1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вадам пари од PayPal

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од DonFrozex, 28 oктомври 2018.

 1. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Како што гласи насловот, вадам пари од PayPal.

  Парите треба да бидат префрлени на мојот PayPal акаунт преку опцијата
  "Send money to family" - за да се осигураме дека утре нема да побарате Refund.

  Генералната провизија е 10% од сумата.

  Во зависност од сумата која ја повлекувате - може да се договориме околу провизијата.
  (Доколку станува збор за ризична трансакција од која би можеле и двете страни да настрадаме - се оградувам да не ги прифатам парите и да ги рефундирам на праќачот.)
  Парите ги добивате во рок од 3 до 5 дена на рака, или на трансакциска сметка.

  Исплатата е во денари по среден курс на НБРМ на денот на исплата
  Македонски - Курсна листа

  Исто така, доколку имате редовни примања од online merchants на PayPal и сакате истите да ги насочите кон мојата сметка - отворен сум за договор околу корегирање на провизијата и времето на добивање на парите на Ваша сметка.

  Super Fast Withdrawals:
  Можна е опција за добивање на парите во рок од 24 часа,
  со дополнителна провизија од 5% од сумата.


  Пример сценарио #1:
  1. Имате 200$ на сметка.
  2. Ги префрлате на моја сметка
  (сите провизии за префрлање пари од една на друга Пејпал сметка е на Ваш трошок)
  3. Сумата која што ја што пристига на мојата сметка ја множиме по курсот на доларот, со минусирана провизија од 10%.
  200$ - 10% = 180$
  180$ * 54.2МКД = 9756МКД
  4. Парите ги добивате во рок од 3-5 дена на рака, или на трансакциска сметка


  Пример сценарио #2:
  1. Имате 10 примања од online merchant во текот на еден месец, сите на различни датуми.
  2. Ги насочувате парите кон мојот PayPal акаунт и ме известувате за истите.
  3. Се договораме во Приватна Порака околу деталите за подигање на парите.
  4. Ја собираме сумата од сите 10 трансакции и минусираме 10%.
  5. Парите ги добивате на претходно договорен датум (најчесто на 30-ти од тековниот месец) на рака или на трансакциска сметка.
  Повеќе детали и договарања само во Приватна Порака.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,508
  6,567
  27 Март 2014
  Скап си со провизијата.. 10% е оверкил.
   
  artweb, pacerMK, Tomislav96 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Друже слободно ако имаш опција ти да го правиш ова, понуди се и барај 3 или 5%, па ќе те видам до кога ќе можеш.

  Сите знаете математики и калкулации, а никој не ги става во предвид патот до Бугарија, вадењето и одржување сметка, провизии таму од УСД во БГН па во МКД и слични трошоци кои никогаш не си ги сретнал.. пошо нели никад не си ни пробал ништо од постапката.

  Башка реков дека 10% е основната камата, не крајна.
  Еве @Mr.Jack може да потврди дека му понудив 7-8% на целовкупната сума за ongoing payments пред некое време.

  Ве молам да се воздржете од беспотребни коментари и млатење дали е скапо или ефтино, тоа е моја цифра која можам да ја понудам, ако ти одговара бујрум ќе правиме бизнис, ако не - немој да коментирате со беспотребни коментари.

  Ви благодарам.
   
  На Bilbiloski, The-spiki, darko1010 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  819
  936
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Не да се караме, или бизнис да ти нарушувам, али малце требаше да читам низ форумов да најдам дека веќе има некој што го прави ова, со многу помала провизија и има голем прој корисници кои го препорачуваат..
  Ако сакаш некој корисник совет намали провизија..
   
 5. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Знам и за горанзоран, знам и за другиот дечко.
  Отворен "пазар" е ова, секој понудува опција колку може.
  Ова е тоа што јас можам да го понудам, сепак фала на советот.

  Btw не го гледам ова како бизнис :D
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  870
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  10% е данокот кој иначе треба да се плати на државава. Незнам каква дупка нашле дечките и дали се воопшто свени за ова, ама ја пре би им ги дал тие 10% на овие што вршат услуги, него да завршат како кавијар кај политичариве.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
  На Bilbiloski, maci, aleksnako и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. darko1010

  darko1010
  Intern

  15
  2
  13 Август 2018
  Машко
  Мислам дека ова е доста корисна услуга, би било супер да има повеќе луѓе како DonFrozex, во моментов сме во ненормална изолација во поглед на international payments..
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,905
  26,248
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Разгледај ги и овие понуди
  Paypal - vadenje pari od MK
  Paypal вадење пари
  Paypal -vadam pari
   
  На artweb и Oktar им се допаѓа ова.
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Bump.

  (don't laugh please :D)

  > Black Friday / Cyber Monday промоција <
  До по-нареден петок (30.11): на сите суми над 200$/€ - фиксен процент од 8% и добивање на парите во рок од 2 работни дена :)

  :noonecare:

  Повеќе детали во инфо.
   
 10. darko1010

  darko1010
  Intern

  15
  2
  13 Август 2018
  Машко
  Само сакам да дадам thumbs up за DonFrozex, досега контактирав 3ца што го прават ова, он е by a wide-margin нај-коректен и најфлексибилен.
   
  На DonFrozex му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Bump.

  Продолжуваме со вадењето пари.

  "Прокнижени" веќе 2000$+ со членови од форумов и пошироко, не верував дека ќе има толкав интерес за вадењево пари од Пејапл :)

  Иницијална провизија останува 10%, со можност за после неколку трансакции и/или обрт од 1000$+ да се намали на 8%, за поголеми суми секако.

  Парите ви ги исплаќам на рака, на трансакциска сметка или по Western Union.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Направив неколку трансакции преку него и се беше супер. Достапен е секогаш, брзо враќа на позиви и пораки, брзо прави исплати, за разлика од други што имам пробано да вадам преку нив. Дефинитивно го препорачувам. Имам вадено преку повеќе луѓе и од форумов и од надвор и од сите до сега донфрозекс испадна најдобар
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Графикони за обемот на движење на пари на мојот Пејпал акаунт.
  Повеќето од обртот е од последните 45 дена, откако постирав за темава и услугата за вадење пари.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Процентот останува иницијално ист: 10% за првите неколку трансакции, додека да се стигнат суми поголеми од 1000$.
  После можеме да разговараме за намалување до 8%.

  Работам на тоа да најдам поефективен начин на кој ќе можам да заштедам на провизии, thereforе да ви нудам и вас пониски провизии.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 14. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Другите се поевтини, и имаат извадено доста повеќе од тебе. ;)
   
 15. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  океј друже, фино за нив ^_^
  мило ми е што не има барем неколку што ја нудиме оваа услуга за нашиот затворен пазар, интересот е преголем.
   
  На The-spiki и artweb им се допаѓа ова.
 16. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Доста успешно завршена 2018-та година во поглед на заинтересираност на луѓе за вадење пари од Пејпал.
  „Прокнижени“ до сега околу 8.000 евра, што и не е така мала бројка за краток период и за услуга која што ја нудам малтене 2 месеци.

  Воедно да кажам дека работам на тоа да ги намалам провизиите перманентно на starting 8%, но ништо не ветувам додека не сум 100% сигурен дека ќе ми профункционира планот.

  Во меѓувреме Ви благодарам на сите што имавте верба во мене да ги доверивте тешко стекнатите пари и да чекате неколку дена да ве исплати странец :)
  Продолжуваме да соработуваме и понатаму.

  Нова опција за нови „соработници“ што можам да понудам е, прва трансакција до 100$/Е - исплата во рок од 24 часа.
  Ова ќе послужи за запознавање кои сме и што сме и за градење доверба ;)

  Среќни празници на сите, среќа и успех да Ве пратат.
   
  maci, DrMTR, goran_oh и на уште 1 им се допаѓа ова.
 17. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Бамп.

  Продолжуваме со акцијата за упознавање на нови соработници :)
  Прва исплата до 100$ - во рок од 24 часа.
   
 18. igork

  igork
  Intern

  44
  10
  1 Март 2010
  Vaka da te prasam of kakvi PayPal akaunti vadis, Dali da bidat pod zemja makedonija ili slovenija, Jas imam zemja vneseno kipar a povrzan so nlb tutunska visa, Dali I'm a opasnost da mi ja baniraat smetkata ako izvadam povolema suma
   
  Последна промена: 15 Јануари 2019
 19. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
  Не би знаел да ти одговорам друже за тоа дали ќе ти ја банираат сметката со сигурност.
  Знам дека ако не ти е верификуван профилот можеш да извадеш до 500 (или 2500$) годишно, и тој лимит ти се ресетира секоја година.

  Откако го користам јас мојот Пејпал акаунт (веќе 7+години) никогаш не сум имал проблем да ми го лимитираат или затворат поради причини околу веродостојноста на податоците.
  Инаку користам БГ ПП и ми е верифициран со тамошни документи.
  Македонија и македонски банки ништо немам врзано со ПП акаунтот.

  Инаку најтопол совет, ако си го веќе врзал со НЛБ тутунска - на сите пари што ќе ти легнат на сметка - да си ги пријавиш во УЈП (10-15%, поима немам сега колку е и каква е процедурата, ѕирни ја оваа тема за повеќе инфо)
   
 20. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
 21. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
 22. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
 23. Mr.Jack

  Mr.Jack
  Gaining Experience

  622
  351
  9 Февруари 2008
  Направив уште многу трансакции преку него и поголеми суми и се беше во ред. Дефинитивно препорака од мене. Немам никаква забелешка или проблем до сега
   
 24. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  301
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Супер соработка со @DonFrozex , брза, точна и се до детал како што се договоривме.
  Она што многу ми значи кај него е респонзивноста (споредбено со други пејпалџии што ги има на форумов) и стоењето на збор.
   
  На conspiracy и cipiripi им се допаѓа ова.
 25. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  980
  1,190
  9 Јуни 2011
  Машко
Слични теми
 1. Dedo Mraz
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,183
 2. sp1on
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,654
 3. comakot
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,293
 4. DeepImpact
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,733
 5. efto
  Одговори:
  70
  Прегледи:
  5,887
Вчитување...

Сподели

Вчитување...