1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

USB3.0 za 4k filmovi?

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од sasemkd, 5 Јануари 2019.

 1. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  nekoj da kaze dobro usb za 4k video za filmovi na tv potocno sony android tv
  sandisk zemeno od neptun 3.0 64 gb vrska nema koci filmot uste na start ne go pusta.
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,364
  3,071
  24 Септември 2012
 3. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
  SanDisk Extreme
   
  На DrMTR и goran_oh им се допаѓа ова.
 4. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  ne e 100% probano na 4 filmovi i na poveke programi na tvto nesaka ke go pusti pa ke secne odma i go gasi.
   
 5. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Јас гледам 4к, преку екстерен хдд. Нема сецкање или замрзнувања
   
  На ImTheDude му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,306
  1,081
  26 Април 2013
  Машко
  Послушај го советот од членот погоре,само SanDisk extreme и ке немаш никаков проблем проверено од моја страна.

  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
 7. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  kade go ima da se kupi gledam na anhoch set neptun nemozam da najdam extreme?
   
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,553
  3,468
  11 Декември 2008
  Машко
  Гарант не ти е до усб-то ама ајде. Јас пуштам без проблем 4К и со 32гб такво усб и со обични поспори усб стикови.
  Провери си на сони телевизорот тоа андроид апликациите со која пушташ и слично.
   
  Последна промена: 5 Јануари 2019
  На Banjifiko и cele_x им се допаѓа ова.
 9. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,356
  9,842
  23 oктомври 2012
  Машко
 10. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  da ne e do formatiranjeto na usb go formatiram na ntfs?
  tv sony xf7596 beer
  eve gi kodec:
  • MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
  film Zamunda.NET
   
 11. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,306
  1,081
  26 Април 2013
  Машко
  Пртицијата е ок a исто така и филмот е ок,usb е проблемот.
  Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
   
  Последна промена: 5 Јануари 2019
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,025
  6,848
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Blue Ray дискови со 4к мастеринг, рипувани во некој 44-45 гигабајти не поминуваат 50 мегабита односно 6.25 мегабајти во секунда на плејбек.

  Затоа ти викаат не е до усб-то.
   
  На moongose и Necromancer им се допаѓа ова.
 13. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  289
  509
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Стави го на компјутер, стримај го преку мрежа. Ако е андроид, моеш коди да му стаиш.
   
 14. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Читањето од тоа усб не вервам да спушта под 80мб во секунда.

  Не е до УСБ-то.
   
 15. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  289
  509
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Има шанси. Деградираат усб-ата, портите на телевизорите не се најбрзи на свет, лош block size, итн итн. А дознавме што плеер користи?
   
 16. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  По спецификација не е посочено дали портите се 3ки.
   
 17. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  provereno do usb e 100% staveno film 4k so pomalku giga 30-35 go pusta bez problem 4k film 50-60 giga go opteretuva usb i ne go pusta.
  pojako usb ke se kupi.
  fala na pomosta decki.
   
 18. dekomote

  dekomote
  On your way to fame

  289
  509
  11 ноември 2014
  Машко
  Програмист
  Пиши ко ќе земеш подобро USB дали навистина било до тоа. Баш ме интересира.
   
  olikomerc, Oktar и на Krkac им се допаѓа ова.
 19. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,026
  886
  4 Февруари 2014
  Машко
  Имаш превод на филмот кога го пушташ преку USB?
   
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 20. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
 21. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,013
  536
  12 Април 2017
  Машко
  Ова е 4К60FPS? Па како толку малку тежи, го гледам со 18mbps конекција
   
 22. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Да го спушти, прегрли на УСБ и проба дали телевизорот ќе го обработи.
   
 23. sasemkd

  sasemkd
  Intern

  210
  39
  24 Јануари 2010
  go otvara kako puter na negoviot player movie player od sony android tvto
   
 24. cyberbaze

  cyberbaze
  Gaining Experience

  168
  133
  20 Јуни 2009
  Тогаш земи побрзо усб. Ќе ја пратам темата. Баш ме интересира дали е до УСБто :)
   
 25. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  521
  450
  20 ноември 2013
  Машко
  Големината на филм (GigaBytes) не треба да прави разлика.. Плеерот чита преку стрим а не целиот одеднаш.

  Самото енкодирање мислам дека е проблем тука ако усб-то има солидна брзина на читање! Тој телевизор е бајаги нов не би требало да има проблем со декодирање.

  Пробај друг извор на ист филм (или само сампл - со поголемите обично има)

  Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Ruller
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,494
 2. PIROMAN_KU
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  6,322
 3. skullmonkey
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  1,036
 4. елекс
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  860
 5. KeepSandyBridgeAlive
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  751
Вчитување...

Сподели

Вчитување...