1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Усул со сликите

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од ARMac, 14 Јануари 2020.

 1. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Четири пет слики на пост од по 5-6 мегабајти е многу.

  Не е тешко да се намали резолуција, а и да се кропнат. Споро ги отвара кога се атачирани на форумов, најверојатно и се пуни базата за безвезе.
   
  На Astro, Oktar, masterwu и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  543
  405
  11 Февруари 2016
  Машко
  Мене лично ептен ми е попрактично да има линк до imgur албум.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,279
  1,720
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Искрено само на мобилен ми е проблем ова мене и само големи слики ако има многу и не дека споро отвара туку непрегледно и премногу скролање бара ...
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,113
  26,796
  4 Септември 2008
  Нити на мобилен нити на декстоп не е проблем. Не сме у времето на dial up.
   
  На goranzoran, Palindrom, Psycore и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Си бил на одмор у грчка на некое мочано вифи и да скролаш форум? :)
   
  Astro, Avid и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Јас си носам Ubiquiti NSM2 + WiFi рутер и решен проблем :p
   
  На krema и Necromancer им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,113
  26,796
  4 Септември 2008
  Па ако сум у грчка, сигурно нема да отворам тема за фотофрафија, него ќе си ги читам скоро отворенети теми.
   
  DaVoRkNe, 123456 и на Goran995 им се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,814
  3,979
  1 Септември 2011
  Машко
  Јас немам проблем ни од моб,ни од пц да отварам на форумов слики големи,барем имаме скоро 80% оптика интернет,21 век сме веќе,не гледам лошо во тоа.али секој со својте,потреби,и со своите проблеми.
   
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ја на одмор заборавам и дека постои интернет... Иначе воопшто немам проблем со отварање на било какви слики, ама верувам дека некои корисници имаат проблем со проток, брзина, пинг едно друго така да на место е темава.
   
  krema, Oktar, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,208
  3,567
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ама сакам да видам какво ремек дело си сликнал :p
   
 11. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  478
  24 Април 2007
  Женско
  Како бе? Не пушташ сториња со нозете и митос во кадар а другата со зајдисонце?
   
  gOJDO, Lokvan и на Скоти им се допаѓа ова.
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,402
  3,734
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ne mu znae pass na wifi-to tamu :D
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Иам криви нозе па да не се брукам.
   
  efto, gOJDO, spiritBreaker и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,199
  7,124
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Луѓе не мислев на сите слики што се атачираат. Нормално во темите за фотографија треба да се оригинал.

  Највеќе за огласите. Продава некој усб и го слика 4-5 пати (пример) и лупа директно слики од него како атачмент на форум. За некои работи се потребни (мобилни, лаптопи) за да се види физичка состојба, ама за некои други не.

  Кога се атачирани како атачмент на форумов има опција и мала слика да се стави, па ако има потреба истата да се кликне. Не сите атачменти да се лупнат како целосна слика.

  IMG_20191106_133422.jpg

  Е вака. И не мора лајтбоксот да се гледа, доволно е мидл клик на сликата и во нов таб цела ќе ја даде.
   
  На P.Overdrive му/ѝ се допаѓа ова.
 15. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Дали може @Fatal1ty_ да даде инфо колку тежи форумов во поглед на HDD место на сервер? Инаку убаво би било да ги редуцираме сликите, не само побрзо отварање туку и место би се заштедувало. Disk space во web hosting е многу скапа работа.
   
 16. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,516
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  ~11GB db и ~46GB root
   
  Последна промена: 16 Јануари 2020
  На wolverine му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,442
  13,587
  23 Јануари 2008
  Манга
  Не си ти крив, криви ти се нозете...
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,274
  8,688
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Опинци носи :oh:
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Маша

  Маша
  Gaining Experience

  222
  478
  24 Април 2007
  Женско
  Увек има опција за зајдисонце ;)
   
 20. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Не зависи само од тебе. Најчесто повеќе зависи од серверот - од кој можеби 100тици вакви слики од по 5-6 мегабајти се симнуваат во истиот момент.

  Најпрактично решение е да се воведе алгоритм за компресија во самиот форум, пошто 90% од форумџиите нема да се замараат со компресирање на слики.

  Кој сака да се замара, најлесен начин е tinyjpg

  Па и не е баш, освен ако е си со AWS, Azure или нешто слично.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,113
  26,796
  4 Септември 2008
  Воопшто не се согласувам, компресија е нешто со кое се борам со години, 2 креми не ме спасуваат ако ми се компресираат фотките, ужас. Нека има опција за фул резолуција и компресија на самата опција за атачмент, извини ама не е фер да страдаат 95% од корисниците за ако некој е на одмор да не може да му отвора брзо.
   
 22. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,477
  1,155
  2 Јануари 2012
  Машко
  Што правиш со ова?
   
 23. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,125
  606
  12 Април 2017
  Машко
  Јас сум за нешто вакво како на телеграм:
  2020-01-16_16h31_37.jpg
   
 24. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,131
  4,560
  4 ноември 2013
  Машко
  Со NSM2ката се конектирам на рутерот (од апартманите) па нетот го делам преку мојот рутер и така си имам стабилен интернет.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 25. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,444
  3,164
  24 Септември 2012
  Добра идеја е да си носам рипитер по местава! Најс.
   

Сподели

Вчитување...