• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваше мислење за дигиталец!

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Вака значи сакам да земам некое ново апаратче и како што пишува во насловот сакам ваше мислење во врска со овие апаратчиња што ги имам изберено како посолидни:
1. http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=12462&pq-locale=en_US
2. http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=12444&pq-locale=en_US
3. http://www.usa.canon.com/consumer/c...TechSpecsTabAct&fcategoryid=183&modelid=17479
 
M

Mr.Alien

Гостин
Мој пик е EASYSHARE Z8612 IS.
Се работи за суперзум модел, повеќе опции на располагање, особено за мануелно нагодување, поголем објектив од стандардните мали дигиталци (со тоа автоматски повеќе светло, детали, повисок квалитет на слика).
8 мегапиксели се сосема доволни - ти гарантирам подобра слика отколку другите при 10 мегапиксели, ама со минијатурен објектив.
Мегапикселите имаат значење само во поглед на димензиите на фотографијата. А луѓе се лажат токму на нив не ни знаејќи точно што значат мегапикселите, ниту зошто тоа им е битно.
Бирај го него, нема да зажалиш. а разгледај ја и понудата на Olympus - имаат неколку страшни superzoom модели.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Се согласувам со Mr.Alien и со апаратот и со зумот. Јас кога купував апарат гледав да е над 10 оптички зум, тоа ми беше почетна точка.

Овај ти го препорачувам јас, него го користам
http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=9/11920/131/10689&pq-locale=en_US

или брат му, малце поскап
http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=9/11920/131/11592&pq-locale=en_US

Двата се полупрофесионални. Нема да зажалиш во ниеден поглед.
 

Angel

Intern
21 април 2007
314
27
Се согласувам со Mr.Alien и со апаратот и со зумот. Јас кога купував апарат гледав да е над 10 оптички зум, тоа ми беше почетна точка.

Овај ти го препорачувам јас, него го користам
http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=9/11920/131/10689&pq-locale=en_US

или брат му, малце поскап
http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml?pq-path=9/11920/131/11592&pq-locale=en_US

Двата се полупрофесионални. Нема да зажалиш во ниеден поглед.
I dvata se daleku od poluprofesionalni, ama nema vrska. Moja preporaka e Fuji S serija, bilo koj model. I ne gledaj rezolucija, tuku golemina na objektivot. Toj go dava kvalitetot
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
666
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Se soglasuvam so Angel, ako baras kvalitet gledaj na goleminata na objektivot.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
Мој пик е EASYSHARE Z8612 IS.
Се работи за суперзум модел, повеќе опции на располагање, особено за мануелно нагодување, поголем објектив од стандардните мали дигиталци (со тоа автоматски повеќе светло, детали, повисок квалитет на слика).
8 мегапиксели се сосема доволни - ти гарантирам подобра слика отколку другите при 10 мегапиксели, ама со минијатурен објектив.
Мегапикселите имаат значење само во поглед на димензиите на фотографијата. А луѓе се лажат токму на нив не ни знаејќи точно што значат мегапикселите, ниту зошто тоа им е битно.
Бирај го него, нема да зажалиш. а разгледај ја и понудата на Olympus - имаат неколку страшни superzoom модели.
сум го пробал супер е
земи си го овој нема да зажалиш:bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Angel
Токму тоа го зборувам и јас - луѓето се палат на мегапиксели дури и не знаејќи ја нивната права улога. Чуле нешто, и мислат дека тоа е мерило за квалитет. Не сваќаат дека поголем објектив пропушта многу повеќе податоци на сензорот зад него, дека тие редовно имаат помал f број (однос помеѓу фокалната должина и отвореноста на објективот), што од своја страна овозможува повисоко ниво на светлина и ред други работи.
Суперзумот се категорија наменета за поскусни корисници и ентузијасти. DSLR се делат во категорија полупрофесионални и професионални.

@BSOD
Човекот не го спомна тој модел, што гледам дека е ОК како модел. Дали го има тука кај нас?
И дали моделиве ги гледал во некој дуќан?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
@BSOD
Човекот не го спомна тој модел, што гледам дека е ОК како модел. Дали го има тука кај нас?
И дали моделиве ги гледал во некој дуќан?
Не знам дали го има во MKD ама е солидно апаратче што е повеќе од доволно за секој што не се занимава професионално со фотографија.

А за чекор посериозно од тоа(без да навлегуваш во DSLR територија) нешто вакво е бомба:Lumix со 18x leica zoom/оптика, 10mpx itn
 
M

Mr.Alien

Гостин
И јас имам коњ за трка:(20x)[FONT=Sans_K] opti~ki zum [/FONT]
10[FONT=Sans_K].0[FONT=Sans_K] efektivni megapikseli
[/FONT][/FONT]
24[FONT=Sans_K] predefinirani modovi, [/FONT]
320x240[FONT=Sans_K] i 640x 480[FONT=Sans_K] pikseli, vo [/FONT]AVI[FONT=Sans_K] format.[/FONT][/FONT]

[FONT=Sans_K][/FONT]
[FONT=Sans_K]
[/FONT]
За цена обрати со во Olympus, Mikei, Камник.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Епа тој е по-професоинален Mr.Alien, поголем е(дефинитивно не е компактен како лумиксот), изгелда дека има мануал фокус, и може друг блиц да се стави. Што модел е овај иначе?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Значи вака сега. Ги разледав и моделите кои вие сте ги напишале и се стварно добри. Ама сепак се и далеку поскапи од они што ги имам наведено јас. А овие модели ги има во AMC мислам ги нема моментално, но кога прашав во салонот ми рекоа дека цели серии од Benq,Canon,Kodak значи ги нема моментално но може да бидат донесени по порачка... Според вашите постови гледам дека слично размислуваме и јас се мислев за kodak z8612 is што мислам дека за тие пари тоа е апарат со добри карактеристики.. Најверојатно ке го земам тој. А и вие имате стварно добри апаратчиња.:bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Епа тој е по-професоинален Mr.Alien, поголем е(дефинитивно не е компактен како лумиксот), изгелда дека има мануал фокус, и може друг блиц да се стави. Што модел е овај иначе?
Заборавив да го наведам моделот...tnx BSOD...
Olympus SP 570 UZ. Точно е, има мануелен фокус.

А и не е толку гломазен. Отприлика вака делува:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,175
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно