• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

uTorrent & D-Link DSL-564T рутер!!! Има ли спас!!

• Ја почнал/а темата

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,191
3,316
Скопје
www.gorast.com
Ке ми каже ли некој дали успеал да отвори порти на ова гом*ово D-Link DSL-564T рутер. Правам сто туториали, се сепраи како што треба и на крај пак жолт тријаголник на uTorrent. Кога го возев како Bridge беше ок, сега кога ставив DreamBox (сателитски ресивер) морам да го возам како PPoE и немам шанса да симнам нешто од uTorrent и DC++. Има ли некој идеја како да го средам тоа пред да го фрлам од прозор!!!

Фала :D

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Немам таков рутер ама сигурно има упатство ...прочитај го :). Имаш опција да отвараш рачно порти или uPnP. Второво е позгодно, а за првото треба рачно да се помачиш и истата порта да ја користиш за соодветниот програм. Дали во Network Connections гледаш Internet Connection икона? Стисни на десно и Enable.. или прво во My Network Places вклучи го тоа да ти ги покажува uPnP уредите.

Ај па пиши, вака иде кај мене

• Ја почнал/а темата

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,191
3,316
Скопје
www.gorast.com
Средив. Работава е дека рутеров е дефинитивно тиња! Кој може нека бега од D-Link DSL-564T рутери! Му стаив рул за форвардинг на портови арно ама ако чепкаш уште малце се багира и ништо од сите работи што си ги напраил. Сега uTorrent работи ок арно ама DC++ не. Ај кажи ми тоа за uPnP како е, што е, еден мал туторијал да го разберам uPnP-то.

Фала :D

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139

TATJANSIM

Intern
18 декември 2007
37
0
На д-линк модем за адсл на мт.нет има конекција ама лимитед и никако нема проработено Интернет.Што да се подеси на мрежна картица?Поздрав.:tazhen:

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Тоа што ти писува лимитет на мрежната не е никаков проблем. Тоа го пишува бидејки мрежната е со брзина до 100Mbps(најчесто) а добиваш интернет од 1 или 2 Mbps. Види дали модемот е подесен добро и дали светат сите 4 сијалички.

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
Вака јас го користам истиот рутер и топ си е :D на пппое и си е отворена портата за у торент. Финтата е , мораш да ставиш статичка ип адреса (локална ип адреса) имаш опција во Advanced па иди во Lan Clients и тамо ке си се штиклираш т.е. твојата ип адреса ке ја штиклираш и ке ја стави во статик делот или статик адреси при што потоа следи делот да го наместиш портот како што го местиш (Advanced > port forwarding > user > add ... и тако даље ) тоа е се рутерот е топ бар кај мене издржа многу нешта и помина низ тежок период летово :D си ради супер.Не треба ништо друго да направи ни мапирање ни скенирање ни финвери мењавање супер си е тој финвер и тако даље ... пробај види па пиши што си направил. поз

Plamen

Intern
11 јануари 2008
63
1
хихихихихихихихи :D :D :D:D се запалив друже :D a до кога имаат рок на траење постовиве :D :D

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
немаат рок на траење само работата е што дали на дечкото кој ја отворил ке му текне

а и доста време помина може од тогаш и интернет и се има сменето:)

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

• D
    Администратор

Статистика

Теми
43,502
Мислења
821,980
Членови
28,044