• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Variable arguments

HHH

Intern
20 февруари 2008
35
0
Ako na primer sakam da napravam ednostavna funkcija za mnozenje, no ne so fiksen broj na argumenti, nesto pointeraktivno (korisnikot da go vnese brojot na argumenti) i potoa da se izvrsi funkcijata.
//probav so variable arguments vaka:

#include <stdio.h>
#include <stdarg.h>
int multiInt(int x,...);
int main(){
int d1=1;
int d2=2;
int d3=3;
int d4=4;
printf("Given an arugment %d ",d1);
printf("the result return by multiInt is :%d\n",multiInt(1,d1));
printf("given an arugment: %d %d %d and %d\n",d1,d2,d3,d4);
printf("the result returned by multiInt() is :%d\n",multiInt(4,d1,d2,d3,d4));
getchar();
}
int multiInt(int x,...){
va_list argList;
int i;
int result=1;
printf("the number of arguments is %d\n",x);
va_start(argList,x);
for (i=0;i<x;i++)
result*=va_arg(argList,int);
va_end(argList);
return result;
}
no sepak brojot i argumentite mi e predefiniran.
dali ke mi treba for ciklus i vektor i kako bi izgledalo resenieto
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Вака како што си тргнал...

Зошто не креираш еден вектор и во него ги сместиш сите множители. Потоа тој вектор и го праќаш на функцијата, и таа ги множи сите од првиот до последниот и ти враќа резултат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.272
Мислења
920.358
Членови
32.934
Огласи
1.074
Најнов член
Persej10
На врв Дно