• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваши искуства со Сетек

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.494
1.330
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Одамна немав купувано од Сетек, па нарачав и платив онлајн бојлер за бања. Уште истиот ден ми се јавија дека ќе го испорачаат нареден ден ако ми одговара, до влез, а ако имам потреба можам и да доплатам на лице место за качување до стан.

Ми го испорачаа нареден ден, до лифт, со претходна нивна проверка на бојлерот дали има физички оштетувања од транспорт.

Позитивно искуство за целиот нивен процес од купување до испорака.

П.С. негативно искуство со вработените во нивниот салон пред неколку месеци, кога им реков да ми измерат димензијата од држачот до горе, за истиот бојлер. Им кажувам колку ми е моменталната висина, им кажувам дека по спецификација од сајтот на производителот, за 1 цм не одговара. На високо обесен бојлер, мереа и ме убедуваа дека ми е таман димензијата.
Пред некој ден го купив (единствен што најдов без греач во вода), со намера да сменам начинот на прикачување за да го сместам на постоечките држачи... Да, во право бев, за 1цм не одговара димензијата.
 
Последна промена:

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Ова може да се класифицира како вистински сетек пост, Саем на Информатичка Технологија Технологија, еквивалентно на RIP in peace, јао мајче зoшто вака бе, абе до каде вака бе ало
Сетекци или ја читаат темава, или се нашол некој од мајка роден па им кажал да си исправат :ROFLMAO:
Значи Десктоп Конфигурација сега спаѓа у Лаптопи и опрема XDDD
 

Атачменти

 • este.jpg
  este.jpg
  401,7 KB · Прегледи: 88
Последна промена:

hehexd

Gaining Experience
18 септември 2019
156
237
Може директен линк? Се чуствувам авантуристички
Не се мачи, имаше овде член што купи графички од дуќан со згрешена цена и со издадена фискална па ништо не направи, така да ако мислиш дека ќе им купиш звучници за 5 денари мало сутра
 
Последна промена:

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Не се мачи, имаше овде член што купи графички од дуќан со згрешена цена и со издадена фискална па ништо не направи, така да ако мислиш дека ќе им купиш звучници за 5 денари мало сутра
Има интересни попусти. Цабе се радувам?
Мислењето е автоматски споено:

Втф? Нешто ептен зезнале работа надлежниве за сајтот.
 

Атачменти

 • Screenshot_20220516_192613_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_20220516_192613_com.android.chrome.jpg
  316,9 KB · Прегледи: 68
 • Screenshot_20220516_192539_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_20220516_192539_com.android.chrome.jpg
  314,6 KB · Прегледи: 71
 • Screenshot_20220516_192628_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_20220516_192628_com.android.chrome.jpg
  311,2 KB · Прегледи: 63
 • Screenshot_20220516_192659_com.android.chrome.jpg
  Screenshot_20220516_192659_com.android.chrome.jpg
  306,9 KB · Прегледи: 68

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.946
5.733
Пробај јави се, ке ти кажат дека ги немаат на лагер, дека се оштетени или слично. :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Пролистај назад у темава, ќе најдеш искуства од типот како член им вика сакам да го купам овој маус и продавачот му вика го немаме тој, а маусот стои на полица позади продавачот и членот му вика ене го го гледам стои онаму. Му викаат аа не тоа празна кутија е го немаме. Ако не му е денот на продавачот или му текнало дека не може да купиш не ти го продава. Ова е само еден од примерите што ми текнуваат моментално, така да види со кој си фаќаш работа, уствари не си фаќај воопшто :)
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.926
2.887
Скопје
Пролистај назад у темава, ќе најдеш искуства од типот како член им вика сакам да го купам овој маус и продавачот му вика го немаме тој, а маусот стои на полица позади продавачот и членот му вика ене го го гледам стои онаму. Му викаат аа не тоа празна кутија е го немаме. Ако не му е денот на продавачот или му текнало дека не може да купиш не ти го продава. Ова е само еден од примерите што ми текнуваат моментално, така да види со кој си фаќаш работа, уствари не си фаќај воопшто :)
И сосема сериозно сфатете го ова - не претерува никој со изразување незадоволство и лаже за искуствата.. Стварно недопустиви киксови прават вработените ( Леле ко ќе ми текне нов монитор купувам - го тресна од земја незадоволен дека сакам да го тестирам заглавени пиксли ):mad:
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
А што се случува ако ставиш во корпа и направиш checkout?
Сега ќе средам. Истото и кај мене се случува.
Мислењето е автоматски споено:

И сосема сериозно сфатете го ова - не претерува никој со изразување незадоволство и лаже за искуствата.. Стварно недопустиви киксови прават вработените ( Леле ко ќе ми текне нов монитор купувам - го тресна од земја незадоволен дека сакам да го тестирам заглавени пиксли ):mad:
После ќе рече брат ти го зезна мониторот. Си беше бомбона пред да го користиш. Сетек не знае за фабрички дефекти. Се дешава ретко но треба да се биде претпазлив. Многу се дујат. Да беше обратно ќе беше интересно. Треба да се стават во чевлите на купувачот.
Мислењето е автоматски споено:

Предн

После то нема да се фер со потрошувачот.
И сега не е нешо фер ама проаѓа
Мислењето е автоматски споено:

Расположен сум да споделам негативно искуство. Одам да си земам адаптер од 3.5" на 5.1/4" за флопито. Наоѓам адаптер и им кажувам на тие во салонот гтц (кај холидеј ин) каде што сум им најомилен. Вториот адаптер е тој што ми требаше, првиот е тој што ми го дадоа. Сега флопито ми зјае како во дупка и плус е длабоко внатре во кукиштето за 2 сантима. Не сум јад крив што ставиле таква слика. Мислам дека сум се жалел за ова претхпдно ама не сум сигурен. Screenshot_20220516_221446_com.android.chrome.jpg Screenshot_20220516_221430_com.android.chrome.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Топ
Screenshot_20220516_224115_com.android.chrome.jpg Screenshot_20220516_224122_com.android.chrome.jpg
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.146
6.134
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Не сум регистриран, сеуште. Сега ќе средам. Што се случува кај тебе?
Ништо не се случува зашто ме мрзеше да проверам, ама ете фала што ти провери, за жал најдосадната варијанта испадна - нема на залиха..
 

Sparkplug folf

Gaining Experience
5 јануари 2021
250
133
Ништо не се случува зашто ме мрзеше да проверам, ама ете фала што ти провери, за жал најдосадната варијанта испадна - нема на залиха..

Боље тоа него да доплатував. Среќава денеска нешто не работе. Бев спремен одма бизнис, со 1000ка можев се да купам со огромен профит. Би зел една од тие скајп камерите ахахахаха
 

NikacXMKD

Gaining Experience
7 јули 2010
368
362
NikacXMKD's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5800x / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS STRIX B550-F
Storage
Seagate 2TB/ WD BLUE 1TB / SAMSUNG 850 EVO 256GB
PSU
Bequiet! Straight Power 11 750w 80 plus Platinum
RAM
HyperX Predator RGB 64GB 3600Mhz
Video card
GIGABYTE RTX 3070 Gaming OC
Case
NZXT H510 ELITE
Mouse
LOGITECH G502 PROTEUS SPECTRUM
Keyboard
G.SKILL KM570
Audio
RAZER KRAKEN 7.1 V2
Monitor
Alienware 25 AW2521HF
OS
Windows 10
Ова го постирав у друг наслов, али таманка е за тука, чисто информативно.

На кратко ќе се навратам на една дешавка у легендарните сетек - сЕ оД тЕхНиКа.
Ноември 2017та купив прв во МК i7 8700k за 26 илјадарки од кај нив, на скроз нов пц билд, со водено ладење и супер хај енд делови, но процесорот од нигде никаде си рикна после 6 месеци. Викам ај се дешава, веројатноста да се деси е една у катаљон, али ништо не ме чуди од сетек. Идам да го однесам у сервис кај нив цело куќиште, утврдуваат дека процесорот е рикнат и дека ми е под гаранција, дечките доле ми викаат еве ти лист за замена со нов, оди си горе и свиркај си и уживај си.
Арно ама, фините моми на шалтер ми викаат и цитирам: "да, имаме на залиха, повелете ставете потпис тука и тоа ќе биде дополнителни 3.000 ДЕНАРИ бидејќи процесорот сте го купиле по цена од 26 илјади на промоција со клуб картичка, а сега е покачена на 29 илјади".
Ја гледав бледо мислев ме дупи нешто, почнав да се смеам, викам дај не ме ребри жити се многу е рано во денот за ова, па дојде едно бате од позади да ми објасни како политиката за замена на производ не ме иззема мене од одговорноста дека може дошло до квар на делот ради моја кривица.
Ме напнаа, па после 10 минути карање со некое татино менаџерче у салонот на рузвелтова, ми удрија печат на документот и ми го дадоа процесорот, без да им доплатам нормално.
На прашање дали ако процесорот поевтинел у меѓу време, они би ми дале нов процесор плус би ми вратиле назад 3.000 денари, добив само насмевка без одговор.
И такви ти работи....
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
Ова го постирав у друг наслов, али таманка е за тука, чисто информативно.

На кратко ќе се навратам на една дешавка у легендарните сетек - сЕ оД тЕхНиКа.
Ноември 2017та купив прв во МК i7 8700k за 26 илјадарки од кај нив, на скроз нов пц билд, со водено ладење и супер хај енд делови, но процесорот од нигде никаде си рикна после 6 месеци. Викам ај се дешава, веројатноста да се деси е една у катаљон, али ништо не ме чуди од сетек. Идам да го однесам у сервис кај нив цело куќиште, утврдуваат дека процесорот е рикнат и дека ми е под гаранција, дечките доле ми викаат еве ти лист за замена со нов, оди си горе и свиркај си и уживај си.
Арно ама, фините моми на шалтер ми викаат и цитирам: "да, имаме на залиха, повелете ставете потпис тука и тоа ќе биде дополнителни 3.000 ДЕНАРИ бидејќи процесорот сте го купиле по цена од 26 илјади на промоција со клуб картичка, а сега е покачена на 29 илјади".
Ја гледав бледо мислев ме дупи нешто, почнав да се смеам, викам дај не ме ребри жити се многу е рано во денот за ова, па дојде едно бате од позади да ми објасни како политиката за замена на производ не ме иззема мене од одговорноста дека може дошло до квар на делот ради моја кривица.
Ме напнаа, па после 10 минути карање со некое татино менаџерче у салонот на рузвелтова, ми удрија печат на документот и ми го дадоа процесорот, без да им доплатам нормално.
На прашање дали ако процесорот поевтинел у меѓу време, они би ми дале нов процесор плус би ми вратиле назад 3.000 денари, добив само насмевка без одговор.
И такви ти работи....
Човек денес треба да е гад, особено со такви подли типови што демнат да те ебнат.
Е сега работата е кој може да е гад, кој не може....
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.678
2.198
Неготино
Убаво викав од Сетек пенкало не, не па нешто друго.

Мајка ми готви во летна кујна, имаше еден вентилатор постар од мене, па цркна. Океј викам ај да видам што како има, не треба којзнае каков специјален да е, доволно е да дува. Гледам ваму таму, на крај ЅТ вентилатор во сетек 800 денари. Добро.
Отварам, гледам го има на рузвелтова и во Кавадарци. Еј супер викам го има у Кавадарци, 36 степени палам скутер одам за Кавадарци.
Влегувам у салон, 6 души внатре сите се вртат накај врата мислиш ќе се тепат. Здраво здраво .. вентилаторов гледам го имате тука?
Ах да, го има, пред нова година ни се донесени ама друже сокршени се сите, нема ниту еден здрав, така ни ги донесоа. И ја тука си викам абе мајка му стара, па тргнете ги од сајт бе, пишете дека воопшто немате уат д фак.
Добро викам фала, отидов спроти сетек у Техномаркет, си земав 700 денари поскап и завршена работа.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
375
719
херцажа
Убаво викав од Сетек пенкало не, не па нешто друго.

Мајка ми готви во летна кујна, имаше еден вентилатор постар од мене, па цркна. Океј викам ај да видам што како има, не треба којзнае каков специјален да е, доволно е да дува. Гледам ваму таму, на крај ЅТ вентилатор во сетек 800 денари. Добро.
Отварам, гледам го има на рузвелтова и во Кавадарци. Еј супер викам го има у Кавадарци, 36 степени палам скутер одам за Кавадарци.
Влегувам у салон, 6 души внатре сите се вртат накај врата мислиш ќе се тепат. Здраво здраво .. вентилаторов гледам го имате тука?
Ах да, го има, пред нова година ни се донесени ама друже сокршени се сите, нема ниту еден здрав, така ни ги донесоа. И ја тука си викам абе мајка му стара, па тргнете ги од сајт бе, пишете дека воопшто немате уат д фак.
Добро викам фала, отидов спроти сетек у Техномаркет, си земав 700 денари поскап и завршена работа.
Вработените у сетек те гледаат како душман кога влегуваш затоа шо си им го пореметил мирот или си ги прекинал у муабетот, па сега треба со тебе да се замараат. Има голема шанса да одлучиле да не ти дадат, истото и мене ми го имаат речено за вентилатори минатото лето влегов и ме гледаа како душман кога спомнав вентилатор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
И ја тука си викам абе мајка му стара, па тргнете ги од сајт бе, пишете дека воопшто немате уат д фак.
Добро викам фала,
Па речи им нив: абе волови :LOL: тргнете ги од сајт и извадете ги од продавница!

Според закон мораат да имаат посебен магацин за оштетена роба кој нема да биде малопродажен магацин и сајтот нема да гледа во него. Во малопродажниот магацин НЕ СМЕАТ да имаат оштетена роба и да декларираат цена за нив.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.996
6.103
Скопје
www.facebook.com
Па речи им нив: абе волови :LOL: тргнете ги од сајт и извадете ги од продавница!

Според закон мораат да имаат посебен магацин за оштетена роба кој нема да биде малопродажен магацин и сајтот нема да гледа во него. Во малопродажниот магацин НЕ СМЕАТ да имаат оштетена роба и да декларираат цена за нив.
Ти да не земаш плата редовно и да не си доволно платен за твојот труд би се замарал тоа да го стореш?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.575
13.046
Ти да не земаш плата редовно и да не си доволно платен за твојот труд би се замарал тоа да го стореш?
Тоа е нерелевантно. Според стандардниот договор за работни односи, обврска на секој вработен е да се грижи за угледот и безбедноста на својата компанија. Ако не си доволно платен повели најди друга работа, не биди теле, не е добро ни за тебе, ни за фирмата ни за купувачот.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.172
11.921
Скопје
androgaming.com
Ти да не земаш плата редовно и да не си доволно платен за твојот труд би се замарал тоа да го стореш?

Да зошто не сум ѓубре од човек.

Што значи сите на минималец (а сет продавачите не се) треба да забушаваат на работа?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.827
Мислења
911.169
Членови
32.568
Огласи
797
Најнов член
lazaro
На врв Дно