• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваши фотографии со дрон

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,200
931
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
Нели е забрането летање и снимање со дрон кај нас ?
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,658
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Не бе. Од каде ова?
Операторот на воздухоплов планираните активности треба да ги најавува во Агенцијата минимум 24 часа пред започнување на истите каде што јасно ќе бидат прецизирани:

– место и време на започнување и завршување со операциите,
– радиус на вршење на операциите означени на соодветна скица,
– максимална висина на операции,
– назив на правното лице или име и презиме на физичкото лице и број на овластувањето од страна на Агенцијата,
– име и презиме на пилотот на воздухопловот без екипаж и број на дозвола,
– контакт телефон на кој Агенцијата и/или надлежата контрола на летање ќе можат да издадат итна и неодложна наредба за приземјување на воздухопловот доколку проценат дека може да дојде до загрозување на безбедноста во воздушниот сообраќај.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,816
3,169
Операторот на воздухоплов планираните активности треба да ги најавува во Агенцијата минимум 24 часа пред започнување на истите каде што јасно ќе бидат прецизирани:

– место и време на започнување и завршување со операциите,
– радиус на вршење на операциите означени на соодветна скица,
– максимална висина на операции,
– назив на правното лице или име и презиме на физичкото лице и број на овластувањето од страна на Агенцијата,
– име и презиме на пилотот на воздухопловот без екипаж и број на дозвола,
– контакт телефон на кој Агенцијата и/или надлежата контрола на летање ќе можат да издадат итна и неодложна наредба за приземјување на воздухопловот доколку проценат дека може да дојде до загрозување на безбедноста во воздушниот сообраќај.

Да, тие се регулативите, и ако нема некоја измена важат за дронови над 500 грама. Прашањето ми беше од каде ова дека е забрането летање и снимање.
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
586
891
Скопје
@filipkir ако е изводливо и немаш ништо против, може ли една снимка од новиот мост кај Ќерамидница, да видиме до каде се со проектот и дали ќе дочекаме да го пуштат?

До кокошарникот на Баба Мулон се, судејќи по сликава ццц, каков епик фејл проект
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,133
1,746
Скопје
Нели е забрането летање и снимање со дрон кај нас ?
Забрането е да се лета само во NFZ (No flight zone) зоните во МК, а тие во Скопје се: Аеродромот и Стадионот. Освен тие две места можеш да леташ кај сакаш низ Скопје. Нема никаква забрана.
Мислењето е автоматски споено:

@filipkir Спичи го на Водно или негде СЦГ да го фатиш снегчево
Прејак ветар имаше денеска за да правам било какви далечни летови.
 

boksata

Gaining Experience
27 декември 2017
338
462
Забрането е да се лета само во NFZ (No flight zone) зоните во МК, а тие во Скопје се: Аеродромот и Стадионот. Освен тие две места можеш да леташ кај сакаш низ Скопје. Нема никаква забрана.
Мислењето е автоматски споено:


Прејак ветар имаше денеска за да правам било какви далечни летови.
I vlada i sobranie
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
255
495
Операторот на воздухоплов планираните активности треба да ги најавува во Агенцијата минимум 24 часа пред започнување на истите каде што јасно ќе бидат прецизирани:

– место и време на започнување и завршување со операциите,
– радиус на вршење на операциите означени на соодветна скица,
– максимална висина на операции,
– назив на правното лице или име и презиме на физичкото лице и број на овластувањето од страна на Агенцијата,
– име и презиме на пилотот на воздухопловот без екипаж и број на дозвола,
– контакт телефон на кој Агенцијата и/или надлежата контрола на летање ќе можат да издадат итна и неодложна наредба за приземјување на воздухопловот доколку проценат дека може да дојде до загрозување на безбедноста во воздушниот сообраќај.
За параглајдинг од Водно ова мора
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,133
1,746
Скопје
Збир на ноќни слики фотографирани со Mavic Air 2 за време на една ноќ кога немаше ветер. Ако има ветер, долгата експозиција со овој дрон не е можна.
Ако има и други летачи на дрон би ги замолил и тие да објават некое свое фотографско (или видео) дело :)

default.jpg

default.jpg
default.jpg
default.jpg
default.jpg
default.jpg
default.jpg
default.jpg
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Тема во која не можам да постирам :( :( :(
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,483
1,621
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Требаше да ги фатиш тие што загадуваат :)
За време на вчерашниот загаден/маглив ден летав од Горно Лисиче па се до Карпош 2 (снимено со Mavic Air 2)

Ако уловиш и некој загадувач би било одлично.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,133
1,746
Скопје
Ова не е многу голем домет некако?
Порано можев и да идам и по 8,2 километра во еден правец, ама сега после 100 батериски циклуси највеќе што можам безбедно да идам во еден правец се 7,5 - 7,7 километра. Заради безбедност, волку далеку летам само кога ветерот е преслаб. Штета само за нашево Скопје, кога нема ветар загадувањето е стално енормно големо и затоа скоро сите мои Long range летови се снимени за време на силен смог.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Хејтери ќе речат дека не е сликано со дрон и дека Брус очајнички се труди да постира во темава! И во право ќе бидат :( :( :(


Crossroad by Ratko Dodevski, on Flickr
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје
Хејтери ќе речат дека не е сликано со дрон и дека Брус очајнички се труди да постира во темава! И во право ќе бидат :( :( :(


Crossroad by Ratko Dodevski, on Flickr
Добро а што бидна со дронот наградата ? Не сум во тек ? Зарем пак не те извлекоа :sneaky:
Иначе фоткава си е стакло (y)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,421
13,493
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Добро а што бидна со дронот наградата ? Не сум во тек ? Зарем пак не те извлекоа :sneaky:
Иначе фоткава си е стакло (y)
Screenshot 2022-01-05 at 10.09.07.png
Што би рекле старите, долга е нивата за орање... има уште многу да гивавејот.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,085
Мислења
877,268
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно