Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваши AI синтетизирани слики

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
134
245
За почеток праќам две мои, првата беше
God and devil playing poker in outer space, realistic
IMG_20220810_214845_419.jpg
E сеа, AI игра паметно, не го прикажува god и се поставува себе како god, па затоа следен обид беше
God and god playing poker in outer space, realistic

IMG_20220810_215157_264.jpg
Двете се направени со MidJourney
Што генериравте вие?
Дали го втурнавте ботот во незгодна ситуација?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
За почеток праќам две мои, првата беше
God and devil playing poker in outer space, realistic
Погледнете го атачментот 115678
E сеа, AI игра паметно, не го прикажува god и се поставува себе како god, па затоа следен обид беше
God and god playing poker in outer space, realistic

Погледнете го атачментот 115679
Двете се направени со MidJourney
Што генериравте вие?
Дали го втурнавте ботот во незгодна ситуација?

Ајде аирлија нова тема. Сега ко ќе навалат со фрактали од виршли и кобасици - крај нема да има...
Се само политика немојте да ставате - значи Се друго може (y)
(ја малце кринџ по обичај - не ми замерајте)
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
197
198
Куманово
Marko_a_demon_hunted_by_samuraidark_scenelavahdrcgi8k_post-pr_5bace3d1-6b83-463b-81a9-f9750d87...png Marko_Hell_huge_hall_flames_of_fire_huge_magical_tree_pagan_cer_e0474172-c477-43a6-9c10-6b98b6...png
Marko_istanbul_skylineaurora_in_the_skysnowhigh_octane_3d_ren_c84ab9c6-75c8-4b40-883c-031dd66d...png Marko_samuraikatanarealisticbamboohigh_detailrivergirl_9fbef08a-e105-47ae-a30e-721d349b0585.png
Marko_Shaman_in_the_Hoodoo_desert_by_Emil_Melmoth_Gustave_Dore__c375d88e-3213-4c31-a165-6faeb9...png
Marko_Young_Slavic_woman_beautiful_Polish_traditional_dress_hyp_8ea14499-e30d-40d8-8935-5bf2df...png Marko_alien_in_mecha_portrait8kfantastyultra_detailed3d_sculp_dc21c726-e17b-4a3e-bcea-9b75a11c...png
Marko_purple_character_portrait_of_purple_in_the_style_of_Charl_fc25b7ac-1216-4571-a8ef-f4cfd7...png

Портретите се 100% генерирани од страна на Midjourney и не е користена алатка за корекции.
a demon hunted by samurai,dark scene,lava,hdr,cgi,8k post-production,glow,photorealistic,unreal engine

Hell, huge hall, flames of fire, huge magical tree, pagan ceremony, tall towers in the distance, black angels hovering in a red sky, tortured souls, dark fantasy, by Greg Rutkowski and Thomas Kinkade, Trending on artstation. [Unreal Engine][4K HD Wallpaper]

istanbul skyline,aurora in the sky,snow,high octane 3d render,people walking

samurai,katana,realistic,bamboo,high detail,river,girl

Shaman in the Hoodoo desert by Emil Melmoth, Gustave Dore, Craig Mullins, yoji shinkawa,Luis Royo, zaha hadid, pete morbacher, Nekro XIII, Billelis, artstation, hyper detailed, high detail, photorealistic Octane render + , octane render, weta digital, ray trace, Unreal Engine, Zbrush, 3d sculpture, trending on artstation, CGsociety, trending on artist, beautifully lit, glow, cinematic, soft light, HDR, detailed, photorealistic, volumetric, intricate, high detail, realistic, cgi, photo-bash, 8k post-production, masterpiece, symmetric, ghost, luxury --ar 16:9

Young Slavic woman, beautiful, Polish traditional dress, hyper realistic, extremely detailed, flower crown, intricate, colorful, Alfonse Mucha style, cultural dress, torso shot, portrait

alien in mecha portrait,8k,fantasty,ultra detailed,3d sculpture

purple, character portrait of purple in the style of Charlie Bowater, Tom Bagshaw, and Waterhouse, lean face, symmetrical face, face by WLOP, face symmetry, cinematic lighting, beautiful, elegant, oil painting, cinematic, portrait, Raphaelite, headroom, headshot photograph, 8K, trending on artstation, by Daniel Gerhartz, WLOP, Artgerm :: watermark::-0.3 blurry::-0.3 cropped::-0.3 --ar 9:16
 
Последна промена:

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.257
1.441
Доста импресивна е последната слика, дефинитивно има поголема можност за нагодувања на промптови во Мидџурни, еве во Дали со последниот промпт какви слики ми даде.
Screenshot_2022-08-11-13-45-10-013_com.android.chrome.jpg
 

mrmarko4fun

Gaining Experience
26 јули 2017
197
198
Куманово
Доста импресивна е последната слика, дефинитивно има поголема можност за нагодувања на промптови во Мидџурни, еве во Дали со последниот промпт какви слики ми даде.
Проблемот со DALL-E е во тоа што генерира само 4:3 формат и не подржува параметри како и стилови. Midjourney има одлична веб апликација со многу функционалности ако се претплати, пребарување по тагови за своите креации, community feed каде може да се видат други креации и трендови со опција за bookmark, personal feed каде можат да се пратат специфични креатори, разни алатки како речник на зборови користени за генерирање, и најважното стилови од познати уметници, со пример како би изгледало.

Има и други open source алтернативи како Stable Diffusion (дискорд сервер) и Disco Diffusion (работи на GCP Google notebooks instance) но сеуште се во бета и треба многу повеќе предзнаење да се користи, сложена документација, конфиг фајлови со код и параметри за подесување. Позитивна страна е тоа што Disco Diffusion има опција за рендерирање на анимации, но рендерирањето трае долг период, сите фрејмови се експортираат во google drive и потоа можат да се обработат.


stylesmj.png
 
Последна промена:

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.619
3.151
Неготино
Ја врска неам што е ова, првпат слушам и уште не знам што е, не е лошо друг пат да се стави во вовед.
Сепак ќе ја следам темата, интересно делува.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Ја врска неам што е ова, првпат слушам и уште не знам што е, не е лошо друг пат да се стави во вовед.
Сепак ќе ја следам темата, интересно делува.
На вештачка интелегенција односно neural network му пишуваш опис и он ти генерира слики, моментално најпознати се DALL-E, Midjourney a и Artbreeder кој функционира малку поразлично ама поентата е таа - слики генерирани од вештачка интелегенција..
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
361
954
Скопје
Се уште чекам на Dall-E инвајтот... Во меѓувреме, Midjourney да се испроба.

Prompt 1: Skopje but it's 2099 and it looks futuristic with flying cars, detailed
1.png
2.png

Prompt 2: Skopje city in 2099 futuristic with Vodno in the background
3.png
4.png
Мислењето е автоматски споено:

Еве уште еден мал адишн

Prompt 3: Skopje but it's post apocalyptic and destroyed.
5.png
6.png

Prompt 4: Sketch of a computer by Leonardo Da Vinci (favorite one до сега)
7.png
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дали се обидело да напише „лава“ и „ајвар“ на етикетата од теглата? :LOL:
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
361
954
Скопје
Конечно стигна. :)

1660910070357.png

До сега само се обидов според "Tips" што ги дава Dall-E да генерирам слики.

1. A painting of Skopje City at night by Vincent van Gogh

A painting of Skopje City at night by Vincent van Gogh 1.png A painting of Skopje City at night by Vincent van Gogh 2.png

2. An oil painting portrait of a white Turkish Angora cat with brown eyes wearing medieval royal robes and an ornate crown

An oil painting portrait of a white Turkish Angora cat with brown eyes wearing medieval royal ...png
 

pipelin

*ੈ✩‧₊˚༺☆༻*ੈ✩‧₊˚
8 мај 2010
2.078
1.995
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
macOS
Да ажурирам темава, зошто не можам да го најдам каналот на дискорд?

Ве молам споделете некои сервиси каде што можам да генерирам неколку слики :)
 

supergamer

Gaining Experience
1 октомври 2022
157
187
Првпат слушам за ова, го пробав, стварно феноменална работа
Дали има некое вакво ама за adult слики?
 

R9Furyx

Intern
14 мај 2017
43
27
Пробајте и со овој.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.182
1.891
Скопје
Пробајте и со овој.
Не работи. Јавува еrror: This app can't run on your PC :(
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.305
6.429
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
Andrijan_Photorealistic_Skopje_brutalist_post_office_in_cyberpu_929050d0-52b5-45cd-bbe2-ef1db3...png

Скопје во алтернативен универзум на социјалистичка дистопија.

Сите слики на линковиве, мавнете поддршка ако ви се свиѓа :))

 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.182
1.891
Скопје
Не е мое дело, ама сепак решив да ја споделам сликава со вас бидејки ми беше интересна :) . Блаже Конески во 2070-та година.
IMG-4593.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.490
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно