Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ваше Мислење што е Подобро од овие конфигурации

Taylormk

Intern
19 октомври 2023
25
17
Кои конфигурации се подобри ако може мислење
Матична

Gigabyte B450 Aorus Elite V2​

Со процесор CPU AMD AM4 Ryzen 5 3600
Или Овие
Матична
Z370 HD3

Со процесор i7-8700K
 

MrComputer

Gaining Experience
1 февруари 2021
78
70
Битола
Зависи за што ќе го користиш, ако ти е за едитирање видеа, рендерирање и сл. рајзен-от ти е подобар. Ако ти е за играње игри нешто тогаш интел-от. Мислам дека нема некоја голема разлика измеѓу процесориве. За матичната јас би ја зел Aorus Elite. Ако нема некоја преголема разлика во цени измеѓу двете конфигурации, јас би одел со рајзен-от.
 

pavlestyle

Gaining Experience
9 април 2016
92
93
Интелот ти е минимално подобар во перфоманси спрема рајзенот, најверојатно станува збор за половна конфигурација и јас лично би го одбрал рајзенот ради потрошувачката, ладењето и имаш upgrade path на 5 генерација рајзен ако би помислил некогаш.
 

zemakius

Intern
17 октомври 2020
54
42
1698866481883.png
Mnogu chudna sporedba imas objaveno.. ama odi so ponovoto, vo slucajot ryzen build-ot.

PS: Na slikata pogore imas mal excel sheet za sporedba izmegju procesorite, generirano od ChatGPT 4
 

Taylormk

Intern
19 октомври 2023
25
17
Интелот ти е минимално подобар во перфоманси спрема рајзенот, најверојатно станува збор за половна конфигурација и јас лично би го одбрал рајзенот ради потрошувачката, ладењето и имаш upgrade path на 5 генерација рајзен ако би помислил некогаш.
Стануваше збор за половна конфигурација и соцкет за соцкет се мењаваа
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 131099
Mnogu chudna sporedba imas objaveno.. ama odi so ponovoto, vo slucajot ryzen build-ot.

PS: Na slikata pogore imas mal excel sheet za sporedba izmegju procesorite, generirano od ChatGPT 4
Добро размислување од прилика рузен може повеќе упдате да се направе како што претражив и јас по гоогле ако се ставе пример рузен 5 5600 или нешто слично може да се упдате нешто на подобро
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.617
4.545
Писти Охту
8700К е веќе на ептен мртва платформа. на ryzen - от имаш уште колку толку upgrade path - до 5800x3d шо е макс за гејминг шо можиш да го извадиш од АМ4.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
не би рекол декa постари генерации Intel CPUs не вршат доста обра работа...
Разликата во овој случај е дека добар MB на Ryzen може да иди и до 5950
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Зависи од цената, иначе исто ти се фаќа. Со Рајзенот имаш уште доста повеќе простор за надградба и е сеуште актуална генерација за разлика од археологијата на Интел
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Зависи од цената, иначе исто ти се фаќа. Со Рајзенот имаш уште доста повеќе простор за надградба и е сеуште актуална генерација за разлика од археологијата на Интел
дизајнерите изгледа се зафатени со други работи...

Сепак Intel ќе најде начин да продолжи со работа во други сектори, а не само во секторот на Пероснални Компјутери, кој веројатно море да се реинвентира
 

Taylormk

Intern
19 октомври 2023
25
17
дизајнерите изгледа се зафатени со други работи...

Сепак Intel ќе најде начин да продолжи со работа во други сектори, а не само во секторот на Пероснални Компјутери, кој веројатно море да се реинвентира
До сега имав само еден АМД од многу постари верзии и незнам некако интелот до сега го баратам пошто некако интелот е интелот
Иначе што се однаса до АМД може да земам некој така пошто има подобар упдате и цените се доста различни
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
ткн 2ра генерација Ryzen скоро беше доста економична доедка 3та споредбено скапа,
најди некој баланс на 4та(5ка) генерација

види колку threads ти требаат и соодветно на финансии...
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
464
890
ryzen, заради можноста за апгрејд во иднина и цената, претпоставувам дека ryzen сетот ќе е поевтин за некој си 2000-3000 денари ?
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.257
766
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
финансиите следуваат определено после изборот на Архитектура...
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
244
241
www.youtube.com
Moe licno mislenje koristev 11700 i mozam da kazam deka e dobar cpu ali od koa preminav na amd 5 5600x sum prezadovolen procesorot e mnogu dobar u tvojot slucaj zavisi za sto ke go koristis pc ali jas definitivno bi odel so amd.
Pozdrav
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Кои конфигурации се подобри ако може мислење
Матична

Gigabyte B450 Aorus Elite V2​

Со процесор CPU AMD AM4 Ryzen 5 3600
Или Овие
Матична
Z370 HD3

Со процесор i7-8700K

Gigabyte B450 Aorus Elite V2​

Со процесор CPU AMD AM4 Ryzen 5 3600 .
На таа матична и 5600Х и 5800 и 5900Х и 5600Х 3Д и 5800Х 3Д може да надградиш утре и квалитетна е и ќе трае - а на другава - шипинки :ROFLMAO:

Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 131099
Mnogu chudna sporedba imas objaveno.. ama odi so ponovoto, vo slucajot ryzen build-ot.

PS: Na slikata pogore imas mal excel sheet za sporedba izmegju procesorite, generirano od ChatGPT 4
Ај бе па и ти - не го учи да го прашува ЧатЏиПиТи - ние шо ќе праиме после на форумов ? :D
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Пак ми префрли - погрешен пост - се извинувам :oops:
Мислењето е автоматски споено:

@Nikola100 brat jas ja imam istata ploca stavam 5800x3d i kraj :D
Па нормално . Јас Б350 имам , уште постара плоча - подржува 5600Х имам ставено - супер си шиба.. Рамот на 3733Мхз нема гајле .. До 4000Мхз работи - само ЦПУто не ми работи na MCLK, FCLK, UCLK 1:1:1. Така да ако пуштам на 4000Mhz е поспор ..
 
Последна промена:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
5600x e beast od cpu go imam overklokano na 4.7 na 1.3 volti preky ryzen master brz za gejming i za render plus go nacekav za 10000 posto build praev pred 5 meseci :D
Да ама не се клока така 5000 серија . Статички си клокал..
Мене ми е клокнат на 4750Мхц преку PBO - 1.24V максимум иде. Со андерволт преку CurveOptimizer -26.
Види видеава од реномиран оверклокер ..
View: https://www.youtube.com/watch?v=jTkDqARDkGg&t=1s

View: https://youtu.be/U8wlX-troXU
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
244
241
www.youtube.com
Fala brat znam za pbo overklokav jas i preku pbo so +200mhz i mi bustase do 4.85 ghz i trosese okolu 100 wati ali realno posle sfanav deka ne treba da go overclokuvas cpu za 5 posto performansi i sega mi e na default na 65 stepeni :D
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Fala brat znam za pbo overklokav jas i preku pbo so +200mhz i mi bustase do 4.85 ghz i trosese okolu 100 wati ali realno posle sfanav deka ne treba da go overclokuvas cpu za 5 posto performansi i sega mi e na default na 65 stepeni :D
А точно за рендерирање убаво е статички оверклок . Ама на крај краеви колку пари - толку музика . Колку работа ќе заврши - толку ќе грее. Нешто се ќарува со андерволтот ама и тоа има граница и нестабилно станува ЦПУто. Спрема потребите ке си наместиш (y)
 

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
244
241
www.youtube.com
Da pa toa e dobro kaj amd so imas da receme direkten pristap jas dodeka bev na intel ne sakav da slusnam za amd ali amd so zen3 rasturi i 3 godini mu trebaa na intel da izvadi i5 13600k koj e za nijansa podobar i uste 5600x ne se dava :D
 

Taylormk

Intern
19 октомври 2023
25
17
Da pa toa e dobro kaj amd so imas da receme direkten pristap jas dodeka bev na intel ne sakav da slusnam za amd ali amd so zen3 rasturi i 3 godini mu trebaa na intel da izvadi i5 13600k koj e za nijansa podobar i uste 5600x ne se dava :D
Можеби и јас ако најдам некој солиден соцкет со некоја добра цена за Амд преминувам да го составам баш да пробам која е разликата
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно