Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ВАКУУМСКА БОМБА

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mr.Alien

Гостин
Оваа вест беше презентирана вечерва на вестите.

MOSCOW (Reuters) - Russia has tested the world's most powerful vacuum bomb, an explosive device unleashing a destructive shockwave with the power of a nuclear weapon, the military said on Tuesday.
The bomb is the latest in a series of new Russian weapons and policy moves unveiled as President Vladimir Putin tries to reassert Moscow's role on the international stage.
"Test results of the new airborne weapon have shown that its efficiency and power is commensurate with a nuclear weapon," Alexander Rukshin, Russian deputy armed forces chief of staff, told Russia's ORT First Channel television.
"You will now see it in action, the bomb which has no match in the world is being tested at a military site," the state-controlled channel said. It showed a Tupolev Tu-160 strategic bomber dropping the bomb over a testing ground. A large explosion followed.
Pictures followed of what looked like a flattened multi-storeyed block of flats, surrounded by scorched soil and boulders.
"The defence ministry stresses this military invention does not contradict a single international treaty. Russia is not unleashing a new arms race," the channel said.
Such devices generally detonate in two stages. First a small blast disperses a main load of explosive material into a cloud, which then either spontaneously ignites in air or is set off by a second charge.
This explosion generates a pressure wave that reaches much further than that from a conventional explosive. The consumption of gases in the blast also generates a partial vacuum that can compound damage and injuries caused by the explosion itself.
"The main destruction is inflicted by an ultrasonic shockwave and an incredibly high temperature," the report said. "All that is alive merely evaporates."
"At the same time, I want to stress that the action of this weapon does not contaminate the environment, in contrast to a nuclear one," Rukshin said."

Нова ера во студената војна?

Видео клип:
http://www.precisenews.us/pt/precisetruth/entry/200709121
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Имаше и на вести кај нас, само не знам на кој канал.

Битно напоменаа дека не зрачела како нуклеарнка, демек така е во ред да се користи. Какво oлеснување .
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Вчера, Русија го детонираше најмоќното и најголемото не-нуклеарно оружје во историјата. Бомбата моментално неофицијално се насловува под прекарот “татко на сите бомби” - Father of all Bombs или FOAB, како против назив на досега најмоќната американска не-нуклерана бомба MOAB - mother of all bombs, или по официјалниот назив Massive Ordnance Air Burst. Русите сеуште немаат доделено официјална назнака на ова оружје, но затоа пак веќе има надимак.

Американската MOAB се носи и се исфрла од задниот дел на C-130 товарниот авион. Таа користи 8 тона високо разорен експлозив кој предивикува експлозија приближна на 11 тона TNT. Тоа претставуваше најмоќното конвенционално оружје во светот се до вчера. Денеска изгледа дека Русите ја имаат круната.

FOAB се исфрла од Tu-160 стратегискиот бомбардер и користи 7,8 тона нов моќен експлозив кој создава експлозија еквивалентна на 44 тона TNT. Ова претставува 4 пати поголема моќ од американската MOAB.

Двете бомби се од типот на Термобарни бомби. Тие ја користат техниката на распрскување на гориво во воздухот со што се создава облак од ситни експлозивни честички, и потоа со помош на супер загреана експлозија во центарот се предизвикува масовна детонација во воздухот. Овој процес предизвиква ударен бран кој може да уништи 9 градски блока, како MOAB. Руската FOAB има речиси двојно поголема разорна моќ на висина од 990 стапки. И двете бомби притоа го вшмукуваат целиот воздух во областа за време на детонацијата, со што се осигурува дека доколку го преживеете ударниот бран, најверојатно ќе умрете од недостаток на кислород пред воздухот да успее да го пополни празниот вакуум простор. Русија ја означи FOAB како еколошка и безбедна по природата, поради фактот што не предизвикува и не остава траги од радијација, но експлозијата сепак сигурно ќе ја збрише околната област каде што е детонирана.

Руските органи велат дека FOAB е споредлива со нуклеарно оружје во ефикасноста и капацитетот. Како и да е, како што сите и потврдуваат, Русија во овој момент го има најмоќното конвенционално оружје во светот.

Американската војска тврди дека поседува неколку поголеми оружја од овој тип, но никој досега ги нема јавно демонстрирано.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.234
Мислења
977.113
Членови
35.547
Најнов член
minchevskis
На врв Дно