• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вашата омилена кежуал игра?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,113
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Сите знаеме колку е лесно да летне времето кога ќе се задлабочиме во некоја игра и да поминат 3,4 па и 5 часа а да ни делува како да сме играле 30тина минути.
Многу од нас немаат секогаш време за такви долги гејминг сесии па често и не ни седнуваме да играме доколку претходно го немаме расчистено распоредот за остатокот од денот за да можеме целосно да се посветиме на играта.

За среќа во моментите кога сме презафатени и немаме време за озбилен гејминг, на помош доаѓаат кежуал игриците коишто имаат заразен гејмплеј но не се премногу комплексни и се како создадени за кратки сесии за време на паузи, додека чекаме нешто, за кратка релаксација или за убивање на досада :mario:

Моја омилена ваква игра е Zuma или подоцна Zuma's Revenge. Ја играм уште од времето, мислам од Ентер ја дознав. Стално кога сакам да направам пауза или да се загреам за нешто поозбилно си пуштам една партија.

172343-zuma-s-revenge-macintosh-front-cover.jpg
zumas-revenge_screen3.jpg


Втора ваква игра на која сум утепал доста време е Dinomyte!, иако оваа одамна ја немам играно. Сличен концепт на Zuma, еден вид на action puzzle.

download.jpg

Па, доколку воопшто играте ваков тип на игри, која е вашата омилена?

dark-souls-im-not-into-casual-games.jpg
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Овие две највеќе во тесно време :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,762
11,174
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Порано ваква игричка ми беше Plants vs Zombies:Потоа беше наследникот Garden Warfare:За последниве неколку месеци да завршам како најстар играч на планетава во Clash Royale:Ха ха, дури сум и лидер на клан :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,113
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Тешка зараза е Clash Royale, среќа јас се откажав на време :)
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,033
3,429
Последна XGammon, на мобилен. Ама со последниот апдејт нешто зезнаа, се блокира од чиста мира, па малку паузирам.

Пред тоа на компјутер, Treasures of montezuma и првоспоменатата Zuma. Ама одамна ги баталив, оти многу време земаа.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Kingdom Rush.
Последна XGammon, на мобилен. Ама со последниот апдејт нешто зезнаа, се блокира од чиста мира, па малку паузирам.

Пред тоа на компјутер, Treasures of montezuma и првоспоменатата Zuma. Ама одамна ги баталив, оти многу време земаа.
Bejeweled на мобилниот. Коа се возам у град со автобус :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Infinity Blade 3 на телефон.
Red Alert 2 и Minesweeper на компјутер.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,458
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro


 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
210
361
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
 • Ја почнал/а темата
 • #11

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,113
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Ниедна Isaac немам изиграно освен оригиналната на која имам 146 саати. Обавезно морам да ги изиграм и другите.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,736
1,065
Не знам дали се рачунаат како кежуал, али у задно време ептен ги убивам Легаци оф Каин, едни стари игри, али легендарни. Го губам осетот за време ненормално, веќе не се прават вакви игри со ваква прича.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
210
361
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Ниедна Isaac немам изиграно освен оригиналната на која имам 146 саати. Обавезно морам да ги изиграм и другите.
Rebirth moras da ja pazaris, poteska i sto pati bolje od kecot.. use odma odi pecni si ja


Sent from my iPhone 7
 

BEST

Gaining Experience
10 јуни 2011
320
282
Brain it on! (Андроид) само што веке ги свртев сите стази па сеа само ги поправам тие што не ми се со 3* (а богами има бааги стази!)

Испратено од SM-G930F преку IT.mk форум апликација
 

alekso666

Gaining Experience
6 декември 2013
93
110
Skopje
alekso666's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1800X (OC-3.9) & CM Nepton 240M - Water Cooling
Motherboard
ASRock X370 Taichi AM4
Storage
SSD-Corsair Force LX 256GB(OS), 2 SSD RAID 0-Samsung 850 EVO 500GB(1TB), WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
G.SKILL DDR4 TridentZ Series 32GB (2 x 16GB)
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 XTREME Gaming
Case
Cooler Master Storm Enforcer
Mouse
Bloody R8 Wireless 1ms 3200-DPI
Keyboard
Genius Full speed Pro Gaming MANTICORE 1ms (Full-Color Backlight,Eight Macro Keys, 2 USB Ports)
Audio
Headphones Kingston HyperX Cloud
Monitor
ASUS PB287Q True 4K UHD-1ms, 28-inch, pixel density 157 PPI, 10-bit
OS
Windows 10 Pro 64bit ®
Омилена игра ми е ARK Survival Evolved до сега имам 3461 час играно, за луге што сакаат преживување, градење, диносауруси, собирање ресурси и др. ке се заборави до немај каде

BigAlek
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,113
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Омилена игра ми е ARK Survival Evolved до сега имам 3461 час играно, за луге што сакаат преживување, градење, диносауруси, собирање ресурси и др. ке се заборави до немај каде

BigAlek
Daamn, си се остаил :). Само што ARK е далеку од кежуал игра.
 

alekso666

Gaining Experience
6 декември 2013
93
110
Skopje
alekso666's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1800X (OC-3.9) & CM Nepton 240M - Water Cooling
Motherboard
ASRock X370 Taichi AM4
Storage
SSD-Corsair Force LX 256GB(OS), 2 SSD RAID 0-Samsung 850 EVO 500GB(1TB), WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
G.SKILL DDR4 TridentZ Series 32GB (2 x 16GB)
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 XTREME Gaming
Case
Cooler Master Storm Enforcer
Mouse
Bloody R8 Wireless 1ms 3200-DPI
Keyboard
Genius Full speed Pro Gaming MANTICORE 1ms (Full-Color Backlight,Eight Macro Keys, 2 USB Ports)
Audio
Headphones Kingston HyperX Cloud
Monitor
ASUS PB287Q True 4K UHD-1ms, 28-inch, pixel density 157 PPI, 10-bit
OS
Windows 10 Pro 64bit ®

alekso666

Gaining Experience
6 декември 2013
93
110
Skopje
alekso666's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1800X (OC-3.9) & CM Nepton 240M - Water Cooling
Motherboard
ASRock X370 Taichi AM4
Storage
SSD-Corsair Force LX 256GB(OS), 2 SSD RAID 0-Samsung 850 EVO 500GB(1TB), WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
G.SKILL DDR4 TridentZ Series 32GB (2 x 16GB)
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 XTREME Gaming
Case
Cooler Master Storm Enforcer
Mouse
Bloody R8 Wireless 1ms 3200-DPI
Keyboard
Genius Full speed Pro Gaming MANTICORE 1ms (Full-Color Backlight,Eight Macro Keys, 2 USB Ports)
Audio
Headphones Kingston HyperX Cloud
Monitor
ASUS PB287Q True 4K UHD-1ms, 28-inch, pixel density 157 PPI, 10-bit
OS
Windows 10 Pro 64bit ®
Уффф тоа и баш не го прочитав убаво, ке бришам

BigAlek
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,113
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

alekso666

Gaining Experience
6 декември 2013
93
110
Skopje
alekso666's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 1800X (OC-3.9) & CM Nepton 240M - Water Cooling
Motherboard
ASRock X370 Taichi AM4
Storage
SSD-Corsair Force LX 256GB(OS), 2 SSD RAID 0-Samsung 850 EVO 500GB(1TB), WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
G.SKILL DDR4 TridentZ Series 32GB (2 x 16GB)
Video card
Gigabyte GeForce GTX 1070 XTREME Gaming
Case
Cooler Master Storm Enforcer
Mouse
Bloody R8 Wireless 1ms 3200-DPI
Keyboard
Genius Full speed Pro Gaming MANTICORE 1ms (Full-Color Backlight,Eight Macro Keys, 2 USB Ports)
Audio
Headphones Kingston HyperX Cloud
Monitor
ASUS PB287Q True 4K UHD-1ms, 28-inch, pixel density 157 PPI, 10-bit
OS
Windows 10 Pro 64bit ®
А на мобилен изгледа нема опции за поправка и сл.

BigAlek
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,458
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Скроз заборавив дека се заразив со Star Wars Heroes, ама ми стана преголема обврска па ја баталив.

Пред околу месец и пол почнав да играм Animation Throwdown: The Quest For Cards и секој ден по 10 минути одвојувам на неа. Ми одговара што е крос платформ па може и на моб. и на ПЦ. А и голем љубител сум на сите серијали, само што Simpsons уште ги нема во миксот.

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,674
Мислења
862,071
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно