1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства во врска со web hosting

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Andrijeski, 12 Април 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Доколку имате било какви искуства со хостирање досега, слободно можете тука да пишувате во врска со нив.

  Кои компании ги користите, кои пакети, дали сте задоволни, што ви е најважно кај web hosting-от, дали сте задоволни од цените и слично :)
   
 2. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,722
  31 Март 2007
  Имам искуство со повеќе веб хостинг компании. Од нив за оние кои се покажаа нај нај би ги издвоил Bluehost.com, а имам многу лошо мислење/искуство со/за 1and1.com.

  Кај хостингот највеќе ми е да има саглаам стабилност, солидна митигација на напади и добра техничка поддршка, пропратено со задоволителна цена секако. :)
   
 3. Dark_Crow

  Dark_Crow
  Intern

  89
  0
  10 Април 2007
 4. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  allfreehost.net nudat 15GB prostor so 45GB bandwidth, FTP, bez reklami...
  odlicen e...
   
 5. Dark_Crow

  Dark_Crow
  Intern

  89
  0
  10 Април 2007
  Zvuci predobro da bide vistinito ;) Fala
   
 6. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  Јас најдов една добра страна за бесплатно хостирање нуди неколку стандардни дизајни за почетници а мислам може и хтмл да се користи не сум пробал, нема реклами освен од самата компанија но стои најгоре и не смета воопшто, а има и кирилична подршка па ако сте заинтересирани клик тука
   
 7. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  veruvaj deka nema podobra od allfreehost.net nemaat ni sopstven banner na stranite sto gi hostiraan. Isto kako da si platil.
  Ne znam koja e nivnata dobivka od seto toa i ne me ni interesira :gjavol::D
   
 8. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  ај баш ќе пробам да видам звучи премногу добро
   
 9. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Најпрвин: Во никој случај не е исто како да си платил. :rolleyes:

  :) Освен за почетници баш тоа која е нивната добивка треба да те заинтересира највеќе.
  (Планирав да напишам поголем пост во Веб хостинг секцијава каде што ќе објаснам колку можам повеќе, ама навистина незнам кога ќе бидам во можност за тоа.)
  Еве, да размислуваме логично:
  Не наплаќаат за нивниот сервис а притоа и не се финансираат преку реклами згора на тоа даваат голем простор и сообраќај. Логично на ова, голем број на луѓе би се зачлениле и би ги користеле нивните услуги, толку голем број што нивните сервери ќе бидат премногу оптеретени. (На пример, колкава е искористеноста на процесорите на еден сервер доколку на него има преку 1000 корисници е знак прашалник) Инвестициите што ги вложуваат во серверите се премногу големи за тие да не се финансираат на било каков начин. Колку за илустрација, YouTube лани плаќаше 1 милион долари месечно само за bandwidth :)
  Проблемот со овие бесплатни hosting сервери (особено тие што не кажуваат како се финансираат) е тоа што користат умм.. gay (gay во случајов ghey, за да не се налутат педерите) методи на финансирање.
  Од нив сега само би ги споменал крадење на 404 сообраќај и сличен на него, продавање на е-маил адресите на зачленетите корисници на хостингот на трети компании кои подоцна ќе ве спамираат. А да не зборувам за тоа што може да ви се случи во иднина бидејќи најчесто тие компании во terms&conditions имаат правило во кое стои дека може во секое време да ги меуваат истите :D Ова може да доведе до крадење на кодовите на сајтовите и било што хостирано кај нив и слично. Друга работа, илјадници сајтови се хостирани на иста IP адреса што е страшно за еден добар веб сајт. Исто, се рекламираат на светско ниво со самото тоа што тие нивни IP адреси се многу посетувани и си го подигнуваат рејтингот на search enginите и кога нема да имаат потреба од вас едноставно ќе ве шутнат (сведок сум на вакви примери, и не ми текнуваат во моментов затоа неможам конкретно да ги наведам)

  За почетници, fine. Може многу да се научи, како оди сето тоа, хостирање, сајтови, учење & stuff. Најверојатно секој така почнал па и јас (thnx to geocities.com). Ама за сериозна работа? Никако. Веќе има компании што нудат доволно добри и поволни хостинг пакети кои може секој да си ги дозволи.
   
 10. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  Да... никогаш не би се дрзнал да хостирам некоја посериозна веб страна на фрихостинг сервер... ова е чисто за заебанција...
   
 11. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  Не никако за сериозни страници само многу ми е глупо да направиш "страна" на piczo на овие сервери барем посериозно изгледа, а цените што ги гледав од мкхост се навистина ниски сега уште да научам HTML и готово :)
   
 12. A^1^T^E^A^M

  A^1^T^E^A^M
  Баниран/a

  393
  2
  18 Април 2007
  јас на piczo ја направив затоа шо немаше шо да правам и се нафатив на тоа :)

  @ Freaker оди во темата за ХТМЛ и учи :D :D :D :D
   
 13. pipo

  pipo
  Intern

  104
  1
  10 Април 2007
  Машко
  ej mi tekna sea za eden slucaj od pred nekolku godini ljubov.com.mk mislam deka bese. sajtot bese dosta popularen i bese hostiran neznam preku koja mk firma i mu go prezemaa sajtot na deckoto :) t.e. mu go na**kaa. me interesirase dali nekoj znae so garancii iam ja od mk firmive deka nema toa da mi se sluci
   
 14. A^1^T^E^A^M

  A^1^T^E^A^M
  Баниран/a

  393
  2
  18 Април 2007
  од MkHost Секогаш Лидери!! а сега имат и попуст на пакетите :D верувам дека од нив нема ништо да ти се случи:)
   
 15. bidikov

  bidikov
  Intern

  50
  19
  8 Април 2007
 16. D

  D
  Администратор

  3,250
  1,722
  31 Март 2007
  @ bidikov
  Интересна споредба во секој случај.

  Малку треба да ја проширите, мој предлог: да земете еден вид пакет и да го споредите помеѓу сите компании во една табела...

  Уште еден предлог: да споредите македонски хостинг компании со светските, чисто да се знае разликата.
   
 17. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  интересна опција како бесплатно хостирање е google page creator има голема слобода во креирањето и единствено што би можело да смета е што адресата ќе ви биде http://yoursitename.googlepages.com ама пак затоа е бесплатно.
   
 18. Amazonce

  Amazonce
  Intern

  19
  0
  2 Мај 2007
  ovaa tema preminuva od iskustva vo free hosting :) lol porano neka otovrat tema za free hosting... hm... poveke preporacuvam da koristete plateni serveri barem znaete deka ke imate dobar server ovie sto ti se free nogu se ograniceni i nemate dovolna sloboda vo hostiranje... btw eve vi eden dobar free hosting www.filefarmer.com :) pozdrav
   
 19. sojic

  sojic
  Intern

  435
  23
  29 Април 2007
  Еве еден од мене http://www.awardspace.com/ Добро е што може да хостираш платени домаини.
   
 20. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Тоа и јас си го помислив, ама ај.. :chudenje:
  Барав искуства не hosting providers..
  :eek:fftopic:
   
 21. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  Платен не платен сепак е искуство во врска со web hosting...


  А инаку allfreehost.net не постои веќе, а заедно со него и мојата страна која ја работев речиси месец дена...
  Никогаш во мојот живот повеќе нема да користам free web hosting...

  :eek:besen:
   
 22. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  65
  1 Март 2007
  Жал ми е :(

  Зборот ми беше, искуства со хостинг, не само линк до хостинг провајдерот :) Не е важно дали се платени или не.
   
 23. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  nemam dosega hostirano moja strana na nekoj server kako mkhost,donevserver...Imam instalirano Apache Xampp server na Windows XP i funcionirase odlicno.
   
 24. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,621
  158
  11 Април 2007
  Машко
  donevserver како што разбрав не хостираат повеќе...
  Ќе чекаат да им истече рокот на веќе хостираните и ќе го затворат..
   
 25. jpetrov

  jpetrov
  Intern

  136
  0
  19 Мај 2007
  Моја препорака наместо Xampp:

  http://www.wampserver.com/en/

  WAMP нуди одлична контрола врз целата конфигурација. Барем според мене. Комбинирај го со no-ip.org и ако си на ADSL имаш одличен 256kbps (upload) тест-сервер.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...