1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

User и Password за Linksys WRT54GL на On.NET

Дискусија во форумот 'Останато' започната од gOJDO, 13 Декември 2018.

 1. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Дали некој знае User и Password за Linksys WRT54GL на On.NET?
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,463
  3,828
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  najcesot se user admin pass admin
  ili user admin pass (prazno mesto )
   
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  За Он-нет те прашува Пане не збори колку да се зборува.

  До пред година дена го знаев на памет, ај ако се сетам ќе ти јавам.
   
  Zippo, Oktar и на gocetan им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ако не е нешто значајно удри му хард ресет.
   
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,092
  1,196
  11 Март 2011
  Колку што се сеќавам, имав еден без L, задржи го ресет копчето 10 секунди и ќе се ресетира на дифолт сетинзи. 192.168.1.1, user празно pass admin. Ако ти ги треба и сетинзите од претходно, не би знаел како (без ресет).
   
 6. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Утре ќе ти испратам инструкции како да го ресетираш преку tftp, само да го најдам документот. Заклучени се тие рутери и не работи ресет копче и слично.
   
  На gOJDO и Oktar им се допаѓа ова.
 7. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  Може и да го флешне преку TFTP.
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не може со хард ресет, не е сток фирмверот во тие рутери. Пассвордот е ембедиран во фирмверот.

  Мора, само така може да се проработи тој, ако не се знае пасвордот, со сток фирмвер.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  ОК, најдов тоа што ми требаше.
  Тие рутери на On Net користат OpenWRT и добро е првично да го вратиш на stock firmware, па после можеш повторно да си инсталираш third-party firmware доколку имаш потреба.

  Постапката за ресет е следна:
  1. Симни си официјален фирмвер за рутерот од официјална страница. Зачувај го на лесно пристапно место, за да не луташ со терминал.
  2. Исклучи firewall на компјутерот од кој работиш.
  3. Постави статичка адреса 192.168.1.10 со gateway 192.168.1.1
  4. Отвори два CMD прозорци(претпоставувам работиш со Windows)
  5. Во првиот прозорец напиши
   Код:
   ping -w 5 -t 192.168.1.1
   Треба да гледаш ping response.
  6. Вториот прозорец треба да биде на локацијата каде што е зачуван фирмверот.
   Треба да се напише следното:
   Код:
   tftp -i 192.168.1.1 PUT linksysfilename.bin
   Но не притискај ентер сеуште.
   linksysfilename.bin замени го со името на фирмверот кој го симна.
   Доколку немаш инсталирано tftp client можеш да го инсталираш преку "Turn Windows features on or off"
  7. Исклучи го рутерот од напојување, и по 5 секунди врати го. За ова време следи го прозорецот кој пинга, но фокусот да биде на другиот прозорец. Првиот момент кога ќе видиш response притисни ентер. Ако е успешно треба да се појави порака "Transfer successful"
  Со ова треба да успееш да си го вратиш рутерот на stock фирмвер каде што username и password ти се admin/admin. Доколку не успее од прв пат, повтори ги чекорите 6 и 7.
   
  На gOJDO, Tajson, shooter и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Одлично, на истиов начин и јас флешнав еден ваков рутер, најзезнато е да го погодиш моментот (да го начекаш) кога да удриш ентер пошто ако не го потрефиш во тој момент - отиде возот, :) и да, прво фабричкиот фирмвер па потоа прави што сакаш.
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,402
  8,875
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Браво момчило :oh::oh:
  Ако ова проработи, јако ќе биде.
   
  На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Работи 100%. Имам отклучено ист рутер од On Net, ама одамна сигурно 7-8 години ако не и повеќе.
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,141
  9,747
  24 Јуни 2009
  Машко
  @Astro
  Работи со сигурност. не знам дали погоре е спомнато, фирмверот им е OpenWRT. :)
   
 14. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,599
  13,844
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Благодарам, ќе пробам и ќе пишам резултат!
   
  На DareDevil му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AlexDGreat
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  794
 2. Kapkata
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,283
 3. tomi
  Одговори:
  35
  Прегледи:
  7,024
 4. NikolaJanev92
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  752
Вчитување...

Сподели

Вчитување...