума, ама со таа сума да си обезбедам некоја членска карта која ќе ми обезбеди екстра попуст во некоја коперација за хардвер (пошто и онака можам да издејствувам попуст, нека има екстра за членови на ИТ заедницата која деноноќно чкрапа и си ја троши тастатурата давајќи предлози за купување на хардвер од истата коперација од каде што е купена тастатурата...) пример велиме, зошто да не...
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. waRp_
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,228
 2. D
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,860
 3. Pulse
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  624
Вчитување...

Сподели

Вчитување...