• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

валидни македонски телефонски броеви?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глиша

Intern
29 март 2008
9
0
Дали има некој закон/правилник кој ги регулира и врз основа на кој ќе може да се валидира дали некој број е валиден македонски телефонски број?

Кој е одговорен за нумерација на телефонските броеви во Македонија, пред се фиксни?

Какви броеви даваат ОнТел и Космофон? Дали позивните броеви за градовите ги регулира Телеком?

Има некој идеја?
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
Од ова познато ми е само дека од Космофон броевите почнуваат со 52. Значи позивниот за градот и после 52......

Поздрав
 

D

Администратор
31 март 2007
3,298
2,014
www.iwmnetwork.com
Кој е одговорен за нумерација на телефонските броеви во Македонија, пред се фиксни?
Министерство за транспорт и врски? АЕК?

Дали позивните броеви за градовите ги регулира Телеком?
Не би требало во никој случај. Но никогаш не се знае како е реално тоа спроведено.
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
На Онтел почнуваат со 51xxxxx локално во Скопје, а ако те бараат од друг град тогаш 02 префикс.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,212
Мислења
858,229
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно