• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Vase mislenje za dobra graficka

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Mislenje za graficka

Sakam da kupam nov komp. pa me interesira kakva gravicka da stavam.
Definitivno ke bide Geforce od serija 8,znaci 8500 ili 8600.E sega me bunat perf.Vo edna firma vidov deka imaat i 8600 so 512 ddr3 ram.Drugite prodavaat so ddr2.Sto e razlikata i sto e bolje.Ima od 256-1gb ram na niv.Bi dal 100-150 eur za graficka.

Fala odnapred za vaseto mislenje
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тоа што сакаш да го купиш не вреди за парите кои ќе ги платиш. Ако можеш да си дозволиш 150 евра, тогаш земи си ATi Radeon 3850. Во најлошиот случај, Radeon 3850 е најмалку дупло побрза од најбрзата 8600 и најмалку 4 пати побрза од најдобрата 8500GT.

Ако инсистираш да земеш nVidia, тогаш за 100 евра можеш да купиш 7900GS, која исто така ги прави партали и 8600 и 8500.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ич не му се мисли. 3850 земи си - одличен однос цена - перформанси. И плус тоа имаш DirectX 10 картичка.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@Baki 3850 256MB е дупло побрза од 8600GT без разлика со колку рам.

@Drash 7900GS
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
7900GS e 3-4 пати побрза од 8500GT.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Baki

Intern
29 јануари 2008
46
0
Sega samo sto se vrativ,bev vo Riversoft i Set.Tapa
Nemaat nisto od Ati radeon,samo drzat Geforce.Vo river za 5500 mi nudat Msi 8600 gt,256mb,ddr3,tapa.Vo Set Asus 8600 gt Silent 512mb ddr3,6400 den.Ni toa ni toa mi fakjaat oko.Vekje ne odam nigde :) Shala
Pozdrav na site
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дилерска цена на Asus 8600GT 512MB, 80 евра; Inno3D 8600GT 512MB, 65 евра.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако веќе дискутираме за ниска класа, еве ти BIOSTAR 8600 GT 512 MB za 80 E (со ДДВ).
А цените кои ги постираш дилерски ли се? Малку ми е чудно ASUS да има цена од 80 Е?!
Впрочем, SET и се е можно!
 

GADEN

Intern
4 февруари 2008
1
0
Ако сакаш поевтино да пројдеш земи си 7900gs и немаш гајле,а DDR2 e поспоро од
DDR3.Ако имаш 512mb DDR2 ke биде поспоро од 256MB DDR3.
 

SystemsSkillz

Intern
17 јануари 2008
14
0
Зошто?Затоа што се многу по квалитетни,даваат подобра графика,а исто така ги содржат и најновите продолженија од DirectX и се најпродавани во светот ! !! !
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Зошто?Затоа што се многу по квалитетни,даваат подобра графика,а исто така ги содржат и најновите продолженија од DirectX и се најпродавани во светот ! !! !
Е не е така!
1) Во моментов ATi имаат најбрза графичка картичка во светот, 3870X2(околу 20% е побрза од 8800Ultra)
2) Во моментов ATi имаат најново продолжение на DirectX, тоа е 10.1(nVida има DX10).
3) Во мемонтов ATi имаат графички чип изработен на побрз и енергетски поефикасен производствен процес, bulk 55nm(nVidia има bulk 65nm). Исто така графичката меморија која ја користи ATi(gDDR4) е побрза и енергетски поефикасна и е една генерација понапред од меморијата која ја користи nVidia(gDDR3)
4) Продаваноста не е во корелација со претходните 3 точки однсно 3 критериуми според кој објективно може да се оцени дека едниот е подобар во однос на другиот. На интернет нема конкретна информација за бројот на продадени картици од двете компании за да можам да те демантирам или да потврдам дека си трефнал(на бафтанаа). Според annual reports, nVidia заработуваат повеќе пари, но тоа не значи дека продаваат повеќе картици.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Е не е така!
1) Во моментов ATi имаат најбрза графичка картичка во светот, 3870X2(околу 20% е побрза од 8800Ultra)
2) Во моментов ATi имаат најново продолжение на DirectX, тоа е 10.1(nVida има DX10).
3) Во мемонтов ATi имаат графички чип изработен на побрз и енергетски поефикасен производствен процес, bulk 55nm(nVidia има bulk 65nm). Исто така графичката меморија која ја користи ATi(gDDR4) е побрза и енергетски поефикасна и е една генерација понапред од меморијата која ја користи nVidia(gDDR3)
4) Продаваноста не е во корелација со претходните 3 точки однсно 3 критериуми според кој објективно може да се оцени дека едниот е подобар во однос на другиот. На интернет нема конкретна информација за бројот на продадени картици од двете компании за да можам да те демантирам или да потврдам дека си трефнал(на бафтанаа). Според annual reports, nVidia заработуваат повеќе пари, но тоа не значи дека продаваат повеќе картици.
:bravo::bravo::bravo:
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
100
56
Лично секогаш сум имал само nVidia картици, затоа неможам да дадам објективна оценка за квалитетот на Ати картиците, освен да кажам дека сум слушал од доста луѓе што имале ати дека доста проблеми имале со графичките драјвери. Дали е сега тоа подобрено, не знам. Инаку сега имам Palit 8600GT 1024MB DDR2 , и морам да кажам дека за парите е сосема солидна картица, за ралика од Ати 3850 и 3870, кои коштаат дупло повеќе.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Инаку сега имам Palit 8600GT 1024MB DDR2 , и морам да кажам дека за парите е сосема солидна картица, за ралика од Ати 3850 и 3870, кои коштаат дупло повеќе.
3850 не кошта дупло повеќе, туку кошта 50% повеќе. Но затоа е дупло побрза од 8600GT 1GB (сеедно дали DDR2 или DDR3)
 

noviot

Gaining Experience
1 февруари 2008
100
56
3850 не кошта дупло повеќе, туку кошта 50% повеќе. Но затоа е дупло побрза од 8600GT 1GB (сеедно дали DDR2 или DDR3)
пример:
TDK компјутери:
VGA PALIT Geforce 8600GT PCI-E, 1024MB, 128bit DDR2,TVOut, DVI
5,690.00 Ден.

Анхоч:
Sapphire ATI PCX HD 3850 512MB GDDR3 Dual DVI/TVO
10.420,00 Ден.

Значи скоро две 8600GT за една Ati 3850. I rest my case.
Иначе муабетот ми беше, ако буџетот е тенок, може да се пројде и со 8600GT, нормално ако се бара висока резолуција со целосно eye candy,
ондак мора да се иде со нешто од типот на 3850/70 или 8800GT.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Ич не му се мисли. 3850 земи си - одличен однос цена - перформанси. И плус тоа имаш DirectX 10 картичка.
Само малце-Ги донесоа најновата серија? Ја имаат 3870?АИиии...напредуваме,напредуваме....
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
3870 или 3850 дефинитивно(за тие пари)

Sakam da kupam nov komp. pa me interesira kakva gravicka da stavam.
Definitivno ke bide Geforce od serija 8,znaci 8500 ili 8600.E sega me bunat perf.Vo edna firma vidov deka imaat i 8600 so 512 ddr3 ram.Drugite prodavaat so ddr2.Sto e razlikata i sto e bolje.Ima od 256-1gb ram na niv.Bi dal 100-150 eur za graficka.

Fala odnapred za vaseto mislenje
Дефинитивно би се согласил за ати радеон 3870 или 3850.Мислам дека тие само во анхоч ги имаше:ermm::ermm: Добро,нема врска.Важно ати и амд се одличен гејминг избор.Батка,ако овие две ти се спојат платформи,нема да се тргнеш од играње!Не само од тоа-можеш и да си гледаш некое филмче во многу убав квалитет(незнам дали тоа важи за пиратките...:ermm: ).Сега,енвидија,тие многу па офурсатиле со цените-КОЈ КЕ ТИ ЈА КУПИ ЖИВ ТИ СЕ 8800 GTX???ПА ТАА 38.000 ДЕНАРИ!!!!го видов тоа у нико.Мислав дека ти помогнав!!:bye1:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно