1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

USB write prottected

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од StalkeR, 21 oктомври 2019.

 1. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,722
  5 Декември 2009
  Машко
  Знам дека има други вакви стари теми, но да не пишувам бидејќи се по 4,5 години стари..

  Имав едно стикче со SMOS (SimpleMiningOS) кое работеше до пред една недела. После тоа ригот не стартуваше, но немав време да го проверам.

  Го ставам на пц и за да го форматирам вика дека е заштитено.
  Се работи за Kingston DT100G3/16GB. Синоќа ме фати на инат и земав да пробувам:

  Формат преку виндоус, формат преку Disk Management (Windows), формат преку diskpart.
  Преку регистри, MiniTool Partition, EaseUS Tool M, HP Format Tool.

  Сето тоа не беше успешно. Не успеав да најдам друг начин за "средување" ако веќе постои...
  Ме интересира дали има некој да додаде некој метод или да го фрлам... Уствари секако ке го фрлам само ме фати инат дали ке го средам. :)

  Фала, поздрав.
   
  На anony му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Nema nacin , samite usb stikcinja se falicni. Zemav 20 Kingston DT serija od Anhoch koisto vo rok od 7-10 dena so istite simptomi se.
  Dodeka so verbatim i nekoi drugi si cepa vekje 4 meseca.
  Za srekja anhoch mi izlegoa u presret i mi gi zamenija so novi.
  P.S preporaka da ne go teras smos so usb stikovi , podobro ti e na ssd.
   
  На StalkeR и Tajson им се допаѓа ова.
 3. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
 4. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,459
  10,350
  23 oктомври 2012
  Машко
  На Avid и igor_igor им се допаѓа ова.
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не бе братче, 15 минути работа е, можеби ни толку.
  Симнуваш ChipGenius, преку него читаш информации за контролерот, копи/пејст на рускиот сајт, ти излегува алатката за твоето усб, симнуваш, флешуваш и тоа е тоа.
   
  Avid, StalkeR, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,722
  5 Декември 2009
  Машко
  Фала ти Даниел. Ке пробам кога ке се приберам вечер.

  @Oktar Не ми е за 300 ден ама ме фана на инат и затоа се замарав со него...

  Веќе земав друго усб и тера со него.

  @Pane24 Немав мака со него 2,3 месеци ама еве рикна. Ке го вратам ссд то пак, чим викаш дека е подобро.

  Фала дечки.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,074
  3,722
  5 Декември 2009
  Машко
  Благодарам за помошта, но јас не успеав никако да се снајдам со флешување наново... УСБ то веќе е во корпа, не вреди да се тупам толку за 300 денари. :)
   
  На Avid и Oktar им се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,190
  6,243
  21 Јануари 2009
  Не вреди да се тупиш толку? Што планираше следно да направиш за да испадне дека не вреди да се тупиш толку?
  Затоа што според пишаното ти веќе доволно се изнатупе... така да не се обидувај да се утешиш дека не вреди да се тупиш толку као демек во идно време.
   
 9. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,081
  2,329
  19 Јули 2013
  Го симнав, го пробав на две исправни усб-а, на двете ми вика контролер анноун :confused:
  Нешто го грешавам?!
   
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Двете стикчиња се исти? Пробај смени порт и користи 2.0 порт, пробај и со друга верзија од софтверот.
   
  На moongose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,081
  2,329
  19 Јули 2013
  Јок различни и по марка и по капацитет. Баш ќе пробам.
  едит:
  Пробав во усб 2.0 порта и веднаш се појавија триста чуда. До портата било...
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,672
 2. AlexandraC
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,743
 3. sini6a
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,145
 4. Тони
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  749
 5. Metuzalem
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,152
Вчитување...

Сподели

Вчитување...