1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ваша препорака за напојување

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од fic123, 28 Август 2012.

 1. fic123

  fic123
  Intern

  63
  15
  7 oктомври 2009
  Ми треба помош во избор на напојување за систем со 2х HD6950. Мора да се земе од СЕТ (бидејќи оди преку фирма), па одвоив неколку (до 7.000 денари) кои сметам дека се поквалитетни од другите.

  Corsair Gaming Series, 800 Watt, ATX Power Supply, European Version CMPSU-800GEU
  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=22259

  Corsair Gaming Series, 700 Watt, ATX Power Supply, European Version CMPSU-700GEU
  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=22260

  CoolerMaster Silent Pro M II 620W 80plus bronze w/135mm Fan, single 12V rail ,Cable Management , EU Cable RS620-SPM2E3-EU
  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=23469

  CoolerMaster GX 750W RS750-ACAAD3-EU GX 750W 80Plus sinle 12V rail,Standard cable EU cable
  http://set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=66&si=23378

  Доколку имате друг предлог слободно пишете.
   
 2. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  Kazi prvo cela konfiguracija sto imas
   
 3. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,710
  2,299
  14 Декември 2010
  Машко
  Silent Pro M II 620W, не сум сигурен дека Gaming series на Corsair се на ниво со TX серијата.
   
 4. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  jas bi otisol barem so 700 w napojuvanje za da si bides siguren,od navedenite Corsair Gaming Series, 700 Watt,go ima drugarmi ova psu so 2x6950 i si e odlicno
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,710
  2,299
  14 Декември 2010
  Машко
  Доста се 620W, и да има клокнат квад кор и со две 6950 не би требало да влече повеќе од ~500W.
  Е сега ако сака во иднина да става две хај енд карти, пример како што се сега две 7970, тогаш да тоа напојување отпаѓа.
   
 6. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,832
  5,017
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  6950.JPG 333.JPG
  Ако се земе во предвид дека 6970 crossfire троши 557 W , 6950 би требало околу 500W. Исто и процесорот ако се земе во предвид...напојувањето постојано ќе биде над 90% оптоварено...тоа не чини за напојување и треба да биде супа дупа квалитетно да може да биде и ефикасно на толкаво оптеретување.

  Корсер гејминг сериес се супер напојувања ама не се модуларни...800W-ното земи го, да имаш поголема комоција, да не се пре-оптоварува за да не станува бучен вентилаторот.
   
 7. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  dafuq e Кросер!? :D

  Патем, Corsair GS серијата се 80+ и не се баш ефикасни, и имаат само 3 години гаранција наспроти 5 на CoolerMaster и на интернет читам дека Corsair штедат на кондензадори на оваа серија.
  Јас би купил CM Silent Pro M II кога би купувал повторно, ептен се заебав што земав M600, само 40 ампера има на 12 волти.
   
 8. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  672
  6 Јуни 2007
  ниту еден црн 600W модел од CM неможе да се спореди со 800W модел од Corsair.
   
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,252
  13 Јуни 2009
  Јас би си го купил 800-чето ако не ми пречат каблите. Ако идам на модуларно тогаш CM620.

  Цената за кај нас е горе-доле сообразена со гарантниот рок кој кај кулер мастерот е подолг што е донекаде олеснителна околност ако се расипе ама пред се ако се продава на старо.
   
 10. fic123

  fic123
  Intern

  63
  15
  7 oктомври 2009
  CM 620 и Corsair 800W се иста цена. Повеќе ме влече Corsair за да има помало оптоварување.
  Е сега размислувам дали вреди да се дадат +1000денари за CM720 со 2 години гаранција повеќе од Corsair 800W.
   
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,252
  13 Јуни 2009
  Само ако во иднина размислуваш за конфигурација со 2 или повеќе графички картички додавај пари. Ако не, тогаш нема потреба да се оптоваруваш со ватажата толку многу.
   
 12. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  Pa spomna deka ke bide za sistem 2x 6950,taka da odgovara za +1000 cm sp 720w
   
 13. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,252
  13 Јуни 2009
  Ете стар човек не му се догледува. :D

  Да, исплатливо е плус илјадарка.
   
 14. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  572
  322
  16 Септември 2010
  Машко
  Pc
  Memoj be,starosta ide posle 65-70 godini
   
 15. gokica

  gokica
  Модератор

  8,408
  10,252
  13 Јуни 2009
  Ту бе кај мене на 59 се појави.
   

Сподели

Вчитување...