• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

User Account Control (UAC) на Windows Vista

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
На страна дебатите околу Виста, една од најголемите досади за корисниците на новиот оперативен систем е воведувањето на User Account Control (UAC), кое според еден од неговите автори е воведен токму за да им досаѓа на корисниците."Причината зошто го ставивме тоа е за да им досаѓаме на корисниците. Сериозен сум, не се шегувам," изјавил продукт менаџерот одговорен за дизајнирање на UAC, Дејвид Крос.

Според него несекојдневниот метод за спречување на корисниците од уништувањето на сопствениот оперативен систем бил неопходен потег.

"Треба да го промениме екосистемот на Виндоус и ни треба тежок чекан за тоа да го направиме," објаснил Крос, според кого иако UAC изгледа како досада за некого, неговите трајни бенефити се далеку позначајни за корисниците на Виста.

Статистиките на Микрософт покажале дека 88% од корисниците на Виста ја имаат оставено активна оваа функција а во 66% од Виста сесиите нема ниту едно UAC предупредување.


------------------------
Ако веќе не можете да ги трпите предупредувањата еве како се исклучува UAC кликнете тука.

Извор. Он.нет
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
Виста (како и скоро сите други нови оперативни системи) ќе биде катастрофа уште година-две, или до 2009 кога Microsoft ќе прекинат да даваат апдејтови за XP.

Кога станува збор за Windows, XP all the way. :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,533
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно