Ваши фотографии со дрон

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,771
3,083
Бидејќи гледам во темата за фотографии со мобилен последно се постираат фотографии со дрон, а и многу членови на форумов имаат дронови и прават сосем солидни фотографии, нека има и ваква тема.

I am not a stickler for rules, така да ќе му го украдам постот на @Fatal1ty_ од темата за фотографии и ќе ископирам дел од истите, се надевам е океј.

1. Поставете ја фотографијата на www.flickr.com или сличен сервис каде фотографијата нема да изгуби квалитет (не ја поставувајте во attachment)
2. Локација (каде е направена фотографијата град, држава, област...)
3. Инфо за дронот (наведете модел на дронот со кој е направена фотографијата)
4. Незадолжително наведете дали е едитирана фотографијата, и со кој софтвер

И да ја почнам темава, еве две од мене. Двете се фотографирани околу Градиште, Охрид, едната е од пред неколку дена, другата е од зимата. Фотографирано е со DJI Phantom 3 Pro, па се обработени со VSCO набрзинка за да одат на Instagram.

vikomkd

Gaining Experience
9 август 2015
45
198
Skopje,Aerodrom
vikomkd's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600 @3.7Ghz w/ Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB-350M-gaming 3
Storage
Kingston UV500 240gb 2x 1TB Western Digital Blue
PSU
Enigma G2 650W
RAM
16GB DDR4
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 8gb G1 gaming
Case
SAMA Inpower Canty III
OS
Windows 10
Плажа Оревче Охрид. Сликано со DJI Mini 2 без едит.
DJI_0277 by Viktor Ivanovski, on Flickr

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Дечки, јас го продадов мојот Mavic Air 2, но по неколку месеци сватив дека направив грешка и си го купив повторно од истиот човек кој за тие неколку месеци го летал едвај 10 пати :) Па решив овдека да ги споделувам моите фотки сликани со него.
Сликиве се сликани на Кањонот Матка, а дронот е полетан од Ѓорче Петров на 6 Км оддалеченост. Сликите се едитирани во Фотошоп за да се намали видливоста на Скопскиот смог (Dehaze)

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,591
4,130
Летање 6км во правец воопшто не е за фалење и е тотално неодговорно.

Првиот инцидент кога и ако се случи поради ваква глупост ќе ги затегне правилата за беспилотни летала, па сите ќе го јадат ни криви ни должни.

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Мала компилација на ноќни дронски фотки сликани со Mavic Air 2 низ различни делови од Скопје.

Прекрасни фотки - можеш видео да постираш овде ? Или линк од твое YТ видео така нешто ?

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Фала ти @Nikola100 . Ретко снимам видеа со дронов. Еве две видеа што ми се на мене поомилени.
Во првово видео летам над Скопје кое беше претходниот ден покриено со снег.

На второво видео летам надвор од Скопјево и одам према околните планини.

Ако има интерес ќе објавам уште неколку видеа кои ги имам на мојот Youtube канал.

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,126
2,719
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Фала ти @Nikola100 . Ретко снимам видеа со дронов. Еве две видеа што ми се на мене поомилени.

Ако има интерес ќе објавам уште неколку видеа кои ги имам на мојот Youtube канал.
Чудово кој range (домет) го има ? Вака од видеово делува ептен импресивно, малтене пола Скопје го прелета :)

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje

Дронот значи ѕвер , камерата исто ... Добра одлука што си го откупил назад .
Многу брз бе? Колку е брзината Едно 100км/ч ? 45К сабови - браво ... +1

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Чудово кој range (домет) го има ? Вака од видеово делува ептен импресивно, малтене пола Скопје го прелета :)
Чудово најдалеку што сум го летал било 8200 метра (во еден правец) доста ризичен маневар кој не би го советувал никој да го повтори :) Еве видео од тој лет:

Дронот значи ѕвер , камерата исто ... Добра одлука што си го откупил назад .
Многу брз бе? Колку е брзината Едно 100км/ч ? 45К сабови - браво ... +1
Фала. Дронов има најголема брзина од 68 Km/h, ама јас го летам со брзина од 40 Km/h бидејки со поспората брзинапотрошувачката на батерија е поекономична и помалце се загрева дронот.

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
За дронов е богу иза леџа, мора да молиш бога на враќање да не ти удре контра ветар и да те кочи. :D
Богами храбро.
Среќа што го знаев овој совет пред да го направам тој ризичен лет. Да не го знаев, ќе завршеше дронот принудно слетан без батерија во некоја нива :D

Еве едно панорамско видео снимено на 500м височина во еден од ретките денови кога Скопје не е загадено. Enjoy everyone.

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
809
435
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Ваљда со џипиес ќе си го најдеш ако не го отуѓи некој пред да дојдеш до него. :D
А ако ми слета на глава боље и да не дојде по него.

Како што кажа @smole погоре, крајно неодговорно е да се лета толку далеку поради милион причини, а плус забрането е со закон.

Пред да ме нападнете само да кажам дека имам неколку custom fpv дронови и се дружам со луѓе кои се во RC моделарство со години така да не зборам само колку да се каже нешто, туку од причина што знам каква беља може да биде ако некој од пропелерите удри во човек.

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
184
139
Чудово најдалеку што сум го летал било 8200 метра (во еден правец) доста ризичен маневар кој не би го советувал никој да го повтори :) Еве видео од тој лет:

Фала. Дронов има најголема брзина од 68 Km/h, ама јас го летам со брзина од 40 Km/h бидејки со поспората брзинапотрошувачката на батерија е поекономична и помалце се загрева дронот.
Што не ми е јасно, на овие 8200 метри ти цел лет го следиш на телефон кај иде?

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Што не ми е јасно, на овие 8200 метри ти цел лет го следиш на телефон кај иде?
Нормално дека го следам. Додека летам (Ова важи за било кој лет) очите ми се цело вперени во телефонот и контролерот. Кога се лета дрон, треба цело време да си сконцентриран на летот. Еднаш за малце ќе го слупав дронот во далеководни жици затоа што до мене дојдоа некои деца и ме умараа со нивните прашања.

Еве едно дронско видео од најголемите гробишта во Македонија - бутелските. Идејава за ова видео ми ја даде еден дронџија од странство кој го запознав на Youtube.

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Еве едно видео од ланската зима каде што дронот го летав према заснеженото Водно. Сеуште памтам како рацете ми смрзнаа тој ден додека го држев контролерот :D

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
Ќе направев повеќе фотки, ама набргу после фотографирањето на овие 3 фотографии почна да врне дожд и набрзински во спорт mode си го вратив дронот :D
Сликано со Mavic Air 2 во Ново Лисиче, Скопје.
DJI_0218.JPG DJI_0219.JPG DJI_0220.JPG

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1,127
1,690
Скопје
@filipkir ако е изводливо и немаш ништо против, може ли една снимка од новиот мост кај Ќерамидница, да видиме до каде се со проектот и дали ќе дочекаме да го пуштат?
Еве повели. Сликава е од пред една недела.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,299
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно