• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vase mislenje za laptop molam!!!

Статус
Затворена за нови мислења.

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Најпрво добредојде на форумот ти посакуваме пријатен престој.
Најпрвин стандардното прашање за што ке ти користи лап-топот. Еден другар зема од Т-Хоме и кажа дека е ок, ама дека по 4,5 месец одплаќање испаѓа многу. Ако имаш пари за во кеш да платиш, за тие пари можеш да купиш и подобра конфигурација. Тошиба као фирма се ок и се квалитетни, а и оваа конфигурација е супер. позз
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
Fala za dobredojdeto..:)...dobro ve najdov...
Inaku...za sto ke go koristam...pa nisto ekstremno...internet...nesto malku muzika i film...mozda nesto igri...ama posto gledam deka ima integrirana graficka,znam deka ne moze mnogu.Inaku imam uste 3 desktop-a doma...ama dve deca i edna zena plus...pa moram da pobaram nesto i za mene...Dodusa i tie ne se nisto posebno...ama vrsat rabota(mislev na kompjuterite :):)...neli).
Ne sum siguren dali da kupam laptop...ama i nemam mnogu mesto kade da smestam uste eden desktop...a za tie pari ke zemam eden dobar desktop...samo posto e na rati...i preku telefonska smetka,pa zatoa,inace izleguva dosta skapo.Ne sum proveril kako se kupuva na rati kaj nasive dileri..Anhoc,AMC..Niko...znam deka imaat nesto na rati...ama kako ide...idali mozam da zemam,ne znam...da ne znae nekoj??

Paster1
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
На рати можеш преку картичка со договор со банката од каде ти е картичката...а може и преку фактура(ако имаш фирма) така имаш некои поволности...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
На рати можеш преку картичка со договор со банката од каде ти е картичката...а може и преку фактура(ако имаш фирма) така имаш некои поволности...
Ke proveram...preku na zena mi kartickata ...fala ti

Јас ќе го земам овај лаптоп, ова недела треба да стигни.... вака арен ми изгледа
Mene mi rekoa deka treba da naracam...dali znaes dali e bas toj model...mislam taa konfiguracija sto ja pisuva na sajtot...da ne imaat nekoja podobra...???..kade da prasam,ovie po salonite ne se bas informirani.

Master1
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Лап - топ е одлично решение и за по дома. За тоа што пишавте дека ке ви треба, одличен избор, а конфигурацијата е добра можеш да ја малтретираш со појаки ствари.
Ако не зимаш преку телеком, избегавај АМЦ, гледај таму анхоч, риверсофт, они имаат добра роба и јак сервис. позз
MusicFreak со здравје да си го користиш новиот лап-топ
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
lap topot e dzver ,toshiba kako toshiba se edni od najakite i najkvalitetnite proizvoditeli na lap topi ,ovoj lap top se isplati i da go zemes na rati ,ke ti zavrsi za sve rabota ,inace preku firmive ide ili so faktura ili pak so kreditna kartica ,ali imas onaka kamatni stapki koi i ne se bas niski
ako sakas da zemes lap top zemi go ovoj definitivno i ic ne mu se misli
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
Fala...mislam deka ke mi zavrsi mnogu rabota...i treba da e kvaliteten...samo ne sum siguren za konfiguracijata,ovoj procesor ne e dual ..neli...Pentium T4200 (2.00GHz 1MB 800MHz) ...da ne mu e toa slabost...so 1 mb kes..i grafickata...integrirana...imam eden desktop doma so integrirana graficka...tapa e...ili da pocekam MusicFreak da go dobie negoviot laptop pa da kaze iskustvo...

Master1
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Јас имам модел Тoshiba A210 Satellite, и да знаеш дека сум презадоволен од него. Другарот исто така има Toshiba ( незнам кој модел ) и тој е презадоволен. Поентата ми е дека нема да згрешиш ако го земиш, Toshiba не згршиле кога се во прашање лаптоп компјутерите.
 

NetworX

Intern
3 мај 2009
959
46
Земај го воопшто не се мисли за лаптопот немој да гледаш други затоа што тошиба се no1 во лаптопи:bravo:
 

Stefan.Taz

Intern
30 април 2008
285
31
Куманово
www.lookup.mk
Stefan.Taz's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-760 Processor (8M Cache, 2.80 GHz) | DeepCool GamerStorm Gabriel
Motherboard
Asus P7P55 LX
Storage
HDD
RAM
10 GB
Video card
ATI Radeon™ HD 5570 Graphics - AMD
Mouse
NEOCOM
Keyboard
China, Made by 2001
Audio
Zvucnici
Monitor
Philips
OS
Win7
Fala...mislam deka ke mi zavrsi mnogu rabota...i treba da e kvaliteten...samo ne sum siguren za konfiguracijata,ovoj procesor ne e dual ..neli...Pentium T4200 (2.00GHz 1MB 800MHz) ...da ne mu e toa slabost...so 1 mb kes..i grafickata...integrirana...imam eden desktop doma so integrirana graficka...tapa e...ili da pocekam MusicFreak da go dobie negoviot laptop pa da kaze iskustvo...

Master1
Процесорот ти е dual-core, а графичката ти е интегирана но ќе користи 512MB(или ако знаеш можеш да наместиш и ти колку сакаш) од рамот, а пошто моделот има 4GB рам, онда нема шо да му ја мислиш. Мислам дека можеш да ставиш и 64битна веризија на оперативен систем на оваа конфигурација(потврдете не сум сигурен баш) позз.
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
hehe dual core e procesorot ,ako ne bese nemase da ima oznaka Txxxx
integriranite graficki ne se isti na lap top i na desktop ,i na desktop ima dobri integrirani ,mislam solidni ,ovaa na lap topov sto ja imas e najdobrata integrirana za lap top
@Stefan.Taz
bez problem ke moze 64bit,site lap topi mozat da podrzat 64bit nezavisno dali imaat 1 ili 4gb ram ,sekako lap topot da ne e postar od 6-7 godini ,tie ne mozat 64bit
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
@daci92, мала исправка, постојат и многу подобри интегрирани графички за лап топ од оваа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
Znaci...da ne se mislam..dual procesor...i dobra integrirana graficka...koja kolku tolku ima dobri performansi(ke mozam da svrtam i nekoja ne mnogu nova igra) i ima dosta ram...i hardot ne e los...pa na rati mi doaga nekade okolu 36000...a...??? I jas sum slusnal dobri zborovi za Toshiba laptopi...a toa so 64 bit op.sistem...sto bi dobil za razlika od 32 bit...i ako go zemam laptopot...dali da instaliram XP...ili...??

Poz...i fala na site.

Master1
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
A sto bi rekol...pa ne znam...mi izgleda sosema ok...ako mi go nudis mene...jas za vo gotovo da kupam laptop pari nemam...a i tesko deka ke dobijam nekoj kredit pa zatoa i najveke se interesiram za Toshiba od Telekom na rati...a ako e za tebe...ne znam ...neka kaze nekoj drug...

Poz..

Master1
 

username

Gaining Experience
4 јули 2009
526
66
Ja ti go preporacuvam, ja ne ti go nudam od mene da go kupis. Samo onaka preporaka, inace barase ti pojak procesor, eve ti za istite pari. A toa sto sakas na rati toa e druga rabota.

Pozz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
Vo red e prijatele...te razbrav...fala ti...laptopot e ok..samo jas moram na rati da brkam rabota...i toa ako uspeam preku nekoja banka...ok ,togas ke mozam da baram i nekoja druga konfiguracija ,a ako ne...togas edinstvena varijanta za na rati mi e telekom...jas samo sakav da vidam nekoj da ne imal iskustvo..ili znae nesto poveke za ovoj laptop, pa spored ovie odgovori do sega...izgleda deka e ok...mozda maku skapo za tie performansi...ali nemam nekoj izbor.Samo da ne bese integrirana grafickata,ama i toa ne e tolku loso..a i procesorot ne e tolku los(dual core)...aj ako ima uste nekoe mislenje...pa ke vidam denovive sto ke pravam.

Poz...

Master1
 

daci92

Gaining Experience
4 февруари 2009
2,120
162
Скопје
Znaci...da ne se mislam..dual procesor...i dobra integrirana graficka...koja kolku tolku ima dobri performansi(ke mozam da svrtam i nekoja ne mnogu nova igra) i ima dosta ram...i hardot ne e los...pa na rati mi doaga nekade okolu 36000...a...??? I jas sum slusnal dobri zborovi za Toshiba laptopi...a toa so 64 bit op.sistem...sto bi dobil za razlika od 32 bit...i ako go zemam laptopot...dali da instaliram XP...ili...??

Poz...i fala na site.

Master1
lap topot ide so preinstalirana Vista Home Premium na nego,koga ke go zemes ke go uklucis i avtomatski zapocnuva postapkata za instaliranje,moja preporaka e da ja ostavis vistata bidejki sepak e orginalnata ,inace ima napraveno specialna particija na hdd to za recovery sto vaka nema da ja gledas,ako vo slucaj pravis reinstalacija za da stavis XP nemoj da ja brises ,ne e golema negde 2gb e particijata ,inace so 64bit sistem nema da dobies koj znae kakvi prednosti ,samo 64bit ke ti ja kosristi celata sistemska memorija i ke dobies pogolema brzina kaj 64bit aplikacii ,i do nekade 64bit sistem e postabilen :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

master1

Intern
2 септември 2009
30
0
Ovoj laptop mi rekoa deka nema operativen sistem...i navodno zaradi toa ne e mnogu skap...ako go zemam ke mu instaliram XP..

@MusikFreak...dali ti stigna laptopot...trebase ovaa nedela ...neli??

Jas denes prasuvav vo t-home...i toj model momentno go nemaat...pa vo pondelnik treba da odam i da probam dali moze da se naraca...ke vidam...najverojatno ke go zemam...ako naracuvaat.

Poz..

Master1
 

MusicFreak

Gaining Experience
18 јуни 2009
929
78
@Master1

Абе требаше да стигни... веќе две недели ме заебават.... иначе сеа треба да стигни понеделник...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,127
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно