1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваши искуства со Инет

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од toshex, 23 Мај 2019.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,137
  4,250
  18 Септември 2013
  Машко
  Бидејќи не најдов ваква тема и подфорум за ИНЕТ се надевам Админите/Модераторите ќе креираат подфорум и ќе ја сместат темава во него.

  Овде да споделуваме искуства со ИНЕТ кои се застапници на Леново брендот и овластен сервисер во МК за истите.

  Корисно да се знае за сите кои имаат Леново (IdeaPad, ThinkPad...) лаптопи кои подложат на локална или интернационална гаранција.

  Веб Страница: INet » Excellence in technology
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,137
  4,250
  18 Септември 2013
  Машко
  Еве ќе споделам мое искуство:

  До сега имам однесено 3 модели на ThinkPad кои биле под гаранција на сервис, и секогаш се биле професионални и брзи.

  Само во еден случај лаптопот повторно го појави проблемот во рок од недела откако беше однесен на сервис, и секако повторно го примија и брзо го средија проблемот.

  У најголем дел од случаите директно мењаат делови со нови ако е уредот под гаранција, и истите ги добиваат ептен брзо (по DHL од официјални канали) и со тоа самиот сервис е брз.

  Техничарите и сервисерите, како и персоналот кој работи на рецепција секогаш биле учтиви.

  Последна случка беше оставањето на мојот X1 Yoga 3-та генерација, купен пред помалку од година дена. Ради некоја причина ми откажа SSD (лаптопот заглавуваше на лого при бутирање, и после 20 минути појавуваше M.2 грешка). Пошо веќе го оставив на сервис се пожалив и на тракпоинтот на мојот модел кој често знаеше да мрда сам од себе повеќе од шо треба при рекалибрација, и при секое менување од таблет мод во десктоп мод мрдаше као луд. Го траев ова ама веќе коа го оставам на сервис лаптопот (кој е под интернационална accidental damage гаранција) им напоменав дека сакам и тоа да се среди.

  Лаптопот го оставив претходниот четврток, у меѓувреме си добивам мејлови со апдејти за акции кои ги превземаат ИНЕТ (нарачка на ССД, тастатура) и за ете само недела дена јас го добив мојот лаптоп со пременети тастатура (со тракпоинт), цела маска околу тастатурата (имаше дури и заштитна пластична фолија - техничарот рече дека веројатно немале на лагер само тастатури па пратиле цела горна маска заедно со тастатури), со променето ССД и реинсталиран оперативен систем.

  Тракпоинтот видно подобро се понаша сега, ССД-то е ист NVME модел као и претходниот, со ист капацитет. Лаптопот нема додатни оштетувања као гребаници или било шо шо би укажало на невнимавање при сервисирање.

  Се на се како и секогаш чиста 10ка.

  Сите мои искуства се биле до сега со лаптопи кои се под гаранција, така што не можам да коментирам за сега за сервис и цени кога не е лаптопот под гаранција. Mојот најдобар другар ги пофали за средување на лаптоп кој е вон гаранција, но тоа не е мое искуство така што нека споделат други членови ако имале лично такво. Ова се мои искуства па не можам да гарантирам и зборам за туѓите.

  За сите лаптопи до сега (а и за овој планирам) имам надоградувано гаранција пред да ми истече првичната, и тој процес секогаш бил без проблеми.
   
  CBB_6, The-spiki, null_ptr и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  845
  1,107
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Јас ThinkPad-от го земав од кај нив, до сега супер задоволен, се на време и како што треба. Единствено е што паркинг тешко се наоѓа на тол дел.
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Промена на нова матична плоча за 7 работни дена. Целосен сервисен налог со сите можни детали, кога е дијагностициран проблемот, кога е нарачана плочата, кога е стигната, кога е монтирана, кога е тестирано и како е тестирано. До секунда.
   
 5. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Имам чувство дека темата ќе остане на малце мислења и ќе се пишуваат чат-пат позитивни искуства.

  За разлика од темата за сет :)
   
 6. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  205
  127
  25 Февруари 2017
  Машко
  Дали има некој искуство со набавка на лаптоп од кај овие кој го немаат на сајтот (залиха)? Станува збор за модел кој го нудат но не сите конфигурации, само неколку имаат. Дали имал некој искуство со набавка? Дали воопшто може, колку време чекал, процедура итн итн.

  Благодарам однапред. :)
   
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  641
  596
  2 Јануари 2015
  Машко
  А нив да ги прашаш наместо нас?

  Јас земав монитор пред некој ден. Само пофални зборови.
   
  На martin17 и shooter им се допаѓа ова.
 8. TexasUS

  TexasUS
  Gaining Experience

  205
  127
  25 Февруари 2017
  Машко
  Секако дека ќе бидат прашани. А тука прашав бидејќи и името на темата е ,,ваши искуства". :)
   
 9. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  239
  195
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Зошто сајтот им е на англиски? *делумно
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,125
  12,629
  23 Јануари 2008
  Манга
  Го мавнале од некаде и не го допревеле. :)
   
  zdravkovskii, Jovan2389 и на Aowek им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...