• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ваше мислење е потребно?

 • Ја почнал/а темата D
 • Време на почнување

Мислење за Македонски ИТ форум?


 • Вкупно гласале
  11
Статус
Затворена за нови мислења.

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Forumov e odlicen, temite se super boite neupadlivi clenovite se aktivni taka da moe mislenje deka forumov ke raste, zasega nemam zabeleski osven kaj delot kaj sto se pretstavuvaat novite clenovi sto sekoj otvara nova tema za sebe.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Forumov e odlicen, temite se super boite neupadlivi clenovite se aktivni taka da moe mislenje deka forumov ke raste, zasega nemam zabeleski osven kaj delot kaj sto se pretstavuvaat novite clenovi sto sekoj otvara nova tema za sebe.
Fala za dobrite zbovi... Idejata na delot za voved e toa, da znaeme so shto chovek vsushnost si imame rabota :) (dokolku saka da ni se pretstavi, normalno...). I mislam deka e dobro na pochetok da ima mesto kade novite chlenovi kje mozhat da kazat zbor dva za sebe.

Stefan.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
За почеток е супер.
Нормално, повеќе членови = повеќе мислења и со тоа линеарно се зголемува квалитетот на форумот.

Одамна се спремам да напишам нешто како bob-ton однесување на форум. Веројатно ќе биде во скоро време и ќе го објавам некаде на форумов :) Администраторите/Модераторите треба да бидат пример за новите членови и малце повеќе да се трудат на почетокот додека не се 'разработи' форумот.
Се друго се постигнува со малку желба, упорност и умешност ;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
За почеток е супер.
Нормално, повеќе членови = повеќе мислења и со самото се зголемува квалитетот.
Одамна се спремам да напишам нешто како bob-ton однесување на форум. Веројатно ќе биде во скоро време и ќе го објавам некаде на форумов :) Администраторите/Модераторите треба да бидат пример за новите членови и малце повеќе да се трудат на почетокот додека не се 'разработи' форумот.
Се друго се постигнува со малку желба, упорност и умешност ;)

Agreed on that и едвај чекам на твојот бон-тон мануел :)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
forumot e super informacii ima kolku da ti saska dusata cell den da sedis i da citas ;) i sve da naucis toa sto ne go znaes
На форумот нема скоро ништо и тоа е така зошто е нов :)

Се разбира доколку ти или било кој има некое прашање, може слободно да се постави во вид на нова тема/мислење, па ние (членовите) ќе се обидеме заеднички да го одговориме што поквалитетно можеме. Така и другите членови ќе имаат што да прочитаат, особено ако и нив ги интересирало истото.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Па вака пишував еден пост малце подолг и кога сакав да го испратам бев одлогиран е сега ме интересира за колку време автоматски се одлогира и дали може да се подеси тоа некако
 

Gorgi

Intern
6 април 2007
16
1
Сега за сега е супер, квалитетен и квантитативен, ако можам да се изразам така :)
За сега забелешка имам само кога на некоја тема кје се зборува офф топик, сега можеби не претставува проблем меѓутоа подоцна кога ќе има повеќе теми ќе биде пренатрупано. Да преземеме сега нешто додека е време, да објавиме некаде предупредување или слично, а во најлош случај и жути картони да делиме :p
 

GokoMKD

Intern
14 април 2007
39
0
Форумот е закон, само што повеке членови толку подобро ке биде. Позз
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Форумот е закон, само што повеке членови толку подобро ке биде. Позз
Се во свое време, сеуште сме на почетокот и се надеваме на поголем број следнава недела (регистрирани корисници) ;)
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Не е целта да има повеќе корисници туку повеќе корисници кои се разбираат во некоја област за да има активност, нови постови и теми.Инаку ќе се се ќе се сведе на а да ова е добро, фала ти многу и на линкови за варез сајтови :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Не е целта да има повеќе корисници туку повеќе корисници кои се разбираат во некоја област за да има активност, нови постови и теми.Инаку ќе се се ќе се сведе на а да ова е добро, фала ти многу и на линкови за варез сајтови :)
Главната цел на овој форум е едукација преку community-style другарување. Во правилата за користење стои дека безсмислени постови ќе бидат избришани, со тоа сакаме да дадеме до знаење дека овој форум ќе се содржи од квалитетни содржини... Повеќе корисници ќе донесат повеќе прашања и одговори на истите. Никој не знае се`, тоа е факт. :)

Лично ги обесхрабрувам линкувањата до нелегални материјали, затоа Ве молам потрудете се да ги избегнувате, користете приватни пораки доколку навистина мора, како што кажа Andrijeski, за се` постои легална алтернатива.

@ PsyShadow: http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=91
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
Forumov e super za pocetok. Iznenaden sum od brojot na aktivni clenovi :) I jas mislam deka treba edno logo da se kreira. Neka napravat site clenovi po nekoe i neka gi ispratat na administratorot, pa posle toj neka odbere najdobro. Sto mislite?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Не е целта да има повеќе корисници туку повеќе корисници кои се разбираат во некоја област за да има активност, нови постови и теми.Инаку ќе се се ќе се сведе на а да ова е добро, фала ти многу и на линкови за варез сајтови :)
Agree :) Сепак, со зголемувањето на бројот членови се зголемува и квалитетот бидејќи сепак постои одреден процент. Процент на членови кои имаат поголеми знаења од другите. Не би шпекулирал со цифра, ама факт е дека горе-долу процентот е колку толку константен, аналогно на ова тоа погоре важи со извесен процент на грешка кој е занемарлив :)

Odlicen forum, samo ne mi se svigaat nekoi od administratorite, ne se ozbiljni ic :p
:rolleyes: Agree too.

Па вака пишував еден пост малце подолг и кога сакав да го испратам бев одлогиран е сега ме интересира за колку време автоматски се одлогира и дали може да се подеси тоа некако
Ако си го пишувал постот и си кликнал 'Submit' или во случајов 'Прати одговор' или 'Прати мислење' и форумот ти побарал да се логираш, слободно логирај се и информациите ќе бидат пратени.
Сесиите мора да истекуваат од сигурносни причини. Поздрав :)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Би било супер доколку најдоле, над листата на присутни корисници се додаде листа на 5, или 10 последни одговори на теми. Прегледноста и пратењето на форумот ќе бидат полесни...

Поздрав
 

graf

Intern
9 април 2007
67
2
Se soglasuvam So posledniot Komentar i sakam da dodadam Najmnogu Sto ne mi se dopaga(bez navreda) Ova "Chat Boxot" Neznam zs ama osven toa Forumov sega za sega spored mene E eden od Vodeckite(ako ne i prv) Bravos Za tie So im tekna idejataa Pozzzzz
 

Acid

Intern
17 април 2007
45
36
www.kajgana.com
Одличен е форумот сега за сега, ми се допаѓа. Продолжете така.
Само и мојата забелешка оди за Session Timeout-от...
Session Timeout-ot e namesten na 15 minuti. Nelogichno e da se zgolemi.

Stefan.
Предмалку изгубив еден поголем пост заради "неактивност" додека го пишував во Quick Reply. Потоа морав да го напишам во "скратена" верзија. Да се зголеми на уште некои 10-тина минути би било "тамански" ;)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Одличен е форумот сега за сега, ми се допаѓа. Продолжете така.
Само и мојата забелешка оди за Session Timeout-от...

Предмалку изгубив еден поголем пост заради "неактивност" додека го пишував во Quick Reply. Потоа морав да го напишам во "скратена" верзија. Да се зголеми на уште некои 10-тина минути би било "тамански" ;)
Неможеш да го изгубиш постот.
Прочитај овде (најдоле) http://it.com.mk/forum/showpost.php?p=1628&postcount=20

Едно од основните непишани правила на форум е да се прочитаат сите коментари во една тема.
(Баш заради тоа се бунев на вашиот форум каде темите беа стари 2 години и имаше 140 страници во една. Нов член неможе да ги прочита сите а да не се заглави. Ова се решава со отворање на нови теми, иако исти такви биле стартувани пред неколку месеци, my 2c)
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Би било супер доколку најдоле, над листата на присутни корисници се додаде листа на 5, или 10 последни одговори на теми. Прегледноста и пратењето на форумот ќе бидат полесни...

Поздрав
Gore kaj 'Odlogiraj se' levo imas 'Novi mislenja' :)
Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,699
Мислења
862,620
Членови
30,048
Најнов член
АннуМару
На врв Дно