• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Успешни приказни

  • Ја почнал/а темата
  • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Тука пишуваме кој успешно инсталирал OS X Tiger/Leopard, по можност сè да функционира (сите резолуции, звук, мрежа)

Еве јас ќе почнам прв

Cpu: C2Q 6600 + Asus Silent Square
Mb: Gigabyte P35-DS4
Ram: 4GB Kingmax 1066MHz (4x1Gb)
Gpu: Inno3D 8800GT 512
Hdd: 250GB WD 16MB (OS) + 250GB WD 16MB (Data)
Psu: CM Real Power 650W
Mon: Samsung 931BW

***МЕТОД***


Дистрибуција: Kalyway 10.5.1 (од некој сајт како "заливот на пиратите" или "зелениот демон")
+
kalyway combo update 10.5.2 (од некој сајт како "заливот на пиратите" или "зелениот демон")
+
Kalyway kernel package
http://preview.tinyurl.com/45pscq
+
Leopard graphics update 1.0
http://www.apple.com/support/downloads/leopardgraphicsupdate10.html
+
P35-DS3P/DSR/DS4 package (за матичната - SATA драјвери, мрежа драјвери)
(ако на некој му треба нека ми пише рм)
+
NVinject 0.41 (за графичката)
http://preview.tinyurl.com/4ngb2c
+
ALC889A kext mod (за звукот)
http://www.insanelymac.com/index.php/t66344.html

после сите постапки има звук, мрежа и графичката ја чита како 512 (али не кој вид него пишува само Nvidia vendor :lut2: )

Ајде сега на вас е ред.


Дисклејмер:

Овој туториал е наменет само да се покаже и докаже дека постоењето на оперативниот систем мак ос икс на обичен компјутер е возможно и изводливо. Доколку ви се допадне овој ос купете го.

Никој од горенаведените линкови не води кон содржина за која авторот не се согласил да ја сподели со остатокот на светот, или е под било какв вид на лиценца - секоја содржина е дело на нечиј индивидуален труд со цел да биде достапен за сите за горенаведената причина.

 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Една успешна со Leo By ToH, Друга неуспешна т.е. катастрофална од Kaliwey Leo (Цел формат удри .. и + графичката ми ја препозна само како 14МБ... лол)

Конфигурирација:

CPU: Intel Dual Core 2.66 1x2MB cache
MB: Intel 945LP
RAM: 1GB Kingmax
VGA: Nvidia 8400GS
HDD: 160WD
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Eve i jas uspeav da stavam OSX!! :)):)):))

Idev so iAtkos v2 0i RERELEASE FROM BROKEN STONES

Ајде, успеав и кирилица да ставам! :D

Имам:
Intel Celeron 3.2 GHz
1GB RAM
ATI x1050 series
+ заебан ДВД ром, од кај дедо ми го режев инсталациониот диск:p
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Еве и јас да се пофалам :D

Го инсталирав Kalyway_10.5.2_DVD_Intel_Amd со мали проблеми :D
ама сега за сега се е ок

Имам отприлика:
Athlon 64 x2 5200+
2 GB RAM
Nvidia 7950 GT
 
Колку се овие корисни за долготрајна употреба? И дали нецелосното препознавање на графичката има удар врз системот?

Ако функционира исто како и секој оригинален Мек, да си ставам и јас на дуалбут едно леопардче.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Како секој мек не функционира .. тоа мора да се знае .. секогаш нешто ќе му фале
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Како секој мек не функционира .. тоа мора да се знае .. секогаш нешто ќе му фале
Тоа да :)
На пример уште му фали звукот :D:D
ама да се надеваме оти ќе го решам тој проблем
Имам Realtek ALC888/S/T @ nVIDIA MCP65 звучна интегрирана
Освен тоа... I like it :D
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Drash, ај кажи ми што дистрибуција си користел, ја пробав 2 за истиот процесор (лаптоп ТК-55) и заглави. Мислам дека и до графичката нешто го јаде бидејќи е АТИ.

Мене икспево ми е топ ама ова ако имам време би го инсталирал колку за лична сатисфакција иако не ми прави многу ќеиф
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Чекајте малку, а колку посто ова сигурно успева?? Ќе се обидам од следниов месец (октомври), но ако некој ги знае линковите нека ми ги прати преку е-маил или преку МСН
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Значи во никој случај не е 100%, може би ни 70%, али секогаш вреди да се проба.

Кај мене супер си работеше, а кога го комбинирав со Windows на Parallels (не дуал бут) беше перфекто.
Само да знаеш дека ниту една од овие верзии не ти е стабилна и во секој момент може да не ти го подигне компјутерот, затоа моја препорака е да ги чуваш фајловите на УСБ хард драјв.

Ако се решиш, пробај со iAtkos , они ја имаат најновата верзија, 10.5.4.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Ајде и јас да се пофалам, еве сум се "обновил" на iDeneb 10.5.6 :)

со мали проблеми, но менување на кернелот од Ванила на Вуду и шибам
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
iatkos i5
10.5.5 само за wireless морам алтернатива да користам но работи добро


гледам и иденеб не ја подржува таа картичка
само да чекам
 
28 септември 2008
523
70
Тетово
twitter.com
Ај и јас да се „пофалам“. Си зедов од Пиратското пристаниште еден iAtkos 5i. Се супер е , само немам мрежна т.е немам интернет :plachko2:.

Конфигурација:
CPU: Intel Celeron 1.8 GHz
RAM: 1GB DDR2
LAN: Atheros L2 10/100 Ethernet :plachko2:
VGA: Intel GMA950

And of course a screenshot:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
бананаман
како работи на целерон направи споредба со хр
мрежната ми ја подржува
па може и на тој компјутер да го пробам, додека за лаптоп ке чекам wireless
не ми се теглат кабли да го уклучувам на лан
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
Стаив iAtkos 5, и не е ништо посебно, премногу е едноставен и нема механизми за заштита, несакајќи во Display во панелот за конфигурација стиснав нешо, без да праша ми даде frequency out of мониторот, и не можев назад да вратам. После сакав да го стаам Applications фолдерот у докот, се појави таа анимацијата и го снема.
Има некои интересни ствари ама не е многу нешто посебно.
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Уште една успешна приказна на конфигурација:
Dell Vostro 500 (Notebook) - 95% Успешност
CPU: Geniune Intel @ 2.0 GHz (работи)
RAM: 1 GB (работи)
VGA: IntelGMAX3100 (работи)
Sound: Sigmatel STAC9228 (работи)
Ethernet: Marvell Yukon 88E8040 PCI-E Fast Ethernet Controller (работи)
Wireless: Intel(R) PRO/Wireless 3945ABG Network Connection (Work in progress - http://projectcamphor.mercurysquad.com/)
Card Reader: Ricoh (барам драјвери)
Значи и вака е супер. Еве и скриншот:

За повеќе информации како ги доведов компонентите да работат, слободно прашајте по ПП или е-маил. :bravo:
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Мал апдејт:
Читачот за мемориски картички (работи)
Што значи успешноста е 97 % засега. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,019
Мислења
854,685
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно