• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваши искуства со Сетек

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
303
606
херцажа
Во право е @Војвода дека користени/ отворени производи трговците имаат право да не ги вратат. Тоа што ги враќаат е само излегување во пресрет на потрошувачот, кој патем истиот ќе те руга на социјални мрежи. Малку иронично, нели?

Во врска со случајот што го опиша. Доколку самиот си го видел на лице место, било каква претставка до ДПИ ќе биде одбиена со прилог снимка од видео надзор каде производот е презентиран од страна на трговецот во твое присуство. А ти истиот си го прифатил за купопродажба.

Погледнете го атачментот 114644
Нема видео надзор во секој салон друже. Сеа шо праиме ? Последен пат кога купував ми го отворија ТВ, го пробавме и не ми дадоа да потпишам изјава и знам дека нема камери дуќанот.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.873
5.621
Сакаш да ми кажеш дека има салон Сет/Нептун/Анхоч без видео надзор. Е извини, ама не.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.855
4.939
Нема видео надзор во секој салон друже. Сеа шо праиме ? Последен пат кога купував ми го отворија ТВ, го пробавме и не ми дадоа да потпишам изјава и знам дека нема камери дуќанот.
Па искрено, не знам во која дупка си купувал телевизор, ама реномирани продажни салони имаат видео надзор. Можеби они се штитат со изјави, пример како Нептун.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.077
2.861
На секои два-три месеци истото прашање и истите заблуди. Продавачите заради добра волја и голема љубов ги враќале производите... Затоа и гаранциите ги кратат...

Како и да е,

Во кој рок може купен производ или услуга да се врати и под кои услови?

Секој производ (освен исклучоци одредени со Закон) може да биде вратен во рок од 15 (календарски) дена од денот на купување доколку истиот не е користен, по лични причини на потрошувачот (не му одговара бојата, изгледот, бројот/ големината и т.н.) со прикажување на фискална сметка или сметка парагон (на која стои називот на фирмата, името на производот, датум на купопродажбата, цена на производот и тоа да е потврдено со печат и потпис од овластено лице), и целосната амбалажа (пакување) со кое е купен производот. При враќање на производот потрошувачот може да одбере дали да му биде заменет производот со друг или да му бидат вратени парите.

Извор: Здружение на потрошувачите на Македонија Најчесто поставувани прашања
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.855
4.939
На секои два-три месеци истото прашање и истите заблуди. Продавачите заради добра волја и голема љубов ги враќале производите... Затоа и гаранциите ги кратат...

Како и да е,

Во кој рок може купен производ или услуга да се врати и под кои услови?

Секој производ (освен исклучоци одредени со Закон) може да биде вратен во рок од 15 (календарски) дена од денот на купување доколку истиот не е користен, по лични причини на потрошувачот (не му одговара бојата, изгледот, бројот/ големината и т.н.) со прикажување на фискална сметка или сметка парагон (на која стои називот на фирмата, името на производот, датум на купопродажбата, цена на производот и тоа да е потврдено со печат и потпис од овластено лице), и целосната амбалажа (пакување) со кое е купен производот. При враќање на производот потрошувачот може да одбере дали да му биде заменет производот со друг или да му бидат вратени парите.

Извор: Здружение на потрошувачите на Македонија Најчесто поставувани прашања
Читај го законот, а не текст од здружение. Овој извадок не е целосен/точен.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
303
606
херцажа
Читај го законот, а не текст од здружение. Овој извадок не е целосен/точен.
А друже ако ми продадат производ од излог со десетина кила гомна од муви избришани низ годините, по цена иста како за нов, шо праиме тогаш ? Нема да смеам да го вратам во првите 15 дена пошто немал фабрички пломби ?
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.077
2.861
Читај го законот, а не текст од здружение. Овој извадок не е целосен/точен.
Тоа здружение е линкувано на веб страната на Државен пазарен инспекторат.

Сакаш да кажеш дека лажат народ и си ги толкуваат законите како ќе им текне?

Па уште јасно и гласно го ставиле на нивната веб страна од 2015 година и ниеден правен субјект не се побунил 7 години и живеат со нивната грешка?
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.855
4.939
А друже ако ми продадат производ од излог со десетина кила гомна од муви избришани низ годините, по цена иста како за нов, шо праиме тогаш ? Нема да смеам да го вратам во првите 15 дена пошто немал фабрички пломби ?
Ако не ти бил презентиран, или ти бил продаден со недостатоци/мани, тогаш мора да го вратат.
Мислењето е автоматски споено:

Тоа здружение е линкувано на веб страната на Државен пазарен инспекторат.

Сакаш да кажеш дека лажат народ и си ги толкуваат законите како ќе им текне?

Па уште јасно и гласно го ставиле на нивната веб страна од 2015 година и ниеден правен субјект не се побунил 7 години и живеат со нивната грешка?

Од ДПИ ќе се водат по законот, а не тоа што е напишано на веб. Во прилог ти е законот, повели прочитај го. Твојот одговор е во член 50.
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
2.077
2.861
Од ДПИ ќе се водат по законот, а не тоа што е напишано на веб. Во прилог ти е законот, повели прочитај го. Твојот одговор е во член 50.


Ни ми одговори на прашањата, ниту има нешто во прилог. Еве го читам и законот и добивам само уште една потврда дека сум во право. Screenshot.jpg
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
303
606
херцажа
Во врска со случајот што го опиша. Доколку самиот си го видел на лице место, било каква претставка до ДПИ ќе биде одбиена со прилог снимка од видео надзор каде производот е презентиран од страна на трговецот во твое присуство. А ти истиот си го прифатил за купопродажба.
Значи нема да можам да го вратам оти сум се согласил да го отворат за да видиме да не е сол напраен у кутијата.

А ако не се согласам да го отворат и дома кога ќе го отворам тој е сол напраен ? Ќе ми речат епа друже одби да го провериме, ти си крив.

У првиот случај ќе ми речат епа друже се согласи да го отвориме сега нема враќање, ти си крив.

Сеа шо праиме ?
 
Последна промена:

EnergySaving

Intern
19 март 2017
20
42
Вака сега.
Вчера купив нов неотпакуван не проверен од нуту еден вработен бидејки го земав од главен магацин на сетек кај хемтекс.
Денеска прв пат го пуштив и како да ви кажам мониторот беше неисправен има црна линија а и бледа боја.
Во понеделник одам во сетек да ми ги вратат парите во спротивно ке биде жустро.
 

Атачменти

  • 20220703_004916.jpg
    14,6 MB · Прегледи: 93

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
303
606
херцажа
Вака сега.
Вчера купив нов неотпакуван не проверен од нуту еден вработен бидејки го земав од главен магацин на сетек кај хемтекс.
Денеска прв пат го пуштив и како да ви кажам мониторот беше неисправен има црна линија а и бледа боја.
Во понеделник одам во сетек да ми ги вратат парите во спротивно ке биде жустро.
Не се секирај има да ти го вратат и пајдушко да играат додека го враќаат.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.869
5.644
Ethermine
www.facebook.com
Вака сега.
Вчера купив нов неотпакуван не проверен од нуту еден вработен бидејки го земав од главен магацин на сетек кај хемтекс.
Денеска прв пат го пуштив и како да ви кажам мониторот беше неисправен има црна линија а и бледа боја.
Во понеделник одам во сетек да ми ги вратат парите во спротивно ке биде жустро.
Нека ти е со среќа овоа... Го сметаат како физичко оштетување.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.855
4.939
Овој дел го нема на вебот што го линкуваше, а многу важен бидејќи ги објаснува условите кои треба да бидат исполнети за да се изврши враќањето/замената на производ.
1656825322740.png

А тоа што си го подвлекол исто така има услов кој треба да се исполни за да имаш право да ти се вратат средствата.
1656825717208.png
Ни ми одговори на прашањата, ниту има нешто во прилог. Еве го читам и законот и добивам само уште една потврда дека сум во право.Погледнете го атачментот 114647

Значи купуваш фабрички затворен производ, одбиваш да го отворат на лице место и после некое време доаѓаш да рекламираш дека е скршен. Кој тука ќе ти поверува дека не си го скршил ти? За да се избегнат вакви ситуации, бидејќи се непријатни, скоро сите трговци инсистираат производот да биде проверен при продажба.
Значи нема да можам да го вратам оти сум се согласил да го отворат за да видиме да не е сол напраен у кутијата.

А ако не се согласам да го отворат и дома кога ќе го отворам тој е сол напраен ? Ќе ми речат епа друже одби да го провериме, ти си крив.

У првиот случај ќе ми речат епа друже се согласи да го отвориме сега нема враќање, ти си крив.

Сеа шо праиме ?
 

EnergySaving

Intern
19 март 2017
20
42
Нека ти е со среќа овоа... Го сметаат како физичко оштетување.
На мониторот не е одлепена ни налепницата што е во левиот агол и нормално дека е физички, софтерски сигурно не е.
Абе и на вештачења ке го праќам ако треба и ке кампувам пред најблискиот салон на сетек али правдата и моите пари ке си ги добијам.
Да се разбереме не ги кривам сетек сепак дечките не се во него
мониторот беше неотпакуван со асус оригинал трака и повторно не го пробаа пред мене бидејки не е од салон купен туку во салон е наплатен и ми дадоа лист да си го земам од магацин.
Али ако се сериозна фирма која претендира да стане број еден вакви работи мора да рефундираат.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.304
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
На мониторот не е одлепена ни налепницата што е во левиот агол и нормално дека е физички, софтерски сигурно не е.
Абе и на вештачења ке го праќам ако треба и ке кампувам пред најблискиот салон на сетек али правдата и моите пари ке си ги добијам.
Да се разбереме не ги кривам сетек сепак дечките не се во него
мониторот беше неотпакуван со асус оригинал трака и повторно не го пробаа пред мене бидејки не е од салон купен туку во салон е наплатен и ми дадоа лист да си го земам од магацин.
Али ако се сериозна фирма која претендира да стане број еден вакви работи мора да рефундираат.
Друже сериозно купи монитор по дупла цена од жирафа ? Сега сет ќе ти речат дека си го трескал од земја и ќе кинеш нерви со нив месец дена. Од сет се купува само тоалетна ама и тоа се проверува да не ти го дадат искористен.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.753
30.375
kalco.ru
Он се искара по форум, а не ни знае како ќе се заврши ситуацијата. Можда ќе ти го сменат. Ова што го пишуваш треба да стои одкако ќе пробаш да го смениш и нема да успееш...
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.304
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Он се искара по форум, а не ни знае како ќе се заврши ситуацијата. Можда ќе ти го сменат. Ова што го пишуваш треба да стои одкако ќе пробаш да го смениш и нема да успееш...
Јас не знам како тоа се нешто со сет проблеми се случуваат. Дефектот на мониторот од дечкото е физички, таков дефект е од пад а тоа значи дека некој има играно серва со мониторот во магацин. И после зашто купуваме од жирафа, па до сега којзнае колку нарачки имаме од таму, и освен заглавениот пиксел на вајкинг адвокатот, сите добивме производи спакувани за европски пазар целосно исправни и уредно спакувани. Од друга страна, секој втор пост за сет е жалби и поплаки.
 

EnergySaving

Intern
19 март 2017
20
42
Он се искара по форум, а не ни знае како ќе се заврши ситуацијата. Можда ќе ти го сменат. Ова што го пишуваш треба да стои одкако ќе пробаш да го смениш и нема да успееш...
Моето искуство со сет е дека уклучив неисправен монитор.
Не се искарав само си го кажав моето искуство.
Напоменав дека вработените од продажниот салон не можеле да знаат.
Читај малце друже
Друже сериозно купи монитор по дупла цена од жирафа ? Сега сет ќе ти речат дека си го трескал од земја и ќе кинеш нерви со нив месец дена. Од сет се купува само тоалетна ама и тоа се проверува да не ти го дадат искористен.
Е ајде де, си реков сетек какви такви изгледаат посериозно од гјирафа.Плус другар купи асус пред година ипол ама 60 хз немаше никаков проблем.
Мислев дека гјирафа ке се проблематични за сервис и слично.
Ке им дадам шанса на сетек можеби ке бидат коректни, ако бидат дефинитивно повторно ке го кажам моето искиство и со тоа
 
Последна промена:

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2.314
3.304
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G Pro X Superlight white / Logitech G502 RGB / Deskpad Corsair MM350 PRO XL
Keyboard
ROG STRIX SCOPE NX TKL Moonlight white
Audio
Logitech Z625 2.1 THX Speaker / Logitech G335 White
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 11 x64
Времето ќе покаже...
Јас незнам што чекаш земи најрачај искрши дома нарачката и почни да се жалиш на форумов, дека нема смисла само од анхоч и сет да се жалиме. Башка фискални ово оно знаеш !!!!
 
  • Хаха
Реакции: thrw

EnergySaving

Intern
19 март 2017
20
42
Инаку денеска бев во сервисот дечките беа беспрекорно фини и коректни иако имаше мала збрка со гаранцијата бидејки ми ја бараа а не ми ја дадоа кога купив.При подигање ми кажаа дека имало во кутијата интернационална.
Си средија и тоа па го прегледаа мониторот за 1 минита проценија дека е фабрички таков или при транспорт али битно не од мене.
Ми дадоа потврда со која можам да побарам поврат на сумата или замена за друг монитор во продажниот салон кај што го купив.
Искрено сум презадоволен од коректноста на луѓето поготово од тие во сервис.
Тоа што се плашев дека ке купам расипан монитор ми се случи но не по вина на СЕТЕК бидејки морам да напоменам дека од сетек не можеле да знаат дека е расипан бидејки кутијата беше неотворена со сигурност.Со други зборови јас си бев малер ми се погоди расипан.

Со мене Сетек беа доста коректни и морам да ги пофалам тука пред сите.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.153
1.816
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
giphy.gif
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
248
131
Ми досади вечерва и земав да истражувам по сајтови на продавници да видам што има ново и ме удри шок. Си викам што е работата кога гледам дека цената во портокалово е поголема од обичната. Проверив неколку пати да не ми се причинува и на крај сфатив дека вакви попусти има само во Сетек. Screenshot_20220714_032849_com.android.chrome.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.439
Мислења
901.077
Членови
32.158
Огласи
525
Најнов член
Wanderer385
На врв Дно