• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваши прашања за Игор Лештар, сопственик на Seavus?

• Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.540
3.006
www.iwmnetwork.com
Како што читате од насловот, планирано е интервју со г-динот Игор Лештар, сопственик на Seavus.

Оваа тема ќе биде отворена многу кратко и во неа ќе можете да поставите ваше прашање.

Прашањата ќе бидат селектирани од моја страна и доставени до него.
Би сакал ова интервју да го концентрирам на outsourcing-от, но немора да значи дека прашањата мора да се поврзани со тоа.

Епа момци и девојки искористете ја оваа шанса. :)

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
за што се изработиле софтвер кој е нивен најдобар проект и најлош проект :)

нешто повеќе да го објасни Сеавус GPS системот кој го имат :)
еден другар/комсија работи на тој дел

колку се добри итн итн

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Колку е ефикасно remote работењето од Seavus за странски копмании и дали потоа може работникот да напредува до вистински работник за таа компанија?

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
1. Како го оценувате учеството на Seavus на овогодинешниот ИТ саем CeBIT 2008 во Хановер? Дали беше продуктивно и со какво искуство се стекнавте?

2. Како помина презентацијата на ProjectOffice.net и дали овој проект се развива според вашата проекција? :)

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Дали сте размислувале вашиот софтвер да го направите open source ?

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Робовладетелско општество у 21 век, запрашајте се зошто најстариот вработен во Сивус е 25 год. Во почетокот и јас бев фасциниран од големата македонска софтверска компанија Сивус, додека не ми стана јасно на што се должи успехот, ама за тоа нема да дискутирам овде.
Имам и јас прашања ама тие нема да бидат поставени сигурно, а плус и ги знам одговорите, па затоа мудро ќе си молчам.
Сори за офтопик

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Што е финтата што примаат секого (буквално секој може да се вработи) но после некое време си одат (мала плата, експлоатација)...дали тоа е подобра стратегија од вработување на луѓе кои повеќе ќе ги платат но ќе бидат поискусни и поспособни (наместо почетници) ?

Многу имам слушано за фирмава, имам слушано презентации од некој од главните (ја знам приказната од почеток) како и ме викале на интервјуа....ама за горново немам време сам да барам одговор

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
Posle kolku vreme od vrabotuvanje imam pravo na Leon? :)):))

Me interesira toa sto prasa Vavo, premnogu luge go zborat istoto deka Seavus vrabotuva mladi bez rabotno iskustvo, koi najcesto si odat od firmata posle godina dena... Koja e pricinata za toa?

sojic

Intern
29 април 2007
435
24
Исто имам слушнато (од прва рака).

Презентираат некој софтвер во една институција (општина), и се познава дека софтверот е правен од деца (почетници). Сигурност на 0. Со обичен GET метод (значи нешто у стилу page.aspx?avtor=minister&naslov=Naslov&tekst=bla%20bla%20bla) секој може да „објави“ пост без да се најави.

Во еден друг мој пост (за eban-king) имам пишано дека ниту една (поголема) фирма не води сметка за квалитет. Само да се заврши проект кој „работи“ и да се земат пари.

На тоа се должи успехот на овие фирми.

Sorry за оффтопик, ама D може од ова да извлече прашање (кој нема да биде толку директно). Нешто у стилу: Колку водите сметка за квалитет, стандарди и сигурност.

Глиша

Intern
29 март 2008
9
0
Дали сте ги слушнале коментарите за Сивус во контекст на „шивачка работилница“ и како ги коментирате?

п.с. Ми се свиѓа ask.slashdot финтава, ама пофинта е да му се прати линкот на гостинот и сам да одлучи на кои прашања ќе одговори.

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.296
Членови
31.719
Огласи