• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Uspesni makedonski blogovi i blogeri

problogger

Intern
3 декември 2007
64
1
Znae nekoj nekoi uspesni makedonski blogovi/blogeri na angliski? Mislam ako ima nekoj kako johnchow.com ili copyblogger.com ili problogger.net ili da nema nekoe kidblogger vo nasava zemja kako carlocab? Jas sum prijatel so carl ocab i malce sum pomal! Pa dali znaete za nekoj blog. Za mislam.blogspot.com sum slusnal deka e uspesen blog ama nekoj makedonski blog na angliski?????????? :)
Marko
http://www.ebookdeal.blogspot.com
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Како прво и прво... по што ги рангираш блоговите како успешни?

Второ, ако си роден 1994 година, која е твојата позадина за толку кратко време, за да подучуваш други луѓе како се прават пари он-лајн? Колку имаш ти направено?

:)
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
И плус на тоа да се додадам, јас johnchow.com воопшто не го рачунам како успешен. :tainstven:
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.636
182
Зошто John Chow не е успешен?

Книгата ја читав и во ред е... но многу генерално објаснува, пишувал за работи кои ги знае секој што барем малку се интересирал во правење пари од блог ...
Сепак добра е за почетници...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Blog site that is popular in Russia is sold

Еве еден пример за успешен блог:
LiveJournal - еден од најпопуларните блог-сервиси во Русија е продаден од страна на сопственикот Brad Fitzpatrick (кој е од САД) на Руски бизнис партнер.Еве неколку факти за тоа колку блогот бил успешен:
Цитат:

Brad Fitzpatrick created the software in 1999 while a student at the University of Washington as a way for his friends to stay up-to-date on his latest Web postings

The free, ad-supported blog site encourages users to keep online diaries they share and discuss with friends. It counts 14.3 million blog accounts and roughly 20 million visitors a month. Its writers publish more than 150,000 new posts a day.

Its freely licensed software helps speed up database-driven sites such as YouTube, Facebook and Wikipedia. OpenID is a single sign-on system that does away with passwords once a user signs on to any one OpenID-based Web site. AOL and Microsoft support OpenID and Google recently began testing the service.

Source:http://www.reuters.com/article/internetNews/idUSN0234295020071203

Навистина импресивно и амбициозно! :bravo: :bravo:
 

problogger

Intern
3 декември 2007
64
1
Kako prvo jas samo prasav dali znaete za nakoj makeonski uspesni blogovi (koj se po poseteni , se zboruva za niv) a vie mi go napravivte blogot copy/paste i john chow neuspesen. Kako vtoro jas voopsto ne go koristam blogot za da pravam pari nitu da poducuvam luge da pravat (moze da se vidi deka namam nitu edna reklama ni od adsence ni bidvertiser ni text-link-ads "OD NISTO") i kako treto imam zaraboteno online:) Ete zosto sme na blacklist na ebay i ne sme na paypal: ZATOA STO OD MUVA PRAVIME SLON! Neznam zosto me iskritikuvavte samo zatoa sto prasav dali postoi nekoj dobar blog od makedonec. Mislev deka ke mozam da zboram so luge od mojata zemja za nesto ama sum se izlazal!
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Еве еден пример за успешен блог:
LiveJournal - еден од најпопуларните блог-сервиси во Русија е продаден од страна на сопственикот Brad Fitzpatrick (кој е од САД) на Руски бизнис партнер.Еве неколку факти за тоа колку блогот бил успешен:
Цитат:

Brad Fitzpatrick created the software in 1999 while a student at the University of Washington as a way for his friends to stay up-to-date on his latest Web postings

The free, ad-supported blog site encourages users to keep online diaries they share and discuss with friends. It counts 14.3 million blog accounts and roughly 20 million visitors a month. Its writers publish more than 150,000 new posts a day.

Its freely licensed software helps speed up database-driven sites such as YouTube, Facebook and Wikipedia. OpenID is a single sign-on system that does away with passwords once a user signs on to any one OpenID-based Web site. AOL and Microsoft support OpenID and Google recently began testing the service.

Source:http://www.reuters.com/article/internetNews/idUSN0234295020071203

Навистина импресивно и амбициозно! :bravo: :bravo:
Tука станува збор за блог сервис, а не за блог или блогер.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Kako prvo jas samo prasav dali znaete za nakoj makeonski uspesni blogovi (koj se po poseteni , se zboruva za niv) a vie mi go napravivte blogot copy/paste i john chow neuspesen. Kako vtoro jas voopsto ne go koristam blogot za da pravam pari nitu da poducuvam luge da pravat (moze da se vidi deka namam nitu edna reklama ni od adsence ni bidvertiser ni text-link-ads "OD NISTO") i kako treto imam zaraboteno online:) Ete zosto sme na blacklist na ebay i ne sme na paypal: ZATOA STO OD MUVA PRAVIME SLON! Neznam zosto me iskritikuvavte samo zatoa sto prasav dali postoi nekoj dobar blog od makedonec. Mislev deka ke mozam da zboram so luge od mojata zemja za nesto ama sum se izlazal!

Без паника дуде, во постовите, секој си ги застапува личните мислења :)

Биди стрплив.. Мислам дека има успешни македонски блогери. Не сум правел некој research и слично, ама имам забележано некои кои имаат голем потенцијал (а знам и некои другари/ кои се членови на форумов кои имаат успешни блогови, кога би кажал кои се, би ги прекршил правилата на форумот, затоа ќе се воздржам).

Ако добро те сфатив од постот, мислиш на блог од кој се профитира, нели? Зборот успешен во случајов ми е малку спорен, затоа ќе зборувам за "профитабилен".

@ D, можеби првичната замисла на блогот не е правење пари, ама факт е дека голем број на блогови се креираат токму заради ова и нивниот број рапидно се зголемува. (Бидејќи блоговите станаа популарни за релативно кратко време, тука ја гледаат шансата и оние кои сакаат да профитираат, не гледам ништо страшно во тоа)

Случајно Сашо (имењак) имаше оставено пост на мојот блог па од таму дознав за http://deejay.blog.hr
Јасно се гледа дека типот се потрудил и ги средил работите, и си направил мала мрежа на блогови од која верувам дека колку-толку профитира. Посебно ми е интересен http://macedonian-babes.blogspot.com :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.297
Мислења
892.126
Членови
31.475
Огласи
17
Најнов член
DAVID BOMBATA
На врв Дно