• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

утф-8 +php

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ајде како да парсира php-то utf-8 карактери

го ставам ова на почетокот
header("Content-Type: text/html; charset=utf-8");
и кога направам принтање ми покаже ?????? во коцкици

како треба правилно
позз
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А кој код ти го покажува кога правиш Preview т.е. кога принташ?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мислев на десен клик -> View Page Source, дали го дава ова
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8" />
ако не значи грешката да ја бараме во PHP кодот.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Пробај сними го .php фајлот со utf-8 encoding... Највероватно е тоа.

По претпоставка дека си на windows у notepad File->Save As..-Encoding селектирај UTF-8 и сними.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да да дава си тоа, работа е што е ова во склоп на модул за CMS

и треба само 2-3 збора да се на кирилица,

у мегувреме постиравте, е сега мислам дека тука лежи зајакот
јас користам WinSCP и го едитирам со него

али ке пробам така
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А MySql користиш, тоа да не ти прави проблеми, ако се од таму зборовите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Фала многу решен проблемот

таурус не зборовите се од пхп фајлот

него користам едит+ и он има опција за utf го сменив работи супер
:ninja2:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Како надополнување пред да ја заклучам темата.

Shell командата на линукс да го сторитет истот би била:
Код:
iconv -f MS-ANSI -t UTF-8 -o outfileutf8.php infileneutf
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,537
Мислења
858,929
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно