• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Уште една моја мала flash игра

 • Ја почнал/а темата
 • #1

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Направив една мала flash игра. Треба да се кликнува на буквите за да се состави азбуката. Не е ништо посебно, брзо ја направив играта. Извадив една слична игра од интернет па ме интересираше колку е мојата брзина во споредба со другите играчи и затоа ја направив оваа игра. Па повелете! :)
http://www.chatter.byethost13.com/azbuka/
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Добра идеја ! Можеш само да ги допреведеш тие текстови на англиски што се... Click on the letter и на крај резултатите исто така да се направат на мак. ;)

Само напред...добра работа :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Ја направив на англиски зашто имам и некои пријатели кои што не разбираат македонски, а и плус може некој што не е македонец да научи малку повеќе за македонската азбука :)
Поздрав :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
мене ми изгледа само како да си ја превел
доколку си сакал на англиски ке било се на англиски
а не дел на мк дел на англиски:rolleyes:

позз:)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Ха ха, неспан цела вечер и го рушив рекордот.:D Инаку мој предлог е да направиш некое прозорче лево-десно кај што ќе го дава најдоброто време(рекордот), а под него да ставиш бројач кој што ќе го мери времето на играчот што игра. Така може играта да добие малку на динамика. А може и да ја тргнеш таа розевата позадина, да ставиш нешто сивкасто, оваа позадина ми ги сомле очите.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
loverboy, можеш да направиш мод некој да бираш на кој јазик да ти биде играта? Ако можеш имплементирај и вози.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Фала за убавите коментари и еден коментар за MetalGear
мене ми изгледа само како да си ја превел
доколку си сакал на англиски ке било се на англиски
а не дел на мк дел на англиски
Целосно ја направив јас програмата и ни едно парче код не земав од друго место. Го сакаш изворниот код MetalGear?, ако најдеш некоја сличност со некој друг изворен код слободно вели го тоа што го велиш, а не вака.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
не мислев ништо лошо дечко туку само ти кажувам како изгледа

не реков дека го немаш source code туку дека еден дел е на мк еден на англиски :zbunet3:

ај кажи ми ти на што ти мириса тука :ha:
неам намера сеа да барам по интернет слична игра само ти кажувам
стави повеќе јазична подршка а не вака мешано

позз
i sorry for offtopic:)
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Не се сомневам во loverboy, дечкото беше прво место на натпреварот по информатика:), и не е од типовите што крадат па се фалат со туѓ труд.
 
1 јуни 2008
112
0
www.boki003.piczo.com
Не се сомневам во loverboy, дечкото беше прво место на натпреварот по информатика:), и не е од типовите што крадат па се фалат со туѓ труд.
Mislis deka taka ne moze?
Jas sekogas biram polsen nacin nema vrska dali cel kod e moj ili imam zemeno od drugo mesto
Inaku igrata e super..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
јас само убаво наведов на што личи
не го знам дечкото и не го ништо навредив
само овака ми изгледа на copy/paste на дел од код од друга програма

sorry ако сум погрешил:)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
Јас мислам да преведеш останатиот дел на играта на македонски и да ја направиш да биде апликација, а не на веб да се игра само.

Да биде како од оние миниклип игрите да се играат и без интернет.

А убаво би било и да ставиш штоперица и да ја смениш позадината... Ваква е малце не убава.. Премногу е женска позадината. :D:D

Стави некоја сина или црна подобро ќе е.

Поздрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
MetalGear, да знаеш си погрешил. Никогаш не крадам и копирам програми, посебно не би копирал вакви едноставни програми т.е. игри. Во животот не сум копирал никогаш, не сум мамел, ниту на тест, не сум се служел на нечесен начин иако сум можел, а јас еднаш ти реков дека сам ја направив играта а ти вака зборуваш, епа нема sorry. Не ти е првпат.

А за бројач, сега ќе поставам бројач за времето, и ќе го направам да се бира два јазици, за позадината уште не знам што да ставам пошто пред се јас сум програмер, а не дизајнер. А инаку можеш оваа игра да ја играш и офлајн само уште ја немам поставено офлајн верзијата на интернет.
Поздрав, ако има некој идеја за позадина бујрум додека сум уште на оваа игра, пошто имам во глава друга идеја за правење ама за тоа подоцна :)
Поздрав! :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
Ги поправив забелешките... Па ја поставив последната верзија. Позадината ја направив малку сина (светла). Поставив и бројач, единстево што ми остана е листата на најдобрите да стои на почеток, да ставам линк до таа листа. :)
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
И мислам да направиш најдобрите 10, а не најдобрите 100. Така листата на рекорди е многу непрегледна. Исто така би можел да ставиш таму за колку време ја завршиле играта, а не некои безвезе бројки.. :))

Оф топик: тој еварез ме изнервира ја направил листата на рекорди толку неубава и ја изгрдил толку пати со ист ник. Ми дојде да го претепам :D:D:lut2:
 

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
E oва е веќе нешто многу подобро. Почнува да заличува на игра.:bravo::bravo::bravo:
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,274
333
А да и после кога ќе ја завршиш играта да ти каже на кое место си ... Мислам јас вака да барам.. не бе немам нерви да се барам себе во сто имиња..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@vLaCki, кога ќе ја завршиш играта после 2-3 секунди ти кажува кое место си.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,728
Мислења
856,140
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно